- G:

Tarihte iki boyut; Rönesans Dönemi ve Günümüz

Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi bugün Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümünde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu'nu konuk etti. İlginin yüksek olduğu etkinlik Kuşadası Felsefe Platformu ve KUAKMER işbirliği ile gerçekleştirildi.

Fatma Yavaş
Fatma Yavaş Tüm Haberleri

KUŞADASI HABERLERİ - Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu, Rönesans ve Rinascita kavramlarından yola çıkarak, kriz çağlarının benzerlikleri, ideolojik tarih yazımı, büyüsel düşünme, tekniğin sömürü haline getirilmesi ve doğanın teknolojik hammaddeye dönüşmesi üzerine bilgi paylaşımında bulundu.

Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu ‘ Rönesans diye bir çağ hem yaşandı, hem yaşanmadı diyerek katılımcıları şaşırttı.

Rönesans'ın bir Fransızca kelime olduğunu belirten Çörekçioğlu, "Rönesans denilince aklımıza ilk olarak insanların aklın ve bilimin yolunu kabul etmesi olarak bilinir yani aklın ve ilimin yolunda ışığında yol alması demektir. Modern bilimin Dünya üzerinde tasarlandığı süreç. Rönesans şöyle de diyebiliriz karanlık Ortaçağ’dan sonra aydınlık yüzyılların başlangıcı olarak kabul edilen bir çağ olarak biliriz.. Ama artık bu kavramların bu ifadelerin hepsi demode” dedi.

Tarihte iki boyut; Rönesans Dönemi ve Günümüz

30 yıldır Rönesans tanımlaması üzerinde çalıştığını belirten, Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu, “Modern bilimin modern Çağın temellerinin atıldığı bir çağ yok başka bir çağ var Pira Modernin yeni koşullar altında yeniden canlanması. Rönesans kelimesini Türkçeye çevirdiğimizde yeniden doğuş olarak tanımlarız." diye konuştu. 

Rönesans'ın anlamlarından birinin  ‘Eskinin tamamen yok edilip yepyeni bir düzenin gelmesi’ olduğunu belirten Prof. Dr. Çörekçioğlu, "Fakat dikkat edin bir şeyin yeniden doğabilmesi için önceden yaşanmış olması gerekiyor. Eskiden olan bir şeyin aslında canlanması ‘Yeniden Doğuş’ dolayısıyla tarihçiler dönemi işlerken şuna bakıyor.. Çağ yaşanıyor bitiyor daha sonra da o dönemi araştırıyor; elde kalan veriler üzerine o çağın yaşanmışlığına dair, kültürel yapısına dair, bir şeyler ortaya çıkarıp çağı tanımlıyorlar ve topladıkları verilere göre o çağa isim veriyorlar." dedi. 

Tarihte iki boyut; Rönesans Dönemi ve Günümüz

Hakan Çörekçioğlu, "Yaşanan çağ öyle büyük değişimlere sahne oluyor ki insan hayatının ritmi değişiyor İşte insanlar o çağda kendi yaşadıklarına isim veriyorlar kendi yaşadıklarını betimliyorlar” diye konuştu.

TARİHTE İKİ BOYUT VAR, RÖNESAN DÖNEMİ VE GÜNÜMÜZ

Rönesans döneminde yaşayan bilim insanları öyle büyük değişikliklere şahit oluyor ve içinde oluyorlar ki o çağın dönemini isim veriyorlar RAŞİDA diye konuştu.

Süreci değerlendiren Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu yaptığı açıklamalarda günümüz çağının aslında yeniden doğuş olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Çörekçioğlu bir şeyin var olabilmesi için öncesinin olması gerektiğini ifadelerinde kaydetti. Bu süreçte de bilim ve teknoloji çağı yani aklın ve bilimin birleştiği çağın dönemimiz çağı olduğunu vurguladı.

Tarihte iki boyut; Rönesans Dönemi ve Günümüz

PROF. DR. HAKAN ÇÖREKÇİOĞLU KİMDİR?

1970 doğumlu. Lisans, lisansüstü ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde tamamladı. DAAD’nin doktora ve post-doktora burslarıyla Hamburg Üniversite’sinde Kant’ın politika felsefesi üzerine araştırma ve incelemelerde bulundu.

Temel uzmanlık alanları Alman İdealizmi, Rönesans Kültürü, Politika Felsefesidir. Kant Felsefesinin Politik Evreni, Modernite ve Ütopya, Rönesansın Doğası ve Deleuze : Yaşam İlişkisinde Felsefe ve Edebiyat isimli kitaplarının yanı sıra ulusal ve uluslararası çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunaktadır. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Rönesans diye bir çağ yaşadı mı? Sorusunun cevabını işleyen Prof. Dr. Hakan Çörekçioğlu, aynı zamanda Rönesans çağı ile ilgili tek uzman kişi.

17 Mar 2024 - 10:00 Aydin/ Kuşadasi- Kültür-Sanat

Mahreç  Fatma Yavaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.