Ruhunuzun çekilmesine sebep olan insanlar: Pasif-agresifler

Kendinizi bazen “ruhum çekildi” derken buluyorsanız bu durum belki de etkileşim halinde olduğunuz pasif-agresif yapıdaki insanlardan dolayı olabilir. Bir an önce hayatınızdan çıkarmanız gereken bu tarz insanları iyi tanıyın ki psikolojik sağlığınızı çok daha iyi koruyabilesiniz. İşte pasif-agresif bireyler…

Burcu Deniz Erkırlı
Burcu Deniz Erkırlı Tüm Haberleri
Ruhunuzun çekilmesine sebep olabilen insanlar: Pasif-agresifler
Ruhunuzun çekilmesine sebep olabilen insanlar: Pasif-agresifler
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Eğer pasif-agresif bir insanla iletişim halindeyseniz, kendinizi sürekli olarak güçsüz, yetersiz, haksız, suçlu veya sürekli birilerini memnun etme çabasında hissedebilirsiniz. Ancak bu yapıdaki insanlar siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın asla memnun olmayacak insanlardır. Bu yapıdaki insanlarla fazla bir arada olmak, bu tarz insanlarla görüşme kesildiğinde dahi normal hayata dönmenizde zorlanmanıza sebep olacaktır. Bu sebeple ne kadar erken zamanda iletişim kesilirse birey için o kadar iyi olacaktır.

Ruhunuzun çekilmesine sebep olan insanlar: Pasif-agresifler

Pasif-agresif kişi, öfkesini açıkça ifade etmek yerine genellikle çarpıtarak ve dolaylı yollarla göstermeyi tercih edebilir. Biriktirilen, dışa vurulamayan, ifade edilemeyen agresif özellikler zaman içinde birikerek, bedensel veya ilişkisel sorunlar haline gelebiliyor. Pasif agresyon, temelde sadece bir iletişim sorunu gibi görünse de, aslında bu davranışın altında sosyokültürel ve hatta çocukluk dönemine kadar uzanan çeşitli nedenler bulunabilir.

Pasif-Agresiflerin Dışa Vuran Davranışları Nelerdir?

Pasif-agresif davranışlar sergileyen bireyler, duygularını, düşüncelerini, istek ve ihtiyaçlarını güvenli bir şekilde ifade etme konusunda zorlanabilirler. Bu kişiler genellikle duygularını gizler ve dolaylı yollarla, ima yoluyla iletişim kurmayı tercih ederler.

Basit konularda dahi sadece "Hayır" demekle çözülebilecek durumları kabul etmiş gibi görünebilirler, ancak daha sonra bu durumu sabote etme eğilimindedirler. Aslında pasif-agresif birey, iç dünyasında agresif duygular ve düşünceler barındırabilir; ancak, bu agresif duygular ve düşünceler, dışa vurulduğunda pasif ve olumsuz bir şekilde ortaya çıkabilir.

 

Pasif-Agresif Bireylerin Özellikleri

 • Görünüşte başkalarının isteklerini kabul eden biri olmasına rağmen, içsel olarak bu istekleri ciddiye almayan bir davranış sergileyebilir. Bu nedenle, verdiği "evet" yanıtına rağmen işi gerektiği gibi tamamlamama, zamanında bitirmeme veya bilinçli olarak hatalar yapma eğiliminde olabilir.
Ruhunuzun çekilmesine sebep olan insanlar: Pasif-agresifler
 • Normalde alaycı, somurtkan veya düşmanca tavırlar gösterebilir.
 • Sorumluluklarını yerine getirmediğinde ise genellikle bahaneler ortaya atar.
 • Küçük ve basit konularda dahi alınganlık gösterme eğiliminde olabilir ve sorunlar karşısında başkalarını suçlama eğiliminde olabilir.
 • Empati kurmakta ve başkalarının ihtiyaçlarını anlamakta zorlanabilirler.
 • Kızgınlık, pişmanlık ve alınganlık duyguları içindedirler.
 • Sorunlarla veya kişilerle yüzleşmekten kaçınırlar.
 • Kızgınlıklarını veya kırgınlıklarını doğrudan söylemek yerine dolaylı yolları seçerler.
 • Her an hayal kırıklığına uğrayabilecekleri endişesiyle yaşarlar.
Ruhunuzun çekilmesine sebep olan insanlar: Pasif-agresifler
 • Kendilerini değersiz hissettikleri, hak ettikleri değerin verilmediğini düşündükleri ve haksızlığa uğradıkları hissiyle karşı karşıya kalabilirler.
 • İşler istedikleri gibi gitmediğinde öfke duyabilirler, somurtabilir, kızabilir ve muhalif bir tavır sergileyebilirler.
 • İşbirliğine yanaşmama eğiliminde olabilirler.
 • Bağımlılık gösterebilirler.
 • Otorite figüründen gelen görevleri erteleyebilir, unutabilir veya başka şekillerde ihmal edebilirler.
 • Otoriteye sürekli olarak eleştiri getirme ve küçümseme eğiliminde olabilirler.
 • Saldırgan ve öfkeli davranışlar sergilerken aynı zamanda içsel bir pişmanlık duyabilirler.
 • Genellikle kendilerini bitkin ve yorgun hissedebilirler.
 • Gelecekle ilgili endişeler taşıyabilirler ve sürekli olarak olumsuz düşüncelere kapılabilirler.

 

Ruhunuzun çekilmesine sebep olan insanlar: Pasif-agresifler

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Olan Birine Nasıl Davranılmalı?

 • Öncelikle, duyguların ifade edilebilen bir şey olduğunu vurgulayabilirsiniz. Bu noktada, kendi duygularınızı sık sık dile getirerek, isteklerinizi açıkça ifade ederek ve hem kızgınlık hem de sevgi duygularını sağlıklı bir şekilde ifade ederek örnek oluşturabilirsiniz. Böylece karşı taraf buna yönlenebilecektir.
 • Pasif-agresif kişilik özelliklerine sahip olan bazı bireyler, bu davranışlarını normal kabul edebilir ve bu konuda farkında olmayabilir. Ayrıca, bu örüntüyü savunma mekanizması olarak geliştirmiş olabilirler. Bu davranışlar genellikle karşı taraf için rahatsız edici olabilir, ancak bu kişilerin bu davranışları istemeden sergilediği ihtimalini göz ardı etmemek önemlidir.
 • Pasif-Agresif Kişilik Bozukluğu, özellikle evlilik ve duygusal ilişkilerde bir tarafı daha fazla zorlayabilir. Ancak, karşılaştığınız agresif tavırlara karşı sakin bir tutum sergilemeye özen göstermelisiniz. Aksi takdirde, karşı taraf daha da içine kapanabilir. İletişimde anlayış ve sabrı korumak, ilişkiyi olumlu bir yönde etkileyebilir.
 • Sorumluluklarını yerine getirmediğinde, onun yerine işi üstlenmek ya da kızgınlıkla cezalandırmak yerine, eksik bıraktığı işlerin sonuçlarıyla yüzleşmesine izin verin. Bu, sorumluluklarını anlaması ve üzerine düşen görevleri yerine getirmesi konusunda ona yardımcı olabilir.
 • Sert eleştirilerden kaçının. Bunun yerine, sürekli erteleme veya kasıtlı sabotaj davranışları sergilediği bir işte ona destek olabilirsiniz. İşi, görevi ya da ödevi tamamladığında takdir ederek, kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Tabii ki, pasif-agresif manipülatif kişilik bozukluğu ile de karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda, karşınızdaki kişi sizi kullanmaya ve yönlendirmeye çalışabilir. Bu noktada, karşı tarafın davranışlarını dikkatlice incelemek ve dikkatli bir tutum sergilemek önemlidir.

 
 

Kaynak: bayindirhastanesi.com, www.dbe.com.tr/tr, adnancoban.com, terappin.com, salusmental.com, boylampsikiyatri.com

26 Oca 2024 - 00:02 - Yaşam

Mahreç  Burcu Deniz Erkırlı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.