Termal turizmin liderleri Ege Bölgesi'nden

Jeotermal enerjide dünyanın en yüksek potansiyele sahip 4. ülkesi olan Türkiye, termal turizmde de yıllık yaklaşık 3 milyon turisti ağırlıyor. Doğru politikalarla ve iyi tesisleşme ile ülkenin termal turizmde yıllık 10 milyon turist çekip, 20 milyar dolar gelir elde edebileceğini belirten sektör temsilcileri, Ege Bölgesi’nin bu alandaki zenginliğine dikkat çekiyor.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Termal turizmin liderleri Ege Bölgesi'nden
Termal turizmin liderleri Ege Bölgesi'nden
Haber albümü için resme tıklayın

Deniz, doğa, tarih ve kültür turizmi alanındaki zenginlikleriyle bilinen Ege Bölgesi, jeotermal kaynaklarıyla sağlık turizminde de Türkiye'de  ön plana çıkıyor.

Turizm ve Kültür Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye genelinde termal turizme hizmet eden 128 konaklama tesisinin  yaklaşık yarısı Ege Bölgesi’nde yer alıyor.

Ülke genelinde 40 bin 721 yatak kapasitesinin 23 bin 251 tanesi  yine Ege Bölgesi  kentlerinde bulunuyor.

Türkiye, coğrafi olarak dünyanın en zengin ve önemli jeotermal kuşağında yer alıyor. Türkiye'de ise jeotermal konusunda Aydın önemli bir yere sahip. doğal termal su zenginliği ve potansiyeli bakımlarından bakıldığında konumu sebebiyle Türkiye, Avrupa'da birinci sırayı alıyor ve dünya çapında da 7 ülkenin arasında bir konuma sahip. Türkiye'de bin 500'den fazla termal su kaynağı olmasına rağmen bu kaynakların sadece %10'u kullanılıyor. Özellikle Ege bölgesindeki iller ülkenin termal kaynaklar açısından gözde illerini oluşturuyor. 

Dışardan gelen yabancı turistler ve yerli turistler Ege'nin denizine, güneşine, kumuna olduğu kadar termal su kaynaklarına da yoğun bir alaka gösteriyor. Bakanlığın ortaya koyduğu verilere göre, 2018 yılında 3 milyon 23 bin 798 yerli ve yabancı turist Türkiye genelinde termal turizmini tercih ederken, bu kişilerin 1 milyon 638 bin 402'si Ege bölgesinde hizmet aldı. 

Afyonkarahisar ili 639 bin 392 turisti bu alanda ağırlayarak Ege bölgesinin en fazla ziyaretçi alan şehri oldu. Denzli ili ise 536 bin 917 kişi ile Afyonkarahisar'ı takip eden 2. il oldu. 287.828 kişi ile İzmir üçüncü sırayı alırken, Aydın ili ise 4. sırada yer aldı. 

Denizli birincilik bayrağını devraldı

Pandemi sebebiyle termal turizm de bazı olumsuz etkilere maruz kalsa da diğer alanlar kadar kötü etkilenmedi ve ziyaretçi almaya devam etti. Ancak yine de son 2 yıla bakıldığında ciddi bir toparlanmaya rağmen pandemi öncesi 2018 yılının yoğunluğuna henüz ulaşılamadı. 

2018 yılının söz konusu dönemine bakıldığında ziyaretçi sayısı 3 milyon 798 bin kişi iken 2022 yılının verileri incelendiğinde sayının 2 milyon 651 bin 314'e düştüğünü görüyoruz. Bu 2 milyon 651 bin kişinin ise 1 milyon 543 bin 982 kişisinin daha önceki yıllarda olduğu gibi Ege bölgesini ve Ege şehirlerini tercih ettiğini görüyoruz. 2018 yılına kıyasla 2022 yılındaki bir diğer fark ise 2. sırada yer alan Denizli'nin 2022'de 1. sıraya yerleşmesi oldu. 

501 bin 48 kişilik turist sayısı ile Afyonkarahisar 1. sıradan 2. sıraya gerilerken, 298 bin 208 kişiyle İzmir 3. sıraya ve Aydın 4. sıraya yerleşti. 

2023'te Denizli yine lider

2023 yılı Ocak-Eylül ayları arasındaki dönemde ise Türkiye genelinde termal turizmi tercih eden yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 509 bin 754, bu turistlerden Ege Bölgesi’nin kentlerini tercih eden turist sayısı ise 894 bin 645 oldu.

9 aylık dönemde en çok turist çeken Ege kenti 348 bin 908 kişi ile yine Denizli olurken, Denizli’yi 243 bin 803 turistle Afyonkarahisar takip etti. İzmir bu dönemde de 209 bin 972 turist sayısı ile bir kez daha üçüncü sırada yer aldı.

Ali Kındap: Hedef 10 milyon turist, 20 milyar dolar gelir

Jeotermal Enerji Derneği  (JED) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Türkiye olarak, jeotermal enerji alanında dünyanda en fazla potansiyele sahip 4. ülke olduğumuzu ancak dünya lideri olabilecek potansiyele sahip olunduğunun altını çizdi. Ülkemiz ile kıyaslandığında, oldukça düşük sayıda ve verimsiz jeotermallere sahip olan Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerin yüksek sayıda turist ve gelir seviyesine ulaştığına dikkat çekti. Kındap, Jeotermal enerji alanında lider ülke olmasına rağmen Türkiye'nin  sadece 60 bin termal yatakla geride kaldığını oysa mesela Almanya'nın verimsiz kaynaklarına rağmen 750 bin yatağa sahip olduğunu belirtti. Dolayısıyla da Almanya, bu yatak sayısıyla 10 milyon turisti ağırlayabiliyor.

2023 yılına dek Türkiye'de hedeflenen yatak sayısının 500 bin adet olduğunu anımsatan Kındap:  

“Anadolu coğrafyası dünyada jeotermal kaynaklarla sağlık uygulamalarının ilk uygulandığı coğrafyadır. Sözgelimi İzmir Balçova’daki Agamemnomn Kaplıcaları’nın tarihi MÖ 1200 yıllarına kadar dayanır. Truva Savaşı’nın ünlü komutanı Agamemnon, yaralı askerlerinin kısa zamanda iyileşip geri döndüğünü görmüş ve kaplıca suyunun şifalı olduğunu keşfetmiş. Bu gerçek ortada iken bizler yaklaşık 3200 sene sonra bile bu değerimizin farkında değiliz. Antik çağlarda bile bugünden daha güçlü noktada olduğumuzu söyleyebiliriz.”

“Termal turist iki kat fazla harcıyor”

Kındap, Avrupa ülkelerinde yaşlı nüfusun hızla arttığını ve devletlerin sosyal güvenlik bütçeleri içinde sağlık harcamalarının büyük bir öncelik taşıdığını vurgulayarak, Türkiye'nin termal turizmde tesisleşmeye yönelik bir adım atması durumunda, dünya genelinde tercih edilen önemli termal turizm rotalarından biri olabileceğini belirtti.

2022’de Türkiye’ye gelen turist sayısının 50 milyon 450 bin, turist başına elde edilen gelirin bin 51 dolar olduğunu hatırlatan Ali Kındap, “Bu alanda alacak çok yolumuz var. Ülkemiz, bin 500’e yakın doğal çıkış noktası olan bir jeotermal ülkesi.  Bu kaynak ayaklarımızın altında hazır. İyi bir tesisleşme atılımı ile 10 milyonun üzerinde turiste hizmet vererek, sadece termal turizmden 20 milyar doların üzerinde döviz girdisi elde edebiliriz. Tüm istatistikler, termal turistin bıraktığı dövizin ortalamanın en az iki katı olduğunu gösteriyor. Yoğun istihdam sağlayan alanların başında gelen termal turizm yatırımlarının desteklenmesi, gelir seviyesi yüksek turistlere hitap eden tesislerimizin devreye alınması ile Türkiye, bu alanda dünyanın açık ara bir numaralı ülkesi olabilir.”

Serdar Karcılıoğlu: "Aydın’da çıkan termal suyun birçok hastalığın ilacı"

Türkiye’nin termal turizm alanında özellikle kuzey ülkelerinden kayda değer bir talep artışı ile karşılaştığını dile getiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Onursal Kurucu ve Danışma Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise “Termal su ile şifa arayan insanlar, gidecekleri ülke ve şehirlerde özellikle termal suyun kalitesi ve sahip olduğu mineraller açısından zenginliği ile çok hassas ve ciddi araştırmalar yapıyor” dedi.

Aydın’da çıkan termal suyun birçok hastalığın ve özellikle kemik gelişimi ile ilgili önemli mineral zengini sulara sahip olduğunu da belirten Karcılıoğlu, “Sağlık Bakanlığı’nın verilerine dayanarak başta Afyonkarahisar, İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli gibi illerimizde, aynı zamanda turizmin çeşitlendirilmesi kavramı içerisinde, termal tesis yatırımlarında gözle görülür bir talep oluştuğunu gözlemliyoruz. Ayrıca ülkemizdeki mevcut termal tesislerin bu konuda önemli ölçüde kendilerini geliştirdiklerine, hizmet kalitesi, servis ve kadrolarını tıbbi uzmanlar ile desteklemeye başladıklarına ayrıca, yabancı turistlerin özellikle tercih etmeleri nedeniyle termal havuzları oda içlerine almaya başladıklarına tanık oluyoruz” diye konuştu.

İzmir, termal turizmde 6 bin 443 yatakla hizmet veriyor

İzmir, zengin termal kaynaklarıyla donatılmış bir şehir olarak öne çıkıyor. Antik dönemlerden itibaren Balçova Agamemnon, Allianoi, Asklepion, Karakoç, Çeşme-Şifne (Reisdere) gibi birçok kaplıcasıyla sağlık ve şifa dağıtan bu kent, günümüzde de aynı misyonunu sürdürmektedir. Ayrıca, Bayındır Ilıcaları, Bergama Kaplıcaları, Menemen Ilıcaları, Ilıcagöl Ilıcası, Tavşan Adası Ilıcası, Çeşme Ilıcaları, Şifne Kaplıca ve Çamuru, Seferihisar Kaplıcaları, Urla Ilıcaları (Malkoç İçmeleri) ve Gülbahçe Ilıcaları gibi yerlerde hala termal turizm faaliyetleri sürdürülmektedir.

Kaplıcalar, sıcak su, çamur banyoları ve içme sularını içerirken, modern tıbbın sunduğu imkanlarla birleştirilerek çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İl genelinde, farklı sıcaklık aralıklarına (27 – 153 ºC) sahip yüksek debili termal kaynaklar bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra, termal suların yüzeye yakın olması, diğer termal alanlara karşı önemli bir rekabet avantajı sağlamaktadır.

“Aydın sağlık turizm için dünyanın eşsiz merkezlerinden biri”

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın'ın sağlık turizmi açısından önemli bir konumda olduğunu vurgulayarak, "Aydın, 1 milyonu aşan nüfusuyla dikkat çekerken, aynı zamanda Afrodisias, Tralles gibi 29 antik kente ev sahipliği yapması, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Pamukkale Travertenleri, Kuşadası gibi destinasyonlara yarım saatlik mesafede bulunması ve jeotermal kaynakları sayesinde termal sağlık turizmi alanında dünyanın eşsiz merkezlerinden biri haline gelmiştir." şeklinde ifade etti.

Aydın, tarihi ve kültürel zenginliklerin yanı sıra doğal güzelliklerle çevrili birçok termal otel ve tesisle öne çıkıyor. Bu tesislerde sunulan termal sular, bilimsel çalışmalarla da desteklenmiş olan vücudun rahatlaması, arınması ve genel iyilik halini sağlama konusundaki geleneksel doğal tedavi yöntemlerini içermektedir.

Fay hatları üzerinde oluşan kaynaklar, bölgedeki önemli termal merkezleri, Davutlar, Germencik ve Buharkent ilçelerinde konumlandırıyor. Ayrıca, Kızıldere, Sultanhisar-Salavatlı ve Ortaklar-Gümüşköy kaplıcaları da bölgedeki diğer termal merkezler arasında yer almaktadır.

01 Ara 2023 - 21:30 - Turizm

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.