2. torba yasa neler içeriyor?

Geçici işçi düzenlemesinin Meclis'ten geçmesinin ardından Türkiye'de bir diğer önemli konu olan taşerona kadro düzenlemesi gündemdeki yerini koruyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, 2. torba yasada taşeron işçilere kadro düzenlemesinin yer alabileceğini belirtti.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Geçici İşçi ve Taşeron Kadro Düzenlemesi Türkiye Gündemini Sarsıyor

Bu düzenleme, Türkiye'de uzun süredir tartışılan ve beklenen bir adım olarak kabul ediliyor. İşte taşeron işçiler ve diğer işçiler için belirlenen şartlar...

100 Bin Taşeron İşçi Kadro Düzenlemesinde Son Durum

Geçici işçi düzenlemesinin Meclis'ten geçmesinin ardından taşerona kadro düzenlemesi konusu Türkiye'nin gündemindeki yerini sağlamlaştırıyor. Uzun bir süredir beklenen bu düzenleme, taşeron işçilerin kadroya geçişini sağlayacak gibi görünüyor.

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, bu konuda yaptığı açıklamada, "Memurların 3600 ek gösterge artışından SSK ve Bağ-Kur prim eşitlenmesine, evlilik kredisinden taşeron kadrosuna kadar birçok konunun bu ikinci torba yasada yer almasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Bilgin'den Önemli Açıklamalar

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, taşeron işçilerin durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bilgin, "Her bir dosyayı çözerek ilerliyoruz. Önümüzde çözülecek dosyalar var. Mesela taşeron işçiler meselesi var, onu sonuçlandıramadık ama çözeceğiz. Önümüzdeki dönemde de biz varız. Bizim hükümetimiz çözecek. Sosyal devlet politikaları devam edecek Türkiye'de" ifadelerini kullandı.

"Çalışmamızın Büyük Bir Kısmını Tamamladık"

Bilgin'in taşerona kadro düzenlemesine ilişkin açıklaması şu şekildeydi; "Taşeron meselesine ilişkin de 'Öncelikle bizim hükümetimiz döneminde KİT'lerde yaklaşık 800-900 bine yakın taşeron kadroya geçmiş vaziyetteydi. Oradan kalan 80 bin kişi var, onlarla ilgili çalıştık ama onların dışında da yeni taşeron işletmeler var. Yani esas işe ait olan bütün hizmetlerin kamuda kamunun yapması gerekir. Taşeron geçici bir şey için alınır. Esas işleri kamuda kamu işçilerinin yapması lazım. Bu bakımdan da taşeronun çok münferit alanlarda, esas işte değil geçici işlerde kullanılabilir olduğunu düşünüyorum. Onun dışındakilerin hepsinin taşeron işçiliğine son verecek şekilde düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum."

Kadroya Geçecek Taşeron İşçilerin Şartları Belli Oldu mu?

Taşeron işçilere kadro verilmesi planıyla ilgili olarak taşeron işçilerin kadroya geçiş şartları merak edilmektedir. Taşeron işçilerin kadroya alınabilmesi için devlet memurluğuna atanmada gereken şartları taşıyacakları düşünülmektedir.

2. Torba Yasada Neler Yer Alacak?

2. torba yasada yer alacak düzenlemeler oldukça çeşitli ve etkileyici görünüyor. Emeklilik reformundan ev kadınlarının emekliliğine kadar birçok konuda düzenlemeler yapılması beklenmektedir.

Bağ-Kur'lu 5 Yıl Kazanacak

Emeklilik reformu çerçevesinde atılacak adımlardan biri Bağ-Kur'lulara yönelik olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil 1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartını 9000'den 7200'e çekecek çalışmayı tamamlamayı planlamaktadır. Bu düzenleme ile emeklilik yaşını doldurmuş Bağ-Kur'luların emekli olma süreci hızlanacak.

Ev Kadınlarına Hesaplı Emeklilik

Emeklilik için düşünülen reformlardan biri de ev kadınlarına yönelik. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigorta primlerinin büyük bir kısmını devlet üstlenecek. Bu düzenleme sayesinde ev kadınları da daha kolay bir şekilde emekli olabilecek.

Yaşa 'Çocuk' Ayarı

Emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnetilmesi gibi bir düzenleme üzerine çalışılmaktadır. Bu düzenleme ile annelere çocuk sayısına bağlı olarak prim eklenip, emeklilik yaşından indirim yapılabileceği düşünülmektedir. Bu sayede annelerin daha erken emekli olmaları hedeflenmektedir.

500 Bin Kişiye Ek Gösterge

Kamu görevlilerinin 3600 göstergeden yararlanmasının yolu açılacak. Yasanın dışında kalan şef, tekniker, memur, veri hazırlama kontrol işletmeni, memur ve diğer birinci derecedeki tüm kamu görevlileri yeni düzenleme sayesinde 3600 ek göstergeden yararlanabilecek. Bu sayede memurların emekli ikramiyeleri ve aylıklarında artış yaşanacak. 

İkramiye artışları 99 bin TL'ye, emekli maaşı artışları da 2 bin 900 TL'ye varan artış yaşayacak.

30 Ağu 2023 - 17:40 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.