Türkiye’nin istihdam şampiyonu şehirleri belli oldu: Listede hangi iller var?

34 milyonu aşkın işgücüyle Avrupa’nın en büyük ikinci işgücü unvanına sahip Türkiye’nin istihdam şampiyonu illeri incelendi.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul hem iş imkanı hem de istihdam yoğunluğu açısından başı çekerken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep gibi şehirler izledi.

Öte yandan işverenlerin çalışanlarda aradığı özellikler arasında iletişim ve ifade becerilerinin yanı sıra, yabancı dil faktörü de öne çıktı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından derlenen veriler, 34 milyonu aşkın işgücüyle Türkiye’nin Avrupa’daki en büyük ikinci işgücü unvanını taşıdığını gösterirken, yeni iş imkanları arayanlara rehber olacak bir çalışmaya imza atıldı.

Online İngilizce kursu sunan Preply, İŞKUR verilerinden hareketle Türkiye’nin 2022 istihdam karnesini ortaya çıkardı.

En çok istihdam gerçekleştirilen illerin ve iş açığının en yoğun olduğu şehirlerin sıralandığı araştırma dosyasında, geleceğin mesleklerine de yer verildi. Öte yandan işverenlerin, yabancı dil ve iletişim becerisi gibi yetkinliklere daha fazla özen gösterdiğine dikkat çekildi.

En fazla istihdam da, iş imkanı da İstanbul’da

İŞKUR’un 2022 sonunda yayımladığı yıllık veriler, 2022’de Türkiye genelinde 1 milyon 395 bini aşkın işe yerleştirme gerçekleştirildiğini gösterdi. Bu rakamın yaklaşık 1,38 milyonu özel sektörde, 17 bin kadarı da kamuda kaydedildi. Öte yandan İstanbul, 2022’nin istihdam şampiyonu oldu.

2022 yılında İstanbul’da 105 bine yakın istihdam gerçekleştirildi. Öte yandan şehrin beklentilerin üzerinde büyüyen ekonomisi, iş açığının 2022’de 2,31 milyona yükseldiğini gösterdi. İstanbul hâlâ zengin iş imkanlarıyla öne çıkan bir şehir olurken, istihdam rakamlarında İstanbul’u Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep gibi şehirler izledi. Ardahan, Bayburt, Gümüşhane, Kilis gibi, TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en az nüfuslu illeri ise istihdam ve iş açığı açısından son sıralarda konumlandı.

Türkiye’de geleceğin mesleklerine de yer verildi

İŞKUR’un 2022 Yılı İşgücü Piyasası Araştırma Sonuçları, Türkiye’de istihdamın en fazla olduğu sektörlerin yüzde 28,5 ile imalat, yüzde 21,4 ile toptan ve perakende ticaret olduğunu gösterdi.

Bu rakamların Türkiye’nin yükselen bir üretim, sanayi ve ticaret ülkesi oluşuyla ilişkilendirilebileceğini kaydeden Mustafa Ali Sivişoğlu, “İş açığının en yoğun olduğu sektörlerde de bu kategoriler öne çıkıyor. Öte yandan işverenlerin beklentileri, Türkiye’de en çok istihdam artışının bilgi ve iletişim sektörlerinde olacağını öngörüyor. Dönüşen ekonomi ve gelişen teknoloji, Türkiye’de reel sektörün geleceğin mesleklerine yönelik bakışını da değiştiriyor. Örneğin yazılım mühendisi, bilgisayar mühendisi, çağrı merkezi müşteri temsilcisi, pazarlama profesyoneli, elektronik mühendisi gibi mesleklerde iş imkanlarının oldukça yoğun olduğu görülürken, Türkiye’de geleceğin meslekleri elektrikli otomobil ustası, büyük veri analisti, siber güvenlik personeli, güneş enerjisi montaj elemanı gibi yeni sektör ve iş alanlarında sıralanıyor” diye konuştu.

İşverenler yabancı dil ve ifade becerisi arıyor

Küreselleşme ve uluslararasılaşma hamlelerinin Türkiye’deki işverenlerin çalışanlarda aradıkları nitelikleri değiştirdiğini de kaydeden İngilizce konuşma platformu Preply’nin Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, değerlendirmelerini, “İşverenler genel bilgi ve becerilerin yanı sıra yabancı dili de öncelikli kriterler arasında sıralıyor. Bir çalışandan beklenen 10 yetkinlik arasında yüzde 38,6 ile ifade kabiliyeti ve yüzde 13,1 ile yabancı dil öne çıkıyor. Her ölçekten işletme, gelecek planlarını da düşünerek en az bir yabancı dili profesyonel seviyede, akıcı bir biçimde konuşabilen ve yazabilen çalışanlar arıyor. Başka bir ifade ile mesleki yabancı dil yeterliliği, özellikle yüksek okul veya lisans mezunu olan ve karar verici pozisyonlarda çalışacak personeller için tercih sebebine dönüşüyor.

50 dilde 32 binden fazla öğretmeni bir araya getiren ve online İngilizce eğitimi sunan Preply olarak biz de tam bu noktada devreye giriyoruz. Dünyanın dört bir yanından kullanıcımıza yabancı dil öğrenmenin, veya daha spesifik olarak İngilizce günlük konuşmanın sanıldığı kadar zor olmadığını anlatmak için çalışıyoruz. İş İngilizcesine, İngilizce iş mülakatlarına, Çince, Rusça, Arapça gibi Türkiye’nin ticari ilişkilerinin güçlü olduğu ülkelerde konuşulan dilleri öğrenmeyi kolaylaştırıyor, herkesin içindeki yabancı dil konuşma potansiyelini nitelikli öğretmenler ve özel kurslar ile sağlıyoruz” diye sonlandırdı.

AYDIN'DA SON DURUM 

Aydın genelindeki işgücü sayısı 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde 53 bin 748 kişi olarak belirlendi.

Aydın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan saha çalışmaları ile yapılan tespitte, 2023 verilerine göre il genelinde toplam 31 bin 415 iş yerinin 192 bin 481 çalışanı bulunuyor. 0-9 arası çalışanı olan iş yeri sayısı 28 bin 182, 10-49 arası çalışanı olan iş yeri sayısı 2 bin 792, 50 ve üzeri çalışanı olan iş yeri sayısı ise 441 olarak belirtildi.

Aydın, Denizli ve Muğla illerini içerisine alan TR32 bölgesinde 2022 yılında iş gücüne katılma oranı yüzde 54,6, istihdam oranı yüzde 49,9, işsizlik oranı ise yüzde 8,6 olarak kayda geçti.

2023 yılı Ocak-Eylül döneminde iş arama kurumuna 53 bin 748 kişi başvururken, kayıtlı özel sektör iş yerlerinden toplam 35 bin 4 açık iş ilanı alındı. Bunların 441'i engelli olmak üzere toplamda 22 bin 132 kişi istihdam edildi.

İş ve meslek danışmanları ile iş arayanlara, işverenlere ve öğrencilere danışmanlık hizmeti veren iş kurumunda; 2023 yılı Ocak-Eylül döneminde danışmanlık çerçevesinde yapılan görüşme sayısı 27 bin 606, özel sektör iş yeri ziyareti sayısı 10 bin 5, grup görüşmesi öğrenci sayısı 6 bin 629 olurken, İş Kulübü katılımcı sayısı ise 561 olarak gerçekleşti.

29 Kas 2023 - 19:55 İstanbul- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.