Aydınlılar 67 yıldır uçamıyor

Aydınlıların 67 yıldır özlemle sivil uçuşlara açılmasını beklediği Çıldır Havaalanı’nın niçin açılmadığı hala merak konusu olmaya devam ediyor.

Aydınlılar 67 yıldır uçamıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Arazisi 1956 yılında  500 dönüm olarak Aydınlı  Mustafa Çıldır tarafından havaalanı için kullanılmak üzere bağışlanan Çıldır Havaalanı 1957 ile 1960 yılları arasında da aktif olarak çalıştı.

1961 yılında da darbe hükümeti tarafından yeterli potansiyel olmadığı gerekçesiyle havaalanı sivil uçuşlara kapatıldı.

1987 yılına kadar atıl vaziyette bekleyen havaalanı, Türk Hava Kurumu’na havacılık ve sportif faaliyetlerde bulunmak üzere tahsis edilmiş. 1987-90 yılları arasında Türk Hava Kurumu tarafından kullanılmıştı.

Havaalanının 1990 yılında merhum Vali Recep Yazıcıoğlu tarafından tüm masrafları İl Özel İdaresince karşılanmak üzere beton pist, hangar, kule, çevre koruması ve terminal binası gibi eksikleri tamamlanmış ama Vali Yazıcıoğlu’nun Aydın’dan kısa bir süre sonra gitmesi üzerine o yatırım da o noktada kalmıştı.

1998’de Özel Harekat Şube Müdürlüğü bu arazi üzerinde bir tesis yapmış ve orada konuşlanarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. 2000 yılında Jandarma Genel Komutanlığı Hava Filo Komutanlığı olarak kullanılmak üzere tahsisi yapılmış, o da şu anda hala devam etmektedir.

2012’de de Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Türk Hava Yolları arasında yapılan 20 yıllık bir kira sözleşmesi ile kiralanmıştır. Bu kira sözleşmesinde de pilot okulundan ziyade bir maddede yer alan ‘Uygun uçaklarla yolcu ve kargo taşımacılığı yapılabilir’ ibaresine rağmen Türk Hava Yolları geçtiğimiz  10 -15 yıllık sürede konu ile alakalı hiçbir çalışma yapmadı.

Havaalanı olmayan tek Büyükşehir Aydın


Türkiye'de Havaalanı olmayan tek büyükşehir olan Aydın'da vatandaşlar en yakın İzmir Adnan Menderes Havaalanı'nı kullanıyor.

Siyasi otoritelere göre,  Aydın'ın İzmir'de yakınlığı nedeniyle sivil uçuşlara açılmasının "gereksiz" olduğu görüşünün savunulduğu ilde, bu tezi Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken çürütmüştü.

Ülken, sadece Türkiye'deki havaalanları ve iller arasındaki mesafelerini değerlendirdiği çalışması da bugüne kadar dikkat alınmadı.

Ülken'in bu raporunda..“Büyükşehir statüsünde Havaalanı olmayan il ‘Aydın’ ve Neden Çıldır Havaalanı başlığı ile kamuoyu ile paylaşıldı

Aydın Çıldır Havaalanı’nın yaklaşık maliyeti, 2015 yılında Aydın ve ilçelerinden tren ile Adnan Menderes Havalimanı İstasyonuna seyahat eden yolcu sayısı, 2015 yılında Aydın ve ilçelerinden trenle Adnan Menderes Havalimanına gelen yolcu sayısı, 2015 yılında Aydın (Germencik)-İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında giriş -çıkış yapan araç sayısı, 2010-2015 yıllarında hizmete açılan havalimanların bulunduğu illerin karayolu istatistiki verileri, ülkemizde hizmete açık olan bazı havalimanları ve çevre ilde yer alan havalimanlarına olan mesafelerine raporda yer verildi

Raporda şu çarpıcı başlıklar yer aldı

-2015 yılında Aydın il ve ilçelerinden tren ile Adnan Menderes Havaalanına seyahat eden yolcu sayısı 78 bin 501 kişi

-Germencik’den ve Aydın’dan girip havalimanından çıkan yıllık araç sayısı 561 bin 900 bunu güne böldüğünüzde bin 550 araca tekabül ediyor. Bu bin 550 araca insanlar binip havalimanı çıkışından çıkıp Kısıkköy’de işi yoksa,  "ben şöyle bir hava alıyım geleyim" demiyorsa bunun yüzde 90’ı havaalanına gidiyor. 

- İşte birbirine yakın mesafeli havaalanları

 Raporda, ülkemizde hizmete açık bazı hava limanları ve çevre illere olan mesafeleri hakkında bilgi veren AYTO Başkanı Hakan Ülken, şu çarpıcı sonuçları da raporunda yer verdi.

Buna göre, Maraş, Adıyaman, Urfa ve Antep bunlar komşu şehirler. Gaziantep Havaalanının Maraş Havaalanına mesafesi 99.4 km,

Aydın'da açılamayan Çıldır Havaalanı ile Adnan Menderes Havaalanı mesafesi 110 kilometre

 • Urfa - Adıyaman arası 148 km,
 • Malatya - Elazığ arası 134 km,
 • Amasya Merzifon - Tokat arası 145 km,
 • Samsun Çarşamba - Amasya arası 134
 • Nevşehir ve Kayseri arası 103 km,
 • Tekirdağ Çorlu ile İstanbul arası 98 km,
 • Batman - Siirt arası 86 km,
 • Kocaeli’nin Bursaya 138, İstanbul Sabiha Gökçen’e 83 km,
 • Kütahya - Uşak arası 99 km
 • Iğdır Ağrı’ya 125, Kars’a 126 km
 • Bingöl’ün Diyarbakır’a 149, Muş’a 123 km.
 • Rize’nin yeni yapılan havaalanının  Trabzon’a mesafesi 98 km

"Havaalanı meselesi milli meseledir"

Çıldır Havalimanının Aydın’ın milli meselesi olduğunu kaydeden AYTO Başkanı Hakan Ülken, sonuç olarak  “Biz diyoruz ki AYTO olarak biz bu raporu hazırladık havaalanı ile ilgili mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Çıldır Havalanı, Aydın’ın milli meselesidir. Aydın’ın tüm tüm STK’larının, tüm erklerinin ve yerel basını ve Aydınlıları milli meselelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Özellikle yerel basınımızın bu konuyu gündemden düşürmemesini ben istirham ediyorum.” diyor.

-3 kuşaktır hala havaalanı yapılmasını bekliyorlar


Dedesi Mustafa Çıldır’ın vasiyeti üzerine babası Şevki Çıldır’ın takip ettiği Havaalanı Konusu’nun babasının da 93 yaşına girmesi dolayısıyla dedesinden kendisine kaldığını ifade eden torun Mustafa Çıldır,  yaptığı açıklamada,  şunları söyledi.

“Dedem Aydın’a eser kazandırmak amacıyla 1956 yılında şu anda Çıldır Havaalanı olarak bilinen bölgeden 500 dönüm arazisini havaalanı yapılması şartı ile önce Aydın Valiliği’ne ardından da protokol ile 10 Ocak 1957 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Umum Müdürlüğü’ne bağışlamış. Dedem bağışı yaparken tapu kaydına da ‘Münhasıran Hava Meydanı olarak kullanılmak ve ileride Hava Meydanı olarak kullanılmaktan sarfınazar edildiği takdirde vahibe veya mirasçılarına rücu etmek ve Tayyare Meydanı isminin de Çıldır Hava Meydanı konulmak kayıt ve şartı ile hibe edilmiştir’ diye yazdırmış. Biz Aydın’a havaalanı yapılması için mücadele verirken Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü İşletme Dairesi Başkanlığı’ndan gelen son yazı ile adeta yıkıldık” dedi.

BİMER'e başvuru bile yapıldı

Konunun takipçisi olarak BİMER’e de başvuru yaptıklarını ifade eden Mustafa Çıldır, “Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü İşletme Dairesi’nden bize gelen 59335479-326.99E.126159 sayılı yazıda “Aydın Çıldır Havalimanı’nın sivil hava ulaşımına açılmasıyla ilgili olarak ilgi (a)’da kayıtlı BİMER başvurunuz kuruluşumuza intikal etmesi öncesinde, Aydın Valiliği aracılığıyla kuruluşumuza intikal ettirilen aynı kapsamdaki ilgi (b)’de kayıtlı dilekçenize ilgi (c) yazı ile cevap verilmiş olup; ilaveten, bir havalimanın yolcu trafiğine açılması, daha doğru bir ifadeyle “yolcu taşıyan uçaklarla sefer düzenlenmesi”, sadece havalimanı fiziki şartlarının uygun hale getirilmesi ile sağlanamamaktadır. Bu konu içinde bulunduğu ilin sosyo-ekonomik yapısına bağlı olarak ortaya çıkacak “yolcu potansiyeli” çerçevesinde, havayolu kuruluşlarının filolarında bulunan uçak tipleri ve bu şirketlerin kendi ticari tercihlerine bağlı olarak şekillenmekte olup; bugüne kadar Aydın Çıldır Havalimanı’na yolcu taşınması ile ilgili olarak havayolu kuruluşlarınca idaremizden herhangi bir talepte bulunulmamıştır. Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederiz’ ifadeleri yer alıyor. Bugün Iğdır, Uşak gibi illerde havaalanı var. Aydın’da neden olmasın. Aydın’ın sosyo ekonomik durumu bu illerden kötü mü?” diye konuştu.

.  

06 Eki 2023 - 13:00 Aydin- Aydın


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.