- 11 Nis 2022 - 09:26 G: 11 Nis 2022 - 09:39

Emekli öğretmen, zeytinyağında altın Madalya aldı

Atadan kalma zeytin bahçelerinde ürettiği kaliteli zeytinyağları ile dikkat çeken emekli öğretmen Muttalip Ergin, binlerce zeytin üreticisine örnek oluyor.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
mask

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke’de uzun yıllar öğretmenlik yapan Mutalip Ergin kızları ile birlikte babadan miras kalan zeytinlik arazisinde ürettiği zeytinyağları ile Muğla’da 1 Nisan 2022 tarihinde 3.  kez düzenlenen Natürel Sızma Zeytinyağı kalite yarışmasında birinci oldu.  Yarışmaya 133 marka katılırken, Muttalip Ergin ve iki kızı tarafından Rotaaura markasıyla üretilen zeytinyağı altın madalya aldı.

Polifenol değeri oldukça yüksek zeytinyağları ürettiklerini söyleyen Muttalip Ergin, polifenolin hücrelerin aşınmasını ve yok olmasını önlediğini, antioksidan özelliğe sahip olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, doğal probiyotik görevi gördüğünü, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruduğunu,  beyin sağlığında önemli rol oynadığını, Alzheimer’e karşı etkili olup, kanser riskini azalttığını ve çocukların kemik gelişimini desteklediğini söyledi.

Tüm bu özellikleri ve daha fazlasını taşıyan Rotaaura sızma zeytinyağı üreticisi, emekli matematik öğretmeni Muttalip Ergin, kızları  Mimar Özge Ergin ve Metalürji Mühendisi Duygu Ergin ile birlikte hareketle 4 nesildir atadan kalma zeytinliklerini yeni nesil üretim koşullarında değerlendirerek Rotaaura markasını yarattı.

Söke’nin Memecik cinsi zeytin bakımından 100 binlerce dekar alana sahip olduğunu dile getiren  Muttalip Ergin, bu alanlarda yeni nesil üretim yapıldığında müthiş bir gelirin elde edileceğini söyledi. Memecik cinsi zeytin alanlarının yeterince ekonomiye katılamamasından hem üreticinin hem de ülkenin kayıp yaşadığına dikkat çeken Muttalip Ergin, erken hasatta polifenol değeri yüksek zeytinyağlarının litresinin 500 TL’nin üzerinde satıldığını söyledi.

AİLE BOYU ÇİFTÇİLİK

Soğuk sıkım yaptıklarını aktaran Muttalip Ergin, “Eskiden anne-babamız ‘siz okuyun, bu işlerden uzak durun’ diye bizi üretimden uzak tutarlardı ama şimdi ben, Mimar kızım Özge ve Duygu’yu bu işin içine kattım, birlikte kurslara gittik. Geçtiğimiz yıl marka oluşumunu birlikte hallettik. Bu sene de yeni nesil zeytin hasadına, şartlarına uygun elle toplama, kasalarda fazla beklemeden fabrikalarda soğuk sıkım, 22 dereceyi aşmayan bir sıcak uygulama yaptık.” ifadelerini kullandı.

“YARDIMCI TEDAVİDE

KULLANILIYOR”

Ergin, “Böyle fabrikalar çevremizde bulmak çok zor. Erken hasat dönemlerinde fabrikalar açılmıyor bile. Ben bu yağları Yatağan’a götürerek elde ettim. Analiz ettirdiğimde yağların polifenol değeri çok yüksek ve alternatif tıpta artık gıda takviyesi olarak yararlanıldığını, doktorların tavsiye ettiğini gözlemliyoruz.” dedi.

YEMEKLİK YAĞLARDAN

3-4 KAT DAHA PAHALI

Çoğu üreticinin polifenolü bilmediğini söyliyen Muttalip Ergin “Halbuki 300 ve üzeri polifenol değeri olan zeytinyağları Avrupa’da eczanelerde ilaç diye satılıyor. Biz bunun farkına varıp daha yüksek polifenollü zeytinyağı üretmeliyiz ki biz de bu zeytinyağlarını ilaç yerine kullanabilelim. Bu yağlar pek çok şeye iyi geliyor. Bundan dolayı bu yağları biz daha yüksek fiyata satabiliyoruz. Yemeklik yağların 3-4 katı fazlasına bu zeytinyağları satabiliyoruz. Bu da bize bir girdi sağlıyor. Bu girdi sayesinde malımızı daha iyi bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

GEKA’DAN DESTEK

Muttalip Ergin konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Üreticilerin mutlak şekilde kooperatifleşmesi gerektiğinin altını çizen Muttalip Ergin “Milas Pınarcık Mahallesi’nde 30 ortaklı bir kooperatif kurduk. Bu sayede GEKA’dan 550 bin TL destek aldık. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu konularda bizlere yardımcı oluyor. Bize Bafa Gölü kenarında 6,5 dönüm yer tahsis etti. Bize sadece fabrikayı kurmak kaldı. Önümüzdeki sezon fabrikayı hasat sezonuna yetiştirmeye çalışacağız. Onlardan çok şey öğrendik. Yıllardır onlar bu işin içinde. Marka sahipleri Avrupa’ya sürekli satış yapan insanlar var. Yeni nesil zeytinyağları sıkmak ve geliştirmek için bu konularda elbirliği ile çalışıyoruz. Umarım bu işi başarırız.”

133 MARKA ARASINDAN

ALTIN MADALYA

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı yarışma hakkında da bilgiler veren Muttalip Ergin “Bu sene yarışmanın üçüncüsü yapıldı. Bizde yarışmaya numune gönderdik. 133 markanın katıldığı yarışmada altın madalya ile ödüllendirildik. Yarışmaya katılan ürünlere 100 üzerinden değerlendirme yapılıyor. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin laboratuvarlarında analiz ediliyor. Eğer analiz sonuçları gerçek çıkarsa yarışmaya katılabiliyoruz. Yarışmaya katılan ürünler bu işin uzmanı katılımcılar tarafından değerlendiriliyor. Zeytinyağları tek tek tadılıyor. Polifenol değeri 90 üzerinde gelen ürünlere altın madalya veriyorlar.” diye konuştu.

ELLE HASAT,

KASA İLE SAKLAMA

Aydın’ın zeytin üretiminde Türkiye birincisi, Muğla’nın ise ikinci olduğunu dile getiren Muttalip Ergin “Ben uzun yıllardır Söke’de yaşıyorum. Söke’de kooperatifleşme konusunda çok fazla çaba göremiyorum. Kişisel görüşüm gereksiz ve çok fazla ilaçlama yapılıyor. Özellikle gemlik cinsi zeytinlere kurt girmesin diye aşırı ilaç atılıyor. Diğer zeytinlerimizin ise bakımları da çok yanlış. Biz bile zeytinlerimizi sıktıracak yer bulamıyoruz. Zeytinler hijyenik koşullarda değil, çuvallarda uzun süre saklanıyor.

Oysa, elle bu zeytinlerin hasadını yapmamız ve kasalarda saklamamız lazım. Zeytinin kötüsünü ayıklayıp fabrikaya o şekilde sıkıma girmesi lazım. Zeytinyağı elde edildiğinde de mutlaka havasız ve ışık görmeyen ortamlarda saklanmalıdır. Mümkünse Cam şişelerde veya Krom kaplarda saklanması lazım” dedi.

AVRUPA COĞRAFİ İŞARET

BELGESİ ALDIK

Elde edilen zeytinyağının özellikleri ile ilgili de bilgi veren Muttalip Ergin “Bu zeytinyağları Memecik türü olan zeytinlerden elde edildi.  Memecik cinsi zeytinyağları diğer zeytinlere göre 4 kat fazla polifenol değere sahip. Milas çevresi zeytinyağları Avrupa coğrafi işaret belgesi aldı. Bu da bizim için çok değerli. Yani tescillenmiş oldu. Ayvalık ve diğer ilçelerdeki firmalar bizim oralardan zeytin alıp, zeytin yağlarının aromasını güçlendirmek istiyorlar. Bunun faydası da oluyor. Özellikle Memecik cinsi zeytinimizin kıymetini bilmeliyiz. Gençlere önder olmalıyız. Yeni nesil zeytinyağı sıkımı yapacağız ve bu işten para kazanacağız. Özellikle ihracat konusunda biraz daha kafa yormalıyız. İhracatta çok farklı fiyatlar var. Biz de Amerika ile görüşüyoruz ama bu uzun vadeli bir iş. Bu işi öğrendik. Bundan sonra daha ileriye taşımaya gayret edeceğiz” dedi.

ÜRETİCİYE VERİLEN

DESTEK YETERSİZ

Desteklerinin yeterli olmadığını dile getiren Muttalip Ergin “Destekler çok cüzi, rakamlar mazot parasını bile karşılamıyor. Köydeki insanlar bu işe yatırım yapamıyor, ancak bizim gibi dışarıdan gelen ve yan gelire sahip insanlar bu işlere yatırım yapabiliyor. Destek olursa köylü toprağına sahip çıkacaktır” dedi.

KAZANMAYA BAŞLADIK

Eskiden gelir ve giderlerinin hemen hemen eşit olduğunu dile getiren Muttalip Ergin “Çok para kazanamıyorduk. Bu ağaçlar miras, anne babadan hediye. Hediyeye yatırım yapıyoruz. Bu seneden sonra para kazanacağımızı hissettik, kazanıyoruz da. Köylüye örnek oluyoruz. Onlar da bizim yolumuzdan geleceklerdir. Zaten çevremizde insanlar da bizlere bu konuda çok soru soruyor. Onları eğitmeye çalışıyoruz. Ayrıca bu işten gençleri uzak tutmamalıyız. Ancak bu yağları beyaz yakalı insanlar satabilir. Bizler köylerde oturarak bu yağları satamayız. Ancak bunu şehirleri bilen beyaz yakalı insanlar satabilir. Onun için gençlerimiz zeytinyağı işine hobi gibi girip bilgilendirmek gerekiyor. Gençlerimizi bu konuda iyi bilgilendirme yaptığımızda hem ülkemize döviz girdileri sağlanabilir hem de üreticilerimiz para kazanır.” ifadelerinde bulundu.

GÜBRELEMEYİ YAPRAKTAN

YAPIYORUZ

Gübreyi topraktan değil yapraktan atmayı tercih ettiklerini dile getiren Ergin “Kurak dönemde toprağa atılan gübreler toprakta tam erimiyor. O yüzden köklerde kireçlenme yapıyor. Biz de gübreyi yapraktan vermeyi tercih ediyoruz. Yapraktan stres önleyici gübreler atıyoruz. Halkalı leke hastalığını koruyan gübreler atıyoruz. Yapraktan verilen gübreler sıcaklığı da düşürüyor. Bu yüzden ağaç kendini salmıyor, meyvesini beslemeye devam ediyor. Ağaç strese girdiği zaman ise meyvesini bırakıyor, meyve büyümüyor, ağaç kendini korumaya alıyor, kalite düşüyor” ifadelerine yer verdi.

POLİFENOL DEĞERİ

73O’ KADAR ÇIKIYOR

Kıraç arazilerden ilaçlık zeytinyağlarını elde ettiklerini dile getiren Ergin “Sulanan arazilerdeki zeytinlerden yemeklik zeytinyağı elde ediyoruz. Zeytin ağacı zor şartlarda yaşadığı için uzun ömürlü bir ağaçtır. Strese girdiği çok sıcak havalarda hücre yenileyici, bağışıklığı güçlendirici bir yapı salgılıyor. İşte yağmur yağdığı zaman sulanan zeytinlerde polifenol yapısını kaybediyor. Ama sulanmadığı zaman polifenol yapı yükseliyor. Elle toplama, kasalarda saklama gibi koşullarda 730’a kadar polifenol değeri elde ediyoruz. Üreticilerimizin bir kısım zeytin yağlarını sezon başında ilaçlık diye hasat yapabilirler. İlaçlık yağlar yaptıklarında daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Satarken de daha yüksek fiyata satabileceklerdir. Hasat tarihi ilaçlık yağlar için 15 Eylül’den hemen sonra olmalı, Ocak ayını geçmemeli. Ocak ayına geçince zeytinler daha fazla sulandığından geç kalınıyor. Ağaçlara iyi imar yapmalıyız, yüksek dalları kesmeliyiz, dallar aşağı doğru verilmelidir. Çünkü yüksek dallara ağaç su götürmekte sıkıntı çekiyor” dedi.

MADEN ARAMASINA İZİN

VERİLMEMELİDİR

Zeytinlik arazilerde maden aranmasına izin veren yönetmeliğin bir an önce iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Muttalip Ergin “Bu yönetmelik genellikle kırsal alanlardaki zeytin alanlarını etkileyecektir. Kırsal alanlarda zeytinlerin %90’ı Memecik cinsi ağaçlardır. Bu kadar değerli memecik türü zeytin ağaçlarının madenlere heba edilmesi büyük bir kayıp olacaktır. Bu yasa uygulanırsa Memecik cinsi zeytinler yok olacaktır. Önümüzdeki yıllarda Memecik cinsi zeytin ağaçlarının değeri çok daha artacaktır. Memecik cinsi zeytinlerden elde edilen 1 kilogram ilaçlık zeytin yağının litresi bugün 500 TL’nin üstünde satılmaktadır. Ağaçlar iyi bakıldığında bu ülke için bir servettir. Bu serveti maden için yok etmeyelim. Bu serveti korumak herkesin görevidir” diyerek sözlerini noktaladı. İSMAİL ERAVCI

11 Nis 2022 - 09:26 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.