- G:

KUAKMER'in Konuğu Doç. Dr. Menderes Akdağ

Kuşadası F.Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi (KUAKMER) Doç. Dr. Menderes Akdağ’dan “Üç Renk Yetmiş Kültür: Fransa” kitabı özelinde Fransız kültürünü sinema, kent, mimari, edebiyat, sosyoloji ve mitoloji gibi sosyal bilimler üzerinden bütüncül bir yaklaşımla ele aldığı verimli bir sunumunu gerçekleştirdi.

Fatma Yavaş
Fatma Yavaş Tüm Haberleri

KUŞADASI HABERLERİ - KUAKMER etkinlik salonunda konuşan .. Dr. Menderes Akdağ, “Üç Renk Yetmiş Kültür: Fransa” kitabı hakkında bilinmeyenleri ve hikayesini anlattı.

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Menderes Akdağ’ın “Üç Renk Yetmiş Kültür: Fransa – Medya Toplum Göç ve Çocuk” adlı kitabı 2022 yılı güz döneminde Fransa Dışişleri Bakanlığı desteği ile bulunduğu Fransa’daki alan araştırmalarının sonuçlarından oluşan Doç. Dr. Menderes Akdağ’ın çalışması, ayrıca Fransa’da yürüttüğü araştırmalarına ve izlenimlerine de yer veriyor.

KUAKMER'in Konuğu Doç. Dr. Menderes Akdağ

Doç. Dr. Akdağ, Fransız kültürünü sinema, kent, mimari, edebiyat, sosyoloji ve mitoloji gibi sosyal bilimlerin geniş spektrumundaki alanlarında bilgi ve göstergeler üzerinden bütüncül bir yaklaşımla analiz ederek Türk-Fransız kültürel etkileşimlerinin yakın planda incelemesini sağlayıp kültür alanındaki literatürün gelişmesine önemli bir katkı sunuyor.

Bu çalışma, Fransız kültürünün genel özelliklerini ve felsefesini anlamak bakımından bir rehber kitap niteliği yanında Doç. Dr. Akdağ’ın kendine özgü interdisipliner yaklaşımı ve kişisel objektifine takılan görüntülerle de derinlemesine ve özgün bir yapıt sunuyor. Çalışmada, Normandiya Bölgesi ve Rouen ile Paris kentlerinin Fransız tarihi ve kültürü içindeki yeri sosyolojik, sinematografik ve mitolojik yapısıyla harmanlanarak okuyucu ile buluşuyor.

KUAKMER'in Konuğu Doç. Dr. Menderes Akdağ

Fransa’ya Fransız kalınması istenmeyen bu yolculukta okuyucuyu birçok sürpriz bekliyor. Çalışma, Fransa’da yaşayan Türkiye kökenli göçmenlerin gözünde ve dilinde Türklük ve Fransızlık olgusunu saha araştırması ile derinlemesine görüşme ve etnografik gözlem teknikleri ile gün ışığına çıkarırken yedinci sanatın anavatanına yakışır şekilde sinema aracılığı ile araştırmanın görünürlüğünü ve etkisini artırmayı amaçlıyor.

Fansa Dışişleri Bakanlığının daveti üzerine iki aydır Fransa’da bulunan ADÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Menderes Akdağ, araştırma projesi kapsamında göçmen çocuklarla çektiği filmin galası Fransa’nın Normandiya Bölgesi Rouen kentinde yapıldı.

Yaklaşık 3 hafta süren filmin hazırlık aşamasının ardından üç hafta gibi kısa bir sürede çekimleri tamamlanan filmde, Notre Dame Katedrali, Seine Nehri gibi mekânların kullanıldığı belirten Doç. Dr. Menderes Akdağ, “Une Journée à Rouen (Rouen’da Birgün) adlı filmde bir çocuğun hayali üzerinden Fransa’nın önemli dinamiklerinden denizcilik kültürü anlatıldı.” dedi.

KUAKMER'in Konuğu Doç. Dr. Menderes Akdağ

KİTAP HALİNE GELDİ

Filmde on iki çocuğun aktif rol aldığını belirten Doç. Dr. Akdağ, “Çekimler kalabalık kamusal alanlarda güçlükle tamamlandı. Galada çocukların ve ailelerin sevinçleri görülmeye değerdi. Galada tüm çocuklar farklı bir deneyim yaşadıklarını ifade ettiler. Bu projeyle ilgili olarak çalışmalara ilişkin yaklaşık 250 sayfalık rapor hazırladık." dedi.

Raporda dünyada ve Türkiye’de var olan Fransa algısının inşasında etkili olan film, müzik video gibi medya içeriklerinde kullanılan Fransa’ya dair sembol ve mitleri ortaya koyduklarını belirten Menderes Akdağ, "Bundan sonra da medya içeriklerinde kullanılabilecek potansiyeli yüksek Fransa mitleri ve ikonlarını araştırıldı. Fransa’daki göçmen çocukların topluma uyumunu kolaylaştıracak medya içeriklerinde kullanılabilecek konuları, mitlere de raporumda değindim. Ve bu sureci ve hikayesini ‘Üç Renk Yetmiş Kültür: Fransa (Medya Toplum ve Çocuk)’ başlığıyla kitap haline getirdim” diye konuştu. 

21 Nis 2024 - 16:00 - Kültür-Sanat

Mahreç  Fatma Yavaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.