Aydın Gezilecek Yerler

Aydın şehri, güzel plajları, Kuşadası ve Didim gibi birçok tatil noktası ve antik kentleriyle beraber bekleneni karşılayan şehirlerden birisi. İsterseniz yaz tatilleriniz için tercih edebilir veya kültür turizmi açısından da mükemmel bir tatil seçeneği haline getirebilirsiniz.

Muzaffer Yavaşoğlu
Muzaffer Yavaşoğlu Tüm Haberleri
+21
Haber albümü için resme tıklayın

Genel olarak Aydın şehrinde mükemmel bir tarih yatmaktadır ve özellikle antik kent gezmeyi sevenler açısından da fazlasıyla memnun edici bir tatil rotası haline gelebiliyor. Bu noktada Aydın’da gezilecek yerler listesiyle beraber güzel bir rota çizebilir, turizmi hakkında bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu, ‘’İnceğiz Kanyonu’’ ismiyle de anılan ve mükemmel bir manzaraya ev sahipliği yapan bölgelerden birisidir. 380 metre yüksekliğinde yer alan bu yer 6 kilometre uzunluğuna sahiptir. Nefes kesici manzaralarla beraber birçok turizm imkânı da mevcuttur.

Kanyonu ziyaret ederken tekne turu yapabilir, çevre bölgelerde konumlanan restoranlardan yemek yiyebilirsiniz. Bununla beraber manzaraya karşı piknik yapabileceğiniz bölgelerde mevcut. Büyük Menderes Nehir kollarından Bozdoğan ilçesine doğru giden bu kanyon hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak noktalarından.

Zeus Mağarası

Aydın’da uğranması gereken ve doğal harikalar arasında yer alan Zeus Mağarası, mitolojide önemli bir yere sahip. Yeraltı suları tarafından kalkerli kayaçların aşınımıyla oluşan bu mağara, yaklaşık olarak 60 metre uzunluğundadır. Aynı zamanda yaz aylarında mağarada yüzerek serinlemekte mümkün.

Mitolojide önemli bir noktada bulunan Afrodit’in bu mağarada yüzerek güzelleştiğine inanılmaktadır. Bunun dışında İsa annesi Meryem’in de Efes yolculuğu sürecinde Zeus Mağarası’na girdiği ve burada yıkandığı da söylenmektedir. Bu bilgilerle beraber birçok turist için oldukça ilgi çekici bir gezi rotası haline gelebilmektedir.

Yörük Ali Efe Evi Müzesi

Aydın’da mutlaka gidilmesi gereken müzelerden birisi olan Yörük Ali Efe Evi Müzesi, Milli Kahramanlardan birisi olan Yörük Ali Efe’nin evidir. Yenipazar bölgesinde konumlanan bu müze, 1995 senesinde müze haline getirilmiş ve Kültür Bakanlığı’na bağışlanmıştır.

Müze içerisinde Yörük Ali Efe’nin kullanmış olduğu şahsi eşyaları yer alıyor. Bunla beraber Yörük Ali Efe’nin mezarı da müze bahçesinde konumlanmaktadır. Giriş olarak da ücretsiz olan bu müze, 8 Haziran 2001 senesinde ziyarete açılmıştır.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Etnografik ve arkeolojik eserleri içerisinde barındıran Aydın Arkeoloji Müzesi, geniş bir bahçe içerisinde misafirlerini ağırlıyor. İçerisinde Orthosia, Harpasa, Alabanda, Alinda, Piginda, Nysa, Mastaura tarzı antik kentlerden gelen birçok dönemlere ait olan birçok taş eser yer alıyor.

Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde, kabartmalı steller, mil taşları, heykeller, sütun, lahit, sütun başlıkları, İslami taşlar gibi birçok mimari parçalar yer almaktadır. Müze salonlarında da eserler yaklaşık 2 seksiyondan oluşmaktadır. Bunlar, etnografik eser, sikke seleksiyonu ve arkeoloji seleksiyonu olmaktadır.

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi, Gürsel Tombul tarafından 2011 senesinde inşa ettirilmiştir. İl merkezine uzaklığı 55 km mesafede yer alan müze, zeytinyağının oluşumunu en iyi şekilde anlatmaktadır.

Zeytinin hangi aşamalardan geçerek zeytinyağı haline getirildiğini gösteren bu müze, meraklılar için de oldukça ilgi çekicidir. Bu nedenle boş vakitlerinizi değerlendirebileceğiniz ve genel kültürünüzü arttırabileceğiniz bir müze olarak mutlaka ziyaret edilmesi öneriliyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın’a gelindiği zaman mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında bulunan bu park, yaklaşık olarak 27,675 hektarlık alanda konumlanmıştır. Üstelik Milli Park içerisinde 804 bitki türü de yer alıyor. Bu bitki türlerinden altısı sadece bu parkta görülmektedir ve Türkiye’de yer alan 18 bitki türünü de içerisinde barındırmaktadır.

Dilek Yarımadası Milli Park kapsamında 28 memeli, çok sayıda deniz canlısı ve 42 çeşit sürüngende yer almaktadır. Bunun dışında nesli tükenme noktasına gelen Anadolu Parsı’nın batı bölgesinde yaşamını sürdürdüğü tek parktır. İçerisinde birçok kilise ve manastır da bulunuyor.

Afrodisias Antik Kenti

Aydın’ın en önemli Antik Kentlerinden olan Afrodisias, Karasu bölgesinde yer alıyor. Giriş kısmında ziyaretçileri ilk olarak müze karşılamaktadır ve ören yerinden çıkan birçok eserde bu müzede turistleri karşılıyor. Anıt yapıları da oldukça iyi korunan bu müze, UNESCO Dünya Miras Listesi içerisinde 2017 senesinde yer almıştır.

Antik dünyanın en iyi korunan stadyumu da yine Afrodisias Antik Kenti içerisinde yer alıyor. Yaklaşık olarak 270 metrelik olan bu stadyum ile beraber günümüzde birçok çalışmaya hala öncülük etmektedir. Daha birçok tarihi dokusuyla birlikte mutlaka ziyaret edilmesi gereken antik kentlerden biri.

Tralleis Antik Kenti

Aydın’ın Kuzey bölgesinde kestane dağının güney yamaç kısmında bulunan Tralleis Antik Kenti, ‘’Üç Gözler’’ olarak da adlandırılmaktadır. Roma döneminden kalan birçok eseri barındıran bu kent, tiyatro, hamam, stadyum, agora gibi kentin yapıları arasındadır. Bunun yanı sıra hala devam eden kazılarla beraber antik kentin toprak altında bulunan kısımları da ortaya çıkarılmaktadır.

Tralleis Antik Kenti, günümüzde dünyaca ünlü iki heykeli olan Genç Atlet ve Farnese Boğazı heykellerine ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen bölgeler arasında bulunuyor.

Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti, Aydın şehrinin Çine bölgesinde yer almasıyla beraber farklı bir tarihi yapısıdır. Romalılardan Hititlere kadar birçok medeniyetin izlerini barındıran bu antik kent, içeriğinde meclis binası, tiyatro, iki tapınak ve agorasıyla beraber geçmişe ışık tutuyor.

Alabanda Antik Kenti, genel olarak Aydın’da bulunan önemli tarihi yapılardandır. Bölgede yapılan kazılarla beraber çıkarılan kalıntılar ise halen Aydın Müzesi ve İzmir Arkeoloji Müzeleri kapsamında sergileniyor.

Milet Antik Kenti

Ege bölgesinde gezilecek antik kentler arasında yer alan Milet Antik Kenti, önemli bir yere sahiptir. Bununla beraber Didim ilçesinde yer alarak Doğanbey köyüne de oldukça yakındır. Tarihi cilalı taş devrine kadar giden bu kent, 2011 senesinde ziyarete açılmıştır. İçerisinde müze binası yer almaktadır ve yanında bulunan Apollon Tapınağı ve Priene Antik Kenti kazılarından çıkan tarihi eserler sergilenmektedir.

Milet Antik Kenti, diğer adıyla ‘’Filozoflar Şehri’’ olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu ket bir Hitit kenti olduğu belirtiliyor. Daha birçok tarihi ana şahit eden bir kent olarak günümüzün oldukça gözde mekanları arasındadır.

Priene Antik Kenti

Aydın Söke bölgesinde yer alan Priene Antik Kenti, varlığı olarak M.Ö. 2000 senelere kadar uzanmaktadır. Bu nedenle şehrin kurulmasıyla alakalı net bir bilgi bulunmamaktadır. Bununla beraber korunarak günümüze kadar gelen yapıları arasında, Zeus Olympos Tapınağı, Athena Tapınağı, Agora, kutsal alanları bulunmaktadır.

Mükemmel bir atmosfere sahip olan bu kent, görülmesi gereken tarihi bölgeler arasındadır. Tarihiyle beraber oldukça eskiye dayandığı için hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlıyor.

Didyma Antik Kenti

Aydın’ın Didim bölgesinde bulunan Didyma Antik Kenti, büyük sütunların bulunduğu ve ilgi çeken bir tarihi bölgesidir. İl merkezine ise yakın olmasıyla beraber birçok kişi tarafından rahatlıkla ziyaret edilebilir.

Geçmişten günümüze birçok medeniyeti barındıran bu kent, çeşitli uygarlıkların da izini taşıyor. Günümüze kadar ulaşmasıyla beraber içerisinde Apollon Tapınağı ve Medusa Figürü de hala önemini koruyor.

Güvercinada Kalesi

Aydın’ın Kuşadası bölgesinde son derece ilgi çekici bir mimarı yapı olan Güvercinada Kalesi, adanın surları ardında bulunuyor. Kuşadası sembollerinden biri olarak birçok saldırıdan az hasarla çıkmıştır. Günümüze kadar başarılı bir şekilde gelen bu kale, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bölgelerden birisidir.

Güvercinada Kalesi, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılmış ve gelebilecek saldırıları önlemek için inşa edilmiştir. Bununla beraber ‘’Korsan Kalesi’’ olarak adlandırılarak yine korsanlardan gelecek saldırıları da engellemiştir. Bu nedenle Aydın’ın önemli sembolik değerleri arasında yer almayı başarmıştır.

Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı, Aydın’da Dilek Yarımadası bölgesinde yer alıyor. Bizans döneminden günümüze kadar gelen bu manastır, geçmişte Meryem Ana’ya adanmıştır. Manastırın kullanımı ise yaklaşık 19. Yüzyıla kadar olduğu düşünülüyor.

Kurşunlu Manastırı, geçmişte dinsizlerin saldırısından korunabilmek amacıyla, gizlenmek, eğitim vermek ve inanç ibadetini yerine getirmek amacıyla yapıldığı biliniyor. Manastır, 3 katlı yapıdadır ve içerisinde savunma odaları, revir, mutfak gibi birçok bölümden meydana gelmektedir.

Altınkum Plajı

En meşhur plajlar arasında yer alan Altınkum Plajı, Didim ilçesinde yer alıyor. İsmini sahilde yer alan altın renkli kumlardan alan Altınkum Plajı, her sene yerli ve yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. Berrak ve temiz bir suya sahip olduğu için doğal güzelliklerden birisi olarak kabul edilmektedir. Altınkum Plajı, tatilinizi geçirmek isteyeceğiniz bölgelerden birisidir. Aynı zamanda çevresinde birçok konaklama seçeneği yer aldığı için rahatlıkla tercih edilebilir.

Kadınlar Plajı

Aydın’da hem kumu hem de denizi ile mükemmel bir plaj olan Kadınlar Plajı, Kuşadası bölgesinde yer alıyor. Sene içerisinde birçok kişinin uğradığı bu nokta, bölgenin en fazla ziyaret edilen plajlarından birisi. Tatil yapmak ve denizin tadını çıkartmak için önemli bir uğrak nokta olan Kuşadası, sadece plajları değil kamp alanları içinde tercih ediliyor.

Günübirlik tatiller içinde öne çıkan Kadınlar Plajı, temiz suyu, dalgaları ve berrak olmasıyla birlikte en güzel plajlardan. Üstelik Kuşadası bölgesinin de en meşhur plajlarından olmasıyla beraber tatilciler içinde konaklama alanlarını barındırmaktadır. Merkeze yakın bir konumda bulunan Kadınlar Plajı, mutlaka vakit geçirmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Sevgi Plajı

Aydın Kuşadası Davutlar bölgesinde bulunan Sevgi Plajı, tatilcilerin uğrak noktalarından biri olmaktadır. Özellikle Dilek Yarımadası Milli Parkı’na yakın konumunun olması da sıklıkla tercih ediliyor. Sevgi Plajı, genel olarak uzun plajıyla beraber upuzun sahil şeridiyle gelen kişileri büyülemektedir.

Yaz sezonu boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlayan Sevgi Plajı, özellikle Haziran ve Temmuz aylarıyla beraber birçok gençlik festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Böylece hem yaz tatilinizde kum ve denizin tadını çıkarabilir hem de festival gibi çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz.

Kavaklıburun Koyu

Aydın’da Dilek Yarımadası’nın en uzun plajı haline gelen Kavaklıburun Koyu, berrak ve temiz görünümüyle yaz ayların vazgeçilmez duraklarından. Diğer adıyla ‘’Kalamaki Koyu’’ olarak bilinen bu koy içerisinde tuvalet, duş, şemsiye ve şezlong tarzı ihtiyaç duyduğunuz her şeyi barındırıyor.

İsmini içeriğinde yer alan kavak ağaçlarından alan Kavaklıburun Koyu, el değmemiş tabiatı, yemyeşil doğasıyla mutlaka gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Bunun dışında piknik, doğa yürüyüşü ve kamp gibi çeşitli aktivitelerde yapılabilir.

Manastır Koyu

En önemli ve en güzel koylardan biri olan Manastır Koyu, Didim’de mutlaka uğranması gereken bölgelerdendir. Özellikle yaz aylarında denize girmek isteyenlerin uğradığı bir yer olarak içerisinde manastırın bulunmasıyla tarihi anlamda önemini koruyor.

Manastır Koyu çevresinde bulunan pansiyon ve otellerde istenildiği kadar konaklama yapabilir, içinde bulunan işletmelerden genel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun dışında Manastır Koyu’nda kamp ve ateş yakmak yasaktır bu nedenle sadece denizin tadını çıkartmak ve tarihi noktaları incelemek için uğrayabilirsiniz.

Saplı Ada

Saplı Ada, Didim ilçesinde yer alarak doğal sit alanlarından birisidir. Aybük’ten ayrı olarak bir kara parçası izlenimini vererek yemyeşil bir alanla ev sahipliği yapıyor. Volkanik patlamalarla beraber etrafa saçılan lavların denizle beraber kaynaşmasıyla beraber oluşan bu ada, yemyeşil bir alan olarak gezilmeye değer bir görüntü sunuyor.

Kıyı şeridinden adaya doğru yürüyerek geçebilir ve bu sırada harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Saplı Ada, şehrin stresinden uzaklaşabileceğiniz mükemmel bölgelerden birisidir. Doğal güzellikleriyle beraber öne çıkan bir bölge olarak mükemmel fotoğraflar çekebilir, ailenizle yürüyüş yapabilir ve çevre bölgelerinde denize girebilirsiniz.

Arpaz Beyler Konağı

Arpaz Beyler Konağı, il merkezine 35 km mesafede bulunmakta ve Aydın Nazilli ilçesinde yer almaktadır. Tarihi yapısı olarak oldukça önemli olan bu konak, 19. yüzyıla aittir. Arpaz Beylerinden olan Hacı Hasan Bey’in sahibi olduğu bu konak, etkileyici bir görünüme sahip olmaktadır.

Arpaz Beyler Konağı içerisinde birçok oda yer alıyor ve tavanlarında çarkıfelek motifleri işlenmiştir. Bununla birlikte Arpaz Beyler Konağı karşısında ise Arpaz Kalesi yer alıyor. Günün her saatinde gezebileceğiniz önemli bir mekân olarak mükemmel bir tarihi yapıdır.

Kuşadası

Aydın Kuşadası bölgesi, yine tüm dünyada en gözde tatil merkezlerinden birisidir. Üstelik sadece denizi değil, tarihi kalıntılarıyla beraber masmavi denizlere ev sahipliği yapıyor. Aydın gezisini yaz ayında geçirecekler için mutlaka uğranması gereken bir bölge olan Kuşadası, günübirlik ziyaretler içinde oldukça avantajlıdır.

Kuşadası’na gelmişken mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında, Güvercinada Kalesi, Kale İçi Camii, Kadınlar Plajı, Roma Hamamı, El Heykeli, Dilek Yarımadası, Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı gibi bölgeleri önerebiliriz.

Didim

En huzurlu tatil bölgelerinden olan Aydın Dizim, yaz aylarında en uğrak noktalar arasındadır. Yaz aylarıyla beraber denize girebilir, su sporlarına katılabilir ve tekne turu gibi çeşitli aktiviteye katılabilirsiniz. Genel olarak Didim’de deniz oldukça temiz ve birçok plajı ormana yakındır.

Aydın Didim bölgesinde gezebileceğiniz noktalar arasında, Cennet Koyu, Didim Akbük, Manastır Koyu, Saplı Ada, Altınkum Plajı, Tavşanburnu Tabiat Parkı, Didyma Antik Kenti gibi popüler gezi bölgelerine de uğramanızı öneriyoruz.

Aydın’ın En Güzel Köyleri

Ege bölgesinde bulunan Aydın, yine mükemmel köylere ev sahipliği yapıyor. Tarihle çevrili olan bu köyler, sakin olmalarıyla beraber manzaralarıyla da dikkat çekmektedir. En güzel köylerden olan Akköy, beyaz taşlardan yapılan ev yapısına sahiptir. Bununla beraber Doğanbey Köyü, yemyeşil ağaçların arasında bulunan ve mükemmel taş evleriyle harika bir görsel şölen sunuyor.

Aydın Söke bölgelerinde bulunan Eski Güllübahçe ise yine eski bir Rum köyüdür. Üstelik Priene Antik Kente yakın konumuyla beraber mutlaka ziyaret edilmesi öneriliyor. Eski Güllübahçe köyü içerisinde bulunan en önemli yapı da 1821 senesinde yaptırılan Aziz Nikolas kilisesidir. Bununla beraber Aydın’da görülmeye değer birçok köyde çeşitli tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor.

Aydın’a Ne Zaman Gidilir?

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın, senenin büyük bir kısmında sıcak ve güneşlidir. Aynı zamanda popüler bir tatil bölgesi konumunda olduğu için yaz aylarında gezi planı yapmak daha avantajlı olacaktır. Eğer tatil ve denizle işiniz yoksa, Sonbahar ve İlkbahar dönemini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında Eylül, Ekim, Mayıs ve Nisan ayları da gezi için oldukça ideal bir tercih olacaktır.

Aydın’a Nasıl Gidilir?

Aydın, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Gelişen bu şehir turistik açısından da önemli olmaktadır. Güneybatı bölgesinde konumlanan Aydın’da şehir merkezi iç kesimde kalmaktadır. Aynı zamanda birçok ilçesi de Ege kıyısına uzanmaktadır. Şehrin kuzeyinde Manisa ve İzmir yer alıyor. Güney kısmında ise Muğla ve batısında Ege Denizi yer alıyor.

Mükemmel bir tarihle donatılan bu şehri görmek için direk ulaşım tercih ederseniz demiryolu ve karayolunu tercih edebilirsiniz. Havayolu tercihlerinde ise 120 kilometre mesafede bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı tercih etmeniz ve ardından karadan geçiş yapmanız öneriliyor.

Aydın Kaç Günde Gezilir?

Aydın’da oluşturacağız rotaya göre gezebileceğiniz süre değişebilmektedir. Bununla beraber genel olarak gezilecek noktalar birbirinden uzak mesafede yer alıyor bu nedenle hemen hemen birçok yeri görmek isteniyorsa 4 ila 5 gün ayırmak yeterli olacaktır.

Genel olarak Aydın’da birçok köy ve dağlık alanlarda antik kentler yer alıyor. Bu nedenle mesafeler birbirinden uzak olabilmektedir. Yine de Aydın’a gitmişken tüm bu tarihi ve doğal güzelliklere uğramanızı ve birçok popüler yeri görmenizi öneriyoruz.

Aydın’da Ne Yenir?

Birçok yöresel lezzetle beraber kişilerin en merak ettiği konu olan yemekler hem yerli hem de yabancı turistler tarafından merak ediliyor. Özellikle tertemiz bahçelerinden koparılan taze otlar ve sebzelerle yapılan salatalar, zeytinyağlı yemekleri gibi tatlar öne çıkıyor. Aydın’a gitmişken mutlaka tüketmeniz gereken besinler arasında ise yuvarlama, çöp şiş, paşa böreği, ısırgan otu böreği, pelvize tatlısı, zerde, çingene pilavı ve yuvarlama denilebilir.

Sonuç olarak Aydın, yenilecek yemekleriyle, antik kentleriyle, mükemmel temiz koyları ve köyleriyle beraber herkesin gezmesi gereken şehirlerden birisidir. Gezi rotanızı rahatlıkla oluşturabilir ve şehrin hem doğal güzelliği hem de kültürüyle tanışabilirsiniz. Aynı zamanda şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin de mutlaka uğraması gereken noktalardan.

06 May 2023 - 01:38 Aydin- Aydın

Muhabir  Muzaffer Yavaşoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.