Türk Milletinin iki anavatanı bulunuyor

Söke İşletme Fakültesi Dekanı Akkoyun,“Türk Dünyası Turizminde Kazakistan Menzili” başlıklı makalesinde Kazakistan özelinde değerlendirmelerde bulundu.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Akkoyun, birçok cihetten şahlanışa hazırlanan, güneşin doğduğu yerden battığı yere uzanırken ilk Türk yurtlarına bilhassa kültürel miras varlıklarına dikkat çekecek turizm etkinliklerinin büyük buluşmanın etkili adımlarının başında geldiğini söyledi.

Hasan Celal Güzel’in tesis ettiği Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi’nin süreli yayını Yeni Türkiye Dergisinin 124. numaralı Nisan 2022 sayında Söke İşletme Fakültesi Dekanı, Adnan Menderes Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü, İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Başkanı, Ulusal ve Uluslararası Projeler Kurulu Başkanı Prof. Dr. Turan Akkoyun kaleme aldığı “Türk Dünyası Turizminde Kazakistan Menzili” başlıklı makalesinde Kazakistan özelinde değerlendirmelerde bulundu:

Sıradan gezi, ziyaret vasfını yitirip sahil merkezine sonrasında da “kültür, sanat, kimlik, coğrafya ve tarih unsurlarını” ekleyerek şekillenen turizm farkındalık gerektiren bir hüviyete eriştiğini dile getiren Prof. Dr. Turan Akkoyun “Başlangıcından bitimine kadar oldukça “yaman” bir asrı geride bırakan Türk Dünyasının en geniş yüzölçümüne sahip ülkesi bağımsızlığının ilanının otuzuncu yılını arkada bırakmıştır.

Türk Milletinin iki anavatanı bulunmaktadır. Buna göre Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan Türkistan’ı, Türkiye Cumhuriyeti ile Azerbaycan da Türkiye’yi oluşturmaktadır. Asırlardır hem Türkiye, hem de Türkistan üzerine harici projelerin yürütüldüğü bilinmektedir. Projelerin merkezinde yer alan Türk Dünyası iletişim bilimleri tabiriyle küresel politikaların sahne aldığı, perdelendiği, denendiği bir alan olmaktadır.

XXI. Yüzyıla girerken de “Kültürel Miras Programı” başlatılarak birçok bilim insanının araştırma projelerine destek verilerek evrensel kriterlere uygun yazılı eserlerin hazırlanmasına imkan verildi.

Enerjinin ne kadar önem arz ettiği son iki asırda bilinmektedir ancak aynı şekilde doğunun zengin kaynakları ülkelerin kendinden başkalarının iştahını kabartmaktadır. Güç dengeleri, güç merkezleri artık doğudadır.

EDEBIYATIMIZIN

TEMELLERİ ORTAKTIR

Bağımsızlığın elde edilmesinden hemen sonra kurulan Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi kültürel açıdan çok önemlidir. Kazakistan özelinde Türk Dünyasında din, dil, kadim kültür, edebiyatımızın temelleri ortaktır. Sovyetlerin geleneksel Çarlık Rusyası projesi yürütülmesi ile meydana getirilen boy isimlerinin öne çıkışı, Komünist idareyle perçinlenme gayretine rağmen üç çeyrek asır sonrasında “taş gibi” Türk gözükmeye devam etmiştir.

İPEK YOLU ÖNEMLİ

Çin’den başlayıp Türkistan, Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanan UNESCO tarafından 22 Haziran 2014 tarihinde dünya mirası kabul edilen İpek Yolu güzergahında yer alan Kazakistan Özelinde

- Almatı; ülkenin ilk başkenti, en büyük ve de en kalabalık şehri olarak araştırma konusunun dikkati çeken bir kenttir.

- Astana; ikinci büyük şehir ve mevcut başkent olarak Hazret Sultan Camii, Barış ve Uzlaşma Sarayı, Nur Astana Camii, Assumption Rus Ortodoks Katedralini barındıran kenttir. İslamiyet ve diğer bütün inançları temsil ederek tasarlanan Barış ve Uzlaşma Sarayı 2006 yılında tamamlanmıştır. Kentin simgesi Bayterek Anıtıdır.

- Çimkent; ülkenin üçüncü büyük şehri olmasının ötesinde 1000 yıllık kültürel ve mimari zenginliği yanında kalabalık pazarları, gelişmiş sanayi ve kültür merkezleri ile Otrar, Sayram, Türkistan yerlerini ihtiva eden kenttir. İpek Yolu üzerindeki Sayram Kentine yakın mesafede kurulan şehir El-Farabi Türbesi’ni de barındırmaktadır.

- Aktobe; Asya- Avrupa kıtalarının buluşma sahalarından Ural Dağlarının güneyinde yer alan kendi adıyla anılan Müze ve Tiyatro yanında Aliya Moldagulova Müzeleri yabancı turistlerin odağı konumundadır.

- Türkistan; diğerlerine nispeten küçük bir şehir olup İpek Yolu’nun pazarlarından birisi hala yaşatılmaya çalışılmaktadır. Yesi adıyla da bilinen kentte Hoca Ahmet Yesevi Türbesi burada bulunmaktadır.

- Aktav; Hazar kıyılarındaki sahil kentidir. Beket Ata Camii, Sonsu Ateş Anıtı sahibidir.

- Saraycık; Türkistan topraklarında terk edilmiş konumundaki Türk kültür şehri devletin yürüttüğü manevi ve milli kimlik politikalarıyla ülkenin ziyaret edilen yerleri arasına dahil oldu.

TÜRK DÜNYASI TURİZMİ

Türk Dünyasının turizme açılmasının ekonomik istihdam yanında kültürel birliktelik hususunda farkındalık ortaya çıkaracağına şüphe yoktur. Bunun da ötesinde Arslan Bap Külliyesi, Hoca Ahmet Yesevi Türbesi, Dede Korkut’un Kabri, Yüknekî Edip Ahmet’in Köyü gibi fırtınalı asırların üstünü örtemedikleriyle şahlanışı da ortaya çıkarabilecektir.

Cihanın dokuzuncu, Türk ve İslam Aleminin en büyük coğrafyasına sahip olan Kazakistan’ın kültürel, doğal zenginliklerinin karşılıklı etkileşimi kolaylaştıran turizm sektöründe farkındalıklı değerlendirilmesinin ekonomik olduğu kadar saygınlığı da artıracağına şüphe bulunmamaktadır.

Güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar uzanan Türk Dünyası Kültür Miraslarının turizm kapsama alanına alınması hem gönül coğrafyasında hissi bir yakınlaşma, hem ekonomik canlanma, hem de kültürel eserlerin korunmasına katkı sağlayacaktır. “Türk Dünyası Turizmi” kavramının Kazakistan özelindeki kültürel kazanımlar, üç yüz milyonu aşan insan kitlesinin birçok sosyal meselenin çözümünü de kolaylaştıracaktır” dedi. 

30 Nis 2022 - 09:44 Aydin/ Söke- Gündem

Muhabir  İsmail Eravcıgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?
Tüm anketler