- 15 Haz 2022 - 09:17 G: 15 Haz 2022 - 10:13

32 parkurda milyonlarca adım atıldı

“Herkesin çok beğendiği yerlere gittik. Tarihi mekanları olan yerlerde yürüdük. Yeri geldi yağmurlu, karlı, soğuk ve sıcak havada yürüyüş yaptık. Gezmedik yer bırakmadık.

Meryem Yavaşoğlu
Meryem Yavaşoğlu Tüm Haberleri
mask

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İzcilik, Dağcılık ve Spor Kulübü (SİZDAĞ) 03 Ekim 2021 tarihinde başlayan, 21 Mayıs 2022 tarihinde son bulan birbirinden güzel 32 farklı parkurda yürüyüşler gerçekleştirdi.

Söke İzcilik, Dağcılık ve Spor Kulübü Başkanı Rasim Yavuzyılmaz gazeteniz YeniSöke’ye 2021-2022 yürüyüşleri sezon sonu değerlendirmesini yaptı. Bütün faaliyetlerin bir ekip çalışması olduğunu vurgulayan Yavuzyılmaz, SİZDAĞ’ın bu ekip çalışmasını örnek olacak şekilde yaptığını ifade etti.

Her hafta düzenlenen yürüyüşler, daha çok Aydın ve Söke çevresinde yapılırken İl dışı etkinliklerin Muğla ağırlıklı olmakla beraber İzmir bölgesinde gerçekleştirildi.

Katılımcılar ağırlıklı olarak emekli öğretmen, esnaf, sağlıkçılar,  öğrenciler, adliye çalışanı, emniyet ve askerlerden oluşurken ayrıca yürüyüşlerin yanı sıra yılbaşı öncesi ve sezon sonu yemeği etkinliği de yapıldı.

Daha çok orman içi patika yollarda ve tarihi mekanlarda yapılan yürüyüş öncesinde sezon başlamadan Eylül ayının son haftasında Dernek başkanı Rasim Yavuzyılmaz başkanlığında ekip ve dağcıların katıldığı toplantıda parkurlar belirleniyor. Milli günler ve haftalarda düzenlenecek yürüyüşler kaymakamlık programında yer alıyor.

“SAĞLIKLI BAĞIMLILIK”

Söke ve çevresinin tanıtımına büyük ölçüde fayda sağladıklarını dile getiren Yavuzyılmaz, “Söke’de yıllar öncesinde bizden başka kimse izcilik yapmıyordu.  Çevreyi tanıtmak, çevremizdeki tarihsel, bitkisel ortamların yapısını, inceliğini çocuklara göstermek amacıyla yürüyüşler başlattık. İlk yürüyüşümüze rehbersiz gittiğimizde bir kısım arkadaşlarımız kayboldu, ondan sonra bu işe ciddi bir şekilde başlayalım dedik. Söke’de bu işi kimin yaptığını araştırdık Cevdet Üzüm ile tanıştık. Cevdet Üzüm arkadaşımız bu konuda bizlere rehberlik yaptı. O tarihten itibaren de her hafta Salı ve Perşembe günleri yaptığımız yürüyüşlerin tamamı yerel kanalda ‘Dağcının Günlüğü’ olarak 7-8 sene boyunca yayınladı. Bu bize yaptığımız faaliyetlerin topluma tanıtılmasını, hem de bilgi sahibi olmalarını sağladı. Söke zengin bir arazi yapısına, tarihsel dokuya sahip. Gezilecek çok mükemmel yerleri var. İnsanlar buraları gördükçe daha farklı yerlerini gezme isteği doğuyor. Sağlık açısından faydaları var ama bu işin içine girdiğiniz zaman insanlarda sağlıklı bir bağımlılık yapıyor. Emekli olan dağcılarımız Perşembe günleri de yürüyüş yapıyor. Pazar günü evde oturmak onlar için bir ölüm.” ifadelerini kullandı.

“TADINI ALAN DOĞAYI BIRAKAMIYOR”

Yürüyüşlere olası olumsuzluklara karşı tedbirli gidildiğini aktaran Rasim Yavuzyılmaz, “Doğadaki soluduğumuz hava alışkanlık yapıyor. O kişi ve gruplarla beraber olma isteği ve herkesin yapamadığını yapıyoruz. Pazar günü sabahın erken saatinde uykusunu bozup ta dağlara gitmek kolay bir iş değil. Dağların tadını alan doğayı bırakamıyor. Doğada yenilip içilenler daha güzel geliyor. Grubumuzdaki arkadaşlarımız bir biriyle yiyeceğini- içeceğini her şeyini paylaşıyor. Grubumuzda bir yardımlaşma duygusu var. Katılımcılar ihtiyaçlarını rahatlıkla söyleyebileceği kişiler görevlendirildiği için sıkıntı yaşanmıyor. Yürüyüşlere, orada herhangi bir olumsuzluk yaşanmasına karşı tedbirli gidiyoruz.” dedi.

“CÜZİ BİR PARAYLA BÜYÜK MUTLULUKLAR”

Gruptaki birlik ve beraberlik büyük taktir toplarken, dağlarda kurulan dostlukların her zaman sürdüğünü kaydeden Yavuzyılmaz, “Bu sezon da herkesin çok beğendiği yerlere gittik. Tarihi mekanları olan yerlerde yürüdük. Yeri geldi yağmurlu, karlı, soğuk ve sıcak havada yürüyüş yaptık. Gezmedik yer bırakmadık. Parkurlarımız müthiş. Bu yürüyüşlerimizi uygun fiyatlarla gerçekleştirdik. Cüzi bir parayla büyük mutluluklar yaşıyoruz. Grubumuzda kurulan arkadaşlıklar sadece dağlardan ibaret değil. Aynı arkadaşlık, iyi ve kötü günde birliktelik ve dayanışmayla devam ediyor. Grubumuzda 47 tane izci liderimiz var. Grubumuza gelenler bizlere ayak uydurabiliyorsa yürüyüşlerimize katılabiliyor. Problem yaşanırsa kişi uyarılıp sene boyunca yürüyüşlerden uzaklaştırıyoruz. Lisanssız dağcımız yok denecek kadar az, onlarda zaman zaman yürüyüşlerimize katılan misafirlerimizdir.” şeklinde konuştu.

“DOĞAYA KARŞI TİTİZİZ”

SİZDAĞ’ın doğaya karşı hassas olduğunun altını çizen Rasim Yavuzyılmaz, “Yürüyüşlerimizi 3 kategoride belirliyoruz. Herkesin yürüyebileceği A, ara sıra gelenlerin B, zorlu parkurlar C olarak nitelendirip bunları yayınlıyoruz. Derneğimizde 520 lisanslı dağcımız var. Yürüyüşlerimizde her gittiğimiz yeri temiz bırakıyoruz. Asla bir çöpü başkası atmış diye bırakmayız. Toplayıp şehre kadar götürdükten sonra çöp kovasına atarız. Zaman zaman temizlik çalışmaları da yapıyoruz. Doğaya zarar verme konusunda titiz bir yapımız var. Keşke Söke’de 4 değil de daha fazla dağ ekibi olsa. Daha fazla insanın dağların, doğanın tadını almasını isteriz” ifadelerine yer verdi.

“TEKNOLOJİ VE HAREKETSİZ

YAŞAMIN ESİRİ OLMAYALIM”

Bütün insanları hareketli yaşama davet eden SİZDAĞ Başkanı Rasim Yavuzyılmaz, “Özellikle çocuklarımızı teknolojinin esiri olmaktan kurtaralım. Yetişkinler olarak ta teknolojinin, hareketsiz yaşamın esiri olmayalım. Doğaya çıkıp tabiatı görmeleri lazım. Çağımızın hastalığı obeziteye karşı mücadele edilmesi gerekir. Doğa yürüyüşleri insanı sosyalleştirip, yapaydan uzaklaştırarak özüne çekiyor. Çocuklarımız öncülük edildiğinde yürüyüşlere seve seve geliyor. Bütün herkesin kesinlikle doğaya çıkması gerekiyor. Sadece dağda-taşta değil şehrin içinde de yürüyelim, araçlardan uzak duralım.  Yürümeden bedenin sağlıklı kalması mümkün değil. Doğa insanların bir nevi tedavi merkezidir.  Stres atmak için bizimle yürüyüşe gelen psikolog doktorlar, hastaların da rahatlamak ve keyif almak için dağa çıkmalarını istiyor.” diye konuştu.

DOĞA YÜRÜYÜŞÜNÜN SAĞLIĞA FAYDALARI

Doğa yürüyüşlerinin faydalarına değinen Yavuzyılmaz, “1.Stresi azaltır, 2. Yaşam gücünüzü ve sağlamlığınızı arttırır, enerjinizi yükseltir. 3. Kalbe iyi gelir. 4. Kemik yoğunluğunuzu arttırır, kaslarınızı geliştirir. 5. Kanser riskini azaltır. 6. Zayıflamanıza yardımcı olur. 7. Vücut duruşunuzun (postür) düzgün ve dik olmasına yardımcı olur. 8. Diyabet sorunlarına iyi gelir. 9. Ruh halinizin (mood) yükselmesine ve problem çözme yeteneğinize yardımcı olur. 10. Tansiyonunuzun (kan basıncınız) kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

BAŞARILI EKİP

Yürüyüşlerin gerçekleşmesinde büyük emeği olan ekip hakkında konuşan Başkan Rasim Yavuzyılmaz, “Ekibimiz; “İzci önderi Ramazan Çal, Dağcı önderi Reşat Avcı, Sayman Ramazan Davas, Rehberlerimiz Veli Abacı, Cevdet Üzüm, Erdal Oral, Yusuf Teber, Mehmet Bağ, Organizasyon Erdal Oral, Kültür ve sosyal işler sorumluları Selma Kılınçlı, Nilgün Tunç, İdris Uysal, Kenan Atakul ve bu faaliyetlerin basında yer almasını sağlayan Yenisöke Gazetesi İmtiyaz sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu, muhabirleri Meryem Yavaşoğlu ve Yaşar Başkurt. Denetleme Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Ertuğrul üyeler Havva Ana Aygünve Fevzi Öncül  İlkyardım ekibi Rasim Yavuzyılmaz, Ramazan Çal, Ferhan Karaçor ve Ersoy Köroğlu. Başarı bu ekip tarafından gerçekleşmiştir. Zaman zaman araç tahsisi ve nakdi yardımları için Söke Belediyesine de teşekkür ederiz. ” ifadelerinde bulundu.

Çamlık-Şirince’de başlayan yürüyüş, Serçin Kışla-Kapıkırı, Gürçamlar-Kıyıkışlacık, Gölyaka Yediler Manastırı-Kapıkırı, Davutlar Sosyete Pazarı-Millipark, Şarlak-Yenikent, Tire Kaplandağı, Çamlık-Gümüşköy, Z Yolu-Güllübahçe, Yenikent-Nenem Çeşmesi-Kirazlı, Güzelçamlı-Mağaralar-Amedi Şelalesi, Akçakonak-Fındıklı Kale-Davutlar, Park Olivya-Yamaç, Keçi Kalesi-Şirince, Güzelçamlı-Duru Dere-Şelale, Çamlık-Meryemana-Ormanyolu-Atçifliği, Yenikent-Kekik Deresi-Mağara-Ejder Yaylası, Demirçay-Çalışlı, Radon-Kurşunlu Manastırı-Davutlar, Doğanbey-Oluklu Dere-Millipark, Paşa Yaylası, Gökkayalar-Kapıkırı, Söğütözü-Kral yolu-Kapıkırı, Alinda-Karpuzlu, Selatin-Şirince, Nazarköy-Kemalpaşa, Doğanbey-Karina, Magnasia-Gümüşköy-Germencik, Yaylaköy-Ejder Yaylası-Yenikent ve Beşparmak zirvesiyle devam etti. Yürüyüşler, Çamlık-Şirince parkuru ve 21 Mayıs 2022’de Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’in de katılımıyla Kapıkırı’nda sona erdi.

15 Haz 2022 - 09:17 Aydin/ Söke- Spor

Muhabir  Meryem Yavaşoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.