“Haksız ticaret uygulamalarına yönelik tedbirler hayata geçirilmeli”

 Rekabet Kurumunun, tarım ürünleri alanında yürütülen sektör incelemesi kapsamında hazırladığı "Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporu" yayımlandı.

Yaşar Başkurt
Yaşar Başkurt Tüm Haberleri

Raporda, “Zincir marketlerin alıcı güçlerinin sınırlandırılmasını teminen, Ticaret Bakanlığı nezdinde haksız ticaret uygulamalarına yönelik tedbirler hayata geçirilmeli ve bu uygulamalar sıkı bir şekilde denetlenmelidir.” denildi.

 Yaş Sebze ve Meyve Sektör İncelemesi Raporunda yapılan açıklamada, “Haksız Ticaret Uygulamaları Direktifi’nin nihai amacı (ortak tarım politikasının bir parçası olarak), zincir marketlerin alım güçlerinin sınırlandırılması nedeniyle, çiftçilerin gelirlerinin artırılması ve tüketici fiyatlarının makul seviyelere gelmesidir.

Bu zincirin esaslı unsurlarını; girdi tedarikçileri, üreticiler, aracılar (komisyoncu, tüccar vb.) ve perakendeciler (zincir marketler, manavlar vb.) oluşturmaktadır. İşbu Raporda yaş sebze ve meyve sektörüne yönelik yapısal sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri, tedarik zincirindeki aktörler özelinde yapılacaktır. Bu çerçevede öncelikle tedarik zinciri tanıtılacak ve devamında zincirdeki sorunlar ele alınacaktır.

Yaş sebze ve meyve tedarik zincirinde girdi piyasası sonrasında; üreticiler ( üretici birlikleri), aracılar (tüccar, komisyoncu vs.) ve perakendeciler (zincir marketler vs.) şeklinde bir sınıflandırma yapılabilmesi mümkündür.

Bu çerçevede, hâlihazırda AB’de tarımsal ürünler için rekabet politikasının 3 temel sacayağı bulunmaktadır. Bunlardan ilki rekabet mevzuatını ifade ederken, diğer iki düzenlemeden ilki klasik rekabet kurallarına getirilen istisnaları, son düzenleme ise zincir marketlerin alıcı gücünün sınırlandırılmasına yönelik düzenlemeleri içermektedir.

TAGEM’in çalışmasından da görüldüğü üzere, yaş sebze meyve satışları zincir marketlerin aşırı kar elde ettikleri bir alanı oluşturmamaktadır. Esasen niteliği gereği yaş-sebze ürünü bu tarz bir uygulamaya konu olmaktan uzaktır. Kısa sürede satılması (tüketilmesi) gerektiği için, yaş sebzemeyve ürünü çoğunlukla müşteri çekmek için marketlerde satışa konu olmaktadır.

Bu anlamda zincir marketler; yaş sebze-meyve alımı için gelen tüketicilere yapılan diğer satışlardan ve ürünün tedarikçilerinden gelir (kar) elde etmektedir. Zincir marketlerin fonlama kaynağı çoğunlukla alıcı güçlerinden kaynaklanmaktadır. Satışların peşin ödemelerin uzun vadeye yayılması (haksız ticari uygulamalar) zincir marketlere önemli bir fon kaynağı yaratmaktadır.

 Zincir marketlerin alıcı güçlerinin sınırlandırılmasını teminen, Ticaret Bakanlığı nezdinde haksız ticaret uygulamalarına yönelik tedbirler hayata geçirilmeli ve bu uygulamalar sıkı bir şekilde denetlenmelidir.

 Politika önermeleri; çiftçilerin gelirinin artırılması, nihai tüketici fiyatının makul seviyelere gelmesi hedefini”, zincirin en zayıf halkası olan çiftçilerin güçlendirilmesi yoluyla tedarik zincirinin boyunun kısaltılması ve zincir marketlerin gücünün sınırlandırılması politikaları yoluyla yapmayı hedeflemektedir. Tarımsal üreticiler, zincirin diğer aktörleri karşısında müzakerelerinde tipik olarak çok az pazarlık gücüne sahiptir. Bu zorluklar, daha az verimli tarımsal üreticilerin piyasada ayakta kalabilmek için işlerini yeniden yapılandırmalarını veya dönüştürmelerini gerekli kılmıştır. Tedarik zincirindeki diğer aktörlerin güçlerinin sınırlandırılması durumunda, çiftçilerin gelirlerinin artırılması, arz güvenliği ve tüketici fiyatlarının makul seviyelere gelmesi amaçlarına birlikte ulaşılabilmesi mümkün hale gelecektir.” İfareleri yer aldı.

 

 

23 Nis 2022 - 13:41 - Gündem

Muhabir  Yaşar Başkurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?