Söke Ziraat odası'ndan online ÇKS uyarısı

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, çiftçiler ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Çiftçi Kayıt Sistemi hakkında bilgiler verdi...

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Söke Ziraat odasında yapılan açıklamada 23 Eylül 2022 tarih ve 31.962 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çiftçi Kayıt Sistemi ile ilgili üreticiler uyarılarak, Çiftçi belgesini almadan doğrudan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde işlemlerini gerçekleştirmiş olanların pasif çiftçi durumuna düşecekleri uyarısında bulunuldu.

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri konuyla ilgili yaptığı açıklamada "23/09/2022 tarih ve 31962 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği ile önceki dönem Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kaydı bulunan çiftçilerimizden, yeni üretim sezonu ÇKS kaydı güncelleme evrakları arasında odamızdan alınan ‘’Çiftçi Belgesi’’nin aranmayacağına ilişkin değişikliğin yapıldığı bilinmektedir.

Mağdur olabilirsiniz

Bir kısım üreticimizin, yukarıda bahsetmiş olduğumuz yönetmelik maddesi uyarınca odamızdan ilgili yıla ait ‘’Çiftçi Belgesi’’ni almadan doğrudan ilçe tarım müdürlüğünde işlemlerini gerçekleştirmiş olduğu odamız tarafından tespit edilmiş olup kamuoyundaki yanlış anlaşılmanın önüne geçilebilmesi, siz değerli üreticilerimizin olası bir mağduriyetinin önüne geçilebilmesi amacıyla Söke Ziraat Odası Başkanlığı olarak bir açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur.

Önemle belirtmekte fayda olduğu üzere Ziraat Odaları Üye Kayıt Yönetmeliğinin ilgili maddesi uyarınca ilçemizde çiftçilik faaliyetlerini mal sahibi , kiracı veya ortakçı fark etmeksizin sürdüren tüm kişilerin odamıza üye olmaları zorunludur. Dolayısıyla çiftçilik faaliyetine devam eden tüm üreticilerimiz odamızın ‘’asli üyesidir’’.

Pasif üye uyarısı

Ancak 2023 yılı mayıs ayının son gününe kadar tarımsal mal varlığı ve üretim durumundaki değişiklikleri (2023 üretim Sezonu ÇKS kaydını) odamıza bildirmeyen ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından belirlenen yıllık aidat ödemesini odamıza gerçekleştirmeyen üyelerin durumları, 2023 yılı Ekim ayı içerisinde ‘’pasif üye’’ olarak değiştirilecek olması kanun gereğidir.

Oda kayıtlarının güncellenmesi gerekiyor

 Dolayısıyla 2023 yılı ÇKS işlemlerini İlçe Tarım Müdürlüğü veya e devletten yapan üreticilerimiz odamıza kayıtlarının güncellemesi gerekmektedir. Güncellemeler yapılmadığından dolayı ürün güncellemesi veya yem bitkisi dosyaları yapılamamaktadır. Mutlaka odamızda 2023 yılı güncellemelerini yapınız. 

Pasif üyeye kısıtlama

Aidat ödemeyen ve pasif üye durumuna düşen çiftçilerimiz ;

A- Odaların aktif üyelerine sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanma, (sms dahil) 

B- Odaların aktif üyelerine tanıdığı teknik/sosyal yardımlardan faydalanma,

C- Odalar tarafından yürütülen projelere iştirak etme, 

D- Dört yılda bir Aralık ayında yapılacak olan delege seçimlerinde oy kullanma, aday olma ve delege seçilme, 

Hususlarda kısıtlamalar getirilebileceği ve bu şekilde haklarında kısıtlama kararı alınanların , bu karar kaldırılıncaya kadar yukarıda belirtilen hakları kullanamayacakları hükme bağlanmıştır.

Aidatların faizi silinecek

2023 yılı İlçe Tarım Müdürlüğü ve e devletten yapan üreticilerimizin kurumumuza 2022 yılı aidatları ödenmemiştir. 7440 sayılı yapılandırmaya göre 31/05/2023 tarihine kadar odamıza başvuru yapılması halinde süresi geçmiş aidatların faizleri silinerek ana para tahsil edilecektir" dedi

30 Mar 2023 - 17:40 Aydin/ Söke- Tarım

Mahreç  İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.