ÇYDD'den yeni MEB yönetmeliğine tepki "Paralı eğitimin önü açılıyor"

Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de 14 Ekim’de yayımlandı. Karar, ÇYDD Kuşadası Şube Başkanı Münevver Kılıç tarafından paralı eğitime geçişin kapılarını araladığı gerekçesi ile eleştirildi.

Fatma Yavaş
Fatma Yavaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

KUŞADASI HABERLERİ - Milli Eğitim Bakanlığı'nın, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Okul Öncesi Eğitimde Yeni Kararlar

"Okul öncesinde eğitim hizmeti
MADDE 67- (1) Okul öncesi eğitim hizmeti, resmî okul öncesi eğitim kurumlarında ücretsizdir. Ancak okul öncesi eğitim kurumlarında çocukların okulda geçirdikleri süredeki temel ihtiyaçlarını, öz bakım süreçlerini ve eğitim programının uygulanmasını desteklemek amacıyla katkı payı alınır. Alınacak bu katkı payı, katkı payı tespit komisyonunca nisan ayında tespit edilir.

(2) Bu komisyon, okulun bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürünün başkanlığında; okul öncesi eğitimden sorumlu il millî eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürü, anaokulu ve bünyesinde ana sınıfı bulunan her derece ve türden birer okul müdürü ve alan/bölüm şefi ile anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğretmenleri arasından seçilecek birer temsilci, iki okul aile birliği başkanı ve varsa bu işte görevli memur veya döner sermaye saymanından oluşur. Kararlar oy çokluğuyla alınır. Oyların eşit olması durumunda başkanın oyu iki oy sayılır."

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kuşadası Şube Başkanı Münevver Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişikliği kabul etmediklerini belirterek karara ilişkin bir takım eleştiriler sundu. 

Şube Başkanı Kılıç, “Yapılan değişiklik paralı eğitime geçişin kapısının açılmasıdır” dedi.

"Laikliğe Karşı Atılmış Olan Çok Sayıda Adımın Bir Yenisidir"

Münevver Kılıç, “Okul öncesi eğitim yönetmeliğinde yapılan değişiklikleri kabul etmiyoruz. Son derece endişe verici olarak buluyoruz. Okul öncesi eğitimde katkı payının da hukuki zemine taşınması devlet okullarında da paralı eğitime geçişin kapısının açılmasıdır. Bu uygulamayı kabul etmiyor ve yanlış buluyoruz. Anayasa’nın değiştirilemez maddesi ve devletimizin temel niteliği olan laiklik ilkesine aykırı olan bu düzenleme de laikliğe karşı atılmış olan çok sayıda adımın bir yenisidir.” dedi.

"Bu Dünyada Sadece Ekonomik Gücü Yüksek Olanların Yaşamaya Hakkı Olamaz"

Kılıç yaptığı açıklamada zaten dengelerin çok derin olduğunu ifade ederek “Geldiğimiz bu noktada dengeler gerçekten çok derin. Eskiden fakir orta ve zengin diye ayrılırdık ama birbirimize sahip çıkardık. Şimdi fakir ve zengin var maalesef. Artık ortada köprü oluşturacak kimse kalmadı.  Biz bir çocuğumuza dahi burs çıkarabilmek için birçok etkinlik ve faaliyet yapıyoruz. Gelen her şeyi değerlendirip bir tane gencimizin yüzünün gülmesini sağlamak adına büyük emekler veriyoruz. Boşa mı kürek sallıyoruz? Bu dünyada sadece ekonomik gücü yüksek olanların yaşamaya hakkı olamaz. Herkese aynı mesafede durulmalı, aynı şartlar ve imkanlar sunulmalıdır.” diye konuştu.

17 Eki 2023 - 21:30 Aydin/ Kuşadasi- Eğitim

Mahreç  Fatma Yavaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.