- G:

Söke TARİŞ Başkanı Özer; "Olayları çarpıtmayın, kaosu ortadan kaldıralım"

Tariş Söke 131 nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, Birlik Başkanı Faruk Aydın'ın kendi koltuklarını korumak telaşıyla taşıdıkları makama yakışmayan yanlış yanıltıcı bilgilendirmelerde bulunduklarını söyledi.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

SÖKE HABERLERİ - 4572 Sayılı Tarım Satış Kooperatifleri ve Birlikleri Hakkında Kanun, 1163 Sayılı Kooperatifler Kanunu, Birlik ve Kooperatif Ana sözleşme maddelerinde dayanağı olmayan yanlış ve yanıltıcı beyanlarına ayrıntılı bir şekilde önümüzdeki günlerde de kamuoyunun takdirlerine sunulmak üzere cevap vereceklerini söyleyen İsmail Özer "Birlik Başkanı Faruk Aydın’ın 2009 yılından beri Birlik Yönetiminde yer almasına ve defalarca seçimli genel kurul geçirmesine rağmen, mevzuat bilgisinden yoksun, olayları çarpıtmaya yönelik rastgele demeçlerde bulunduğu görülmektedir." dedi. 

"SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEYEREK GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞLARDIR"

Özeri, "Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin 18 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilen 2022/2023 İş yılı Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısına katılacak Birlik Temsilcilerinin adı, soyadı, eğitim durumları, adresleri, T.C. kimlik no ile temsil ettikleri kooperatifleri gösteren “Ortaklar Listesi” Birlik Ana sözleşmesinin 23’üncü maddesi gereği; Birlik Yönetim Kurulunca hazırlanmıştır. Kooperatiflerden alınan ve doğruluğu birlik tarafından kontrol edilmesi gereken “Ortaklar Listesinin”, birlik kayıtlarına uygun ve doğru olarak hazırlanmasından Birlik Yönetim Kurulu sorumludur. Sorumluluklarını layıkıyla yerine getirmeyen başta Birlik Başkanı Faruk Aydın, Başkanvekili Ali Şimşek, Genel müdür Vekili ve diğer yönetim kurulu üyeleri, görev ve sorumluluklarının gereklerini yerine getirmeyerek görevlerini kötüye kullanmışlardır." sözlerini kaydetti.

"OLAYLARI ÇARPITMAYINIZ, HAKSIZ ŞEKİLDE YOL AÇILAN KAOSU BİR AN ÖNCE ORTADAN KALDIRALIM"

Birlik Başkanı Faruk Aydın’ın, olayları çarpıtmaya ve kendilerini temize çıkarmaya yönelik rastgele demeçlerinden birisi olan, “Ticaret Bakanlığı soruşturması yok, denetim var. Müfettişleri de biz talep ettik. İftira atıyorlar" söylemi ile ilgili olarak konuşan Özer, "Külliyen yalan bir beyan, inceleme ve soruşturma talebimizi içeren, çok sayfalı, ekleri ile birlikte düzenlenen şikâyet dilekçemiz, Kooperatif Ana sözleşmesinin 14/1 ve 14/2 maddelerinde belirtilen şartları taşıyan kooperatifin iştigal konusuna giren pamuk ürününü bizzat üreten 35 Delegenin imzası ile Bakanlığımıza iletilmesi sonucu, inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Ana sözleşmenin 14/1 maddesinde belirtilen kooperatifin iştigal konusuna giren, pamuk ürününü üretmediği halde, sanki bizzat üretiyorlarmış gibi işlem yapılmasını sağlayarak, seçilmeleri yönünde kendilerine siyasi üstünlük ve menfaat temin eden muhterem zatlar, kooperatifçiliğin amaç ve gelişimine engel, işleyiş ve mevzuata aykırı bu uygulamaları ile basında ve sosyal medyada da yer aldığı üzere, hile ve hülle ile seçimi kazanmışlardır. Görevlerini kötüye kullanan, muhterem zatlara, buradan sesleniyorum. Olayları çarpıtmayınız, haksız bir şekilde yol açtığınız bu kaosu bir an önce ortadan kaldıralım. Birlik ve Kooperatiflerimizin önünü açalım. Kooperatifçiliğimizi geliştirerek, ortaklarımıza hizmete dönük, üretimimizi artırmaya yönelik tedbirleri hayata geçirelim. Bakanlığımızca, bizzat pamuk üretmeyen, ancak üzerlerine pamuk yatırılarak delege yapılan kişilerden arındırılmış düzenlenecek yeni “Ortaklar Listesi” ile 2019/20, 2020/21, 2021/22, 2022/23 yıllarını kapsayan 18.01.2024 tarihinde gerçekleştirilen hileli genel kurulun iptal edilerek, acilen olağanüstü genel kurula gidilmesi, Kooperatifçiliğin gelişimi için elzemdir. Konuyu, saygılarımla kamuoyunun takdirlerine sunarız" diye konuştu.

17 Nis 2024 - 17:00 Aydin/ Söke- Söke

Mahreç  İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.