Yazım hatası yapıyorsanız dikkat! Çekiciliğiniz düşüyor

Hollanda Tilburg Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, online profillerde dil hatalarının karşı tarafı hangi yönde etkilediği ortaya koyulmaya çalışıldı. İşte detaylar..

Burcu Deniz Erkırlı
Burcu Deniz Erkırlı Tüm Haberleri
Araştırmalara göre: Yazım hatası yapan insanlar daha az çekici görülüyor!
Haber albümü için resme tıklayın

Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi'nde yürütülen bir araştırma, online arkadaşlık profillerindeki dil hatalarının, bireylerin çekiciliği üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu.

Bu kapsamlı çalışma, dil hatalarının online iletişim bağlamındaki sosyal ve romantik çekicilik algılarına olan etkilerini değerlendirmek amacıyla iki aşamalı bir incelemeyi içeriyor.

Yazım hatası yapıyorsanız dikkat! Çekiciliğiniz düşüyor

Online ortamda dil kullanımında yapılan hatalar kişinin zekâsı ve dikkati konularında karşı tarafa bazı mesajlar vererek, bu hatayı yapan kişinin daha az çekici birisi olarak algılanmasına veya flört edilemeyecek bir insan olduğuna dair bazı izlenimler oluşturmaktadır. Bu sonuçlara göre, daha az çekici olmak istemeyen herkesin dil hatası yapmamaya özen göstermesi gerektiğini bize gösteriyor.

Dil Hataları ve Genel Etkiler

Araştırmanın ilk aşamasında, dil hatalarının genel etkileri değerlendirildi. Profil metinlerindeki hataların sosyal ve romantik çekicilik üzerindeki etkileri incelenerek dil hatalarını içeren profil sahiplerinin, hata içermeyen profillere sahip kişilere göre daha az çekici olarak değerlendirildiği tespit edildi. Özellikle, dil hatalarını fark eden katılımcılar, bu hataların profil sahiplerinin zeka, dikkat ve genel çekicilik algıları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu düşündüler.

Farklı Dil Hatası Türlerinin Etkileri

İkinci aşama, farklı dil hata türlerinin etkilerini ayrıntılı bir şekilde inceledi. Mekanik, kurallara dayalı ve gayri resmi dil hataları üzerine odaklanan bu bölüm, dil hataları türleri arasındaki farklılıkları anlamak için tasarlandı.

İkinci çalışmanın sonuçlarına göre, dilde yapılan mekanik hatalar dikkatsizlik olarak algılanmış. Dikkatsizlik ise, algılanan sosyal-romantik ve fiziksel çekicilik üzerinde düşük puanlara, aynı zamanda flört niyeti üzerinde de düşük puanlara neden olmuş. Kurallara dayalı hatalar ise, algılanan zeka üzerinde düşük puanlara yol açmış; bu da sırasıyla çekicilik ve flört niyeti üzerinde düşük puanlara neden olmuştur.

Yazım hatası yapıyorsanız dikkat! Çekiciliğiniz düşüyor

Mekanik Hatalar ve Dikkatsizlik

Mekanik hataların genellikle dikkatsizlik olarak algılandığı ve bu durumun sosyal-romantik çekicilik üzerinde olumsuz bir etkiye yol açtığı belirlendi. Mekanik dil hataları yapılırken, yazarlar genellikle bir mekanik sorun nedeniyle hata yaparlar, örneğin "the" yerine "teh" yazma gibi. Mekanik hatalar yapan kişilerin genellikle doğru kuralı bildikleri, ancak yazı anında bu kuralı doğru bir şekilde uygulamadıkları varsayılmaktadır. Bu tür hatalar genellikle dikkatsizlik ve beceriksizlik olarak algılanır.

Kurallara Dayalı Hatalar ve Zekâ Algısı

Kurallara dayalı hataların genellikle zekâ algılamalarını azalttığı ve çekicilik üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu görüldü.

Bilinçsiz Dil Hataları ve Güvenilirlik

Yazım hatası yapıyorsanız dikkat! Çekiciliğiniz düşüyor

Araştırma, dil hatalarının bilinçsiz yapılmasının güvenilirlik değerine sahip olduğunu ve bu hataların belirsizliği azaltma amacıyla bilinçli olarak kullanılan ipuçlarına ek olarak olumsuz izlenimler oluşturduğunu ortaya koydu. Dil hatalarının fark edilmesi durumunda, dikkatlilik, zeka ve çekicilik algılarının azaldığı görüldü.

Bu kapsamlı çalışma, dil hatalarının online iletişim bağlamında izlenim oluşturmada önemli bir role sahip olduğunu ve bu hataların çekicilik algıları üzerinde belirgin bir etkisi olduğunu göstererek, online iletişimin çeşitli boyutlarını etkilediğini vurguluyor.

Diğer taraftan araştırma sonuçları, metinsel ve görsel ipuçlarının algılanan çekiciliğin farklı boyutlarını etkilediğini göstermiştir. Yani, dil hataları sosyal-romantik çekicilik üzerinde düşük puanlara yol açmış, ancak fiziksel çekicilik üzerinde etkisi olmamıştır. Öte yandan, profil resimleri algılanan fiziksel çekicilik üzerinde etkide bulunmuş, ancak sosyal-romantik çekicilik üzerinde etkisi olmamıştır.

 

06 Ara 2023 - 23:00 - Dünya Haberleri

Mahreç  Burcu Deniz Erkırlı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.