SÖKE ÇAYI ISLAHI 1. KISIM SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

YENİSÖKE İsmail ERAVCI

Geçtiğimiz Ocak ayında ihalesi yapılmasına rağmen ne olacağı büyük bir merakla beklenen Söke Çayı ıslahı birinci kısım Sözleşmesi’nin imzalandığı bilgisi verildi. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21’nci Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta ve ihaleyi alan firmanın yetkilisi Selim Sultan Parlak arasında imzalandığı belirtildi.

Devlet Su İşleri 21’inci Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta tarafından dün yapılan açıklamada ‘Bölge Müdürlüğümüz ile Selim Sultan Parlak arasında “Aydın Söke Çayı Islahı 1. Kısım” sözleşmesi 25.03.2020 tarihinde(dün) imzalanmıştır. Sözleşme bedeli 7 milyon 727 bin 454,59 TL olup, proje kapsamında Söke İlçe merkezinden geçen, Söke Çayı ıslah edilerek Söke ilçe merkezi ve 2 bin 350 dekar tarım arazisi taşkınlardan korunarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği temin edilmiş; ilçe merkezi estetik bir görüntüye kavuşması ve vatandaşlarımızı rahatsız eden kötü koku ve görsel kirlilik ortadan kalkmış olacaktır. İşin süresi 700 takvim günüdür” dedi.

Söke’nin gündemini uzun süre meşgul eden, günler geçtikçe ilçemizin kanayan yarası haline gelen, yıllardır her seçim döneminde belediye başkan adaylarının projeleri arasında birinci sırada yer alan “Söke Çayı Islahı Projesi” 8 Ocak tarihinde ihale edildi.

İhale ilanında yer alan bilgilere göre; “Söke İlçe merkezi sınırları içindeki Seyidahmetli (Söke) Deresi üzerinde 2 bin 546.2 m Kargir Duvarlı Kanal İmalatı yapılacağı açıklanırken, toplamda 8 adet mevcut köprünün korunacağı, korunmuş 1 adet yeni köprü tasarlanacağı yer alıyor. İlgili yapıların uygun şekilde inşa edilmesi ile Söke İlçe Merkezi içindeki derelerin taşkın riski kontrol edilmiş olacağı belirtilirken, ayrıca bu ıslah çalışması ile dere güzergahı üzerinde bulunan ilçe merkezindeki evler ile 2 bin 350 dekar tarım alanı taşkınlardan korunacağı bilgisi verildi. Yine derenin ihale maliyetinin 10 milyon TL olarak belirlenirken, yağış alanının 41.40 km2, güzergah uzunluğunun 2 bin 566 m., toplam imalat uzunluğunun 2 bin 546.2 m. ve 8 adet mevcut köprü ve bir adet yeni menfez yapılacak. İhale sonuçlandıktan sonra 10 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır… İşin süresi 700 takvim günüdür ”

Paylaş

İlgili haberler

Yorumlar kapalıdır

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.