DİSK'ten asgari ücret açıklaması: En düşük memur maaşı ölçü alınsın

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yılda dört kez belirlenmesini ve iki asgari ücretin 45 bin liralık yoksulluk sınırını aşmasını talep etti. Çerkezoğlu ayrıca, "En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir" dedi.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık Pazartesi günü ilk toplantısını yapacak. Toplantı gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerekse iş çevrelerinden yapılan açıklamalar rakamın 15 bin ile 17 bin lira arasında olacağı yönünde işaretler içeriyor.

Hükümet yetkilileri çalışanı mağdur etmeyecek bir zam yapılacağı yönünde düşüncelerini dile getirirken, İşveren tarafı ve istihdamın sıkıntıya girmemesi için asgari ücretteki artışın sınırlı kalacağı endişesini doğuruyor.

Türkiye'de açlık sınırı 13 bin, yoksulluk sınırı ise 45 bin liyara dayanmış durumda. 

İKİ KİŞİLİK ASGARİ ÜCRET 45.000 LİRALIK YOKSULLUK SINIRINI AŞMALI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 11 Aralık'ta başlayacak asgari ücret görüşmeleri öncesinde taleplerini açıkladı.Çerkezoğlu, 2 kişinin alacağı asgari ücretin yoksulluk sınırını aşması gerektiğini söyledi. 

DİSK'ten asgari ücret açıklaması: En düşük memur maaşı ölçü alınsın

Bu da asgari ücretin en az 22 bin 500 lira olması anlamına geliyor. 

Yüksek enflasyon nedeniyle alım gücünün hızla eridiğine, adaletsiz vergilerle ekmeğin küçüldüğüne dikkat çeken Çerkezoğlu, "Cumhuriyet tarihinin en ağır bölüşüm krizi yaşanırken, bu düzenin tüm çarkları zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak üzere dönmeye devam ederken 2024 yılı asgari ücret müzakereleri başlıyor" dedi.

ASGARİ ÜCRET YILDA 4 KEZ GÜNCELLENMELİ

Yüksek enflasyon koşullarında asgari ücretin değil 2 kez, yılda 4 kez güncellenmesi gerektiğini kaydeden DİSK Başkanı "Şimdi belirlenecek ücretin birkaç ay sonra hiçbir hükmü kalmayacağını hepimiz biliyoruz..Tek bir asgari ücret belirleyeceğiz ve bütün yılı böyle götüreceğiz' demek, bile isteye milyonları yoksulluğa mahkum etmektir" şeklinde konuştu.

Türkiye'de asgari ücretin ortalama ücret haline geldiğine de dikka çeken Çerkezoğlu, acilen atılmasını gerekli gördükleri adımları şöyle sıraladı:

  • Milyonların asgari ücrete mahkûm edilmemesi için sendikal hakların kullanımının önündeki tüm engeller ve barajlar kaldırılmalı, toplu pazarlık kapsamı genişletilmelidir.
  • Gerçek dışı resmi enflasyona göre, hiçbir zaman tutmayan hedeflenen enflasyona göre ücret artışları kabul edilemez. Bizler çalışıyoruz, bizler üretiyoruz, Türkiye büyüyorsa hakkımızı istiyoruz.  
  • Asgari ücret yüksek enflasyon koşullarında yılda dört kez belirlenmelidir.
  • Bir evde iki kişi çalıştığında gelirleri yoksulluk sınırını aşmalıdır.
  • Asgari ücret, uluslararası standartlara uygun şekilde, işçinin ailesi ile birlikte geçinebileceği bir ücret olmalıdır.
  • Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanacak oran yüzde 10’a düşürülmelidir.
  • Vergi dilimleri artırılmalıdır. Çalışanların yıl içerisinde sanki zengin olmuşlar gibi bir üst vergi dilimine girmeleri kabul edilemez.
  • En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir.
  • Özel sektördeki işçilerle kamu işçileri arasında ayrım yapmak Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Asgari ücret en düşük kamu işçisi ücreti ve en düşük memur maaşı dikkate alınarak hesaplanmalıdır.

Pazartesi günü başlayacak Asgari Ücret görüşmelerinde hükümetin kanadının ilk teklifi de belli olacak. Çalışanların gözü kulağı Pazartesi günü Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında olacak. 

08 Ara 2023 - 17:05 Ankara- Yaşam

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.