Hükümet memur ve memur emeklisine yeni zam teklifini sundu

Kamu İşveren Heyeti, memur ve memur emeklisine 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklif etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu personelinin refahını artırmayı amaçlayan toplu görüşme süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Memurların ve memur emeklilerinin maaş ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşme görüşmeleri hız kesmeden devam ediyor. Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen, Türkiye Kamu Sen, KESK ve hizmet kollarında yetkili sendikaların yetkilileri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde üçüncü toplantısını yaptı. Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada toplantıda kamu personelinin menfaatlerine uygun bir sonuç elde edileceğine inandıklarını vurguladı.

Hükümet memur ve memur emeklisine teklifini açıkladı:

Hükümet, memur maaşlarına yönelik önerilerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, 2024'ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10, 2025'in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 artış teklif edildi. Bu öneriyle, kamu personelinin maaşlarının 2024 Ocak ayında tahmin edilen enflasyon oranı dikkate alındığında yüzde 43'e varan bir artışla güçlendirilmesi hedefleniyor.

Enflasyon oranı, ekonomik büyüme ve kamu maliyesinin sürdürülebilirliği dikkate alınıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu çalışanlarının refahını artırmayı amaçlayan toplu sözleşme sürecinde elde edilen kazanımların giderek arttığına dikkat çekti. İlk altı dönemde gerçekleştirilen toplu sözleşmelerle toplamda 323 madde üzerinde uzlaşıldığını ifade eden Işıkhan, bu sürecin memurların lehine çok sayıda önemli kazanımı beraberinde getirdiğini vurguladı. Toplantılarda yalnızca mali haklar değil, sosyal haklar da gündeme geldi. Bakan Işıkhan, kamu çalışanlarının refahını ve yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçladıklarını belirterek, memur emeklileri de dahil olmak üzere çalışanların haklarına büyük önem verdiklerini ifade etti.

Işıkhan konuşmasında şu başlıklara değindi:

Kamu Personeline 'Disiplin affı' mı geliyor?

Toplu görüşmelerde sendika temsilcileri ve kamu işveren heyeti arasında, kamu personelinin refahını artıracak çeşitli konularda görüşmeler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, kamu görevlilerine 3600 ek gösterge getirilmesi, disiplin affı çalışması yapılması, görevde yükselme sınavlarının düzenli aralıklarla yapılması gibi konular ele alındı.

3600 Ek Gösterge Girişimi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncelikli vaatleri arasında yer alan 1. dereceye ulaşan tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge getirilmesi hususunda yetkili konfederasyonla birlikte çalışma yapacaklarını dile getiren Işıkhan, bu adımın kamu görevlilerinin maaşlarında olumlu etkiler yaratacağını belirtti.

Disiplin Cezalarının Affı Çalışması:

Bakan Işıkhan, yaklaşık 18 yıldır kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesi konusunda bir çalışma yapılmadığını ifade etti. Bu bağlamda, yetkili konfederasyonla birlikte belirli şartlarda disiplin affı çalışması yapacaklarını duyurdu.

Görevde Yükselme Sınavlarının Düzenlenmesi:

Kamu kurum ve kuruluşlarında görevde yükselme sınavlarının belli sürelerde ve düzenli aralıklarla yapılması için çalışmaları işbirliği içerisinde sürdüreceklerini belirten Işıkhan, bu adımın kamu çalışanlarının kariyer gelişimine katkı sağlayacağını ifade etti.

Sosyal Haklar ve Kolaylıklar:

Bakan Işıkhan, Mobbing İzleme Kurulu'nda sendika temsilcilerinin yer almasını, memurlara yıllık izinleri haricinde hac izni verilmesini, TOKİ konutlarında evi olmayan memurlara öncelik verilmesini ve engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanmasını öngördüklerini açıkladı. Bu adımların, kamu çalışanlarının yaşam kalitesini artırmayı hedeflediğini ifade etti.

Bakan Işıkhan, toplu görüşme sürecinin hala devam ettiğini ve kamu personelinin menfaatlerine uygun bir sonuçla nihayete ereceğine inandığını belirtti. Kamu personelinin hak ettikleri refah seviyesine ulaşması için hükümet olarak çaba göstereceklerini vurgulayarak, bu sürecin memurların ve kamu çalışanlarının geleceğine olumlu katkılar sağlamasını diledi.

17 Ağu 2023 - 15:12 Ankara- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.