Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

Egeli ihracatçılar gözünü Çin pazarına dikti. “Çin almak için uzak değilse, satmak için uzak değil” mottosuyla Çin pazarındaki konumunu güçlendirmek isteyen Ege İhracatçı Birlikleri, “Hedef Pazar Çin” çalışmaları kapsamında 2024 yılında Çin pazarına yönelik pazarlama faaliyetlerinde vites artıracak. Egeli ihracatçılar 2024 yılında Çin pazarında ihracatlarını artıracak

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak
Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Çin’de e-ticaretin tüketim tercihlerinde çok etkili olmasını dikkate alan Ege İhracatçı Birlikleri, Çin pazarına yönelik pazarlama faaliyetlerinde dijital mecralara ağırlık veren bir iş programı oluşturdu.

ÇİN'DE DİGİTAL PAZARYERİ KURACAĞIZ

“Hedef Pazar Çin” çalışmaları kapsamında 2019 yılında bu yana Çin pazarına yönelik yoğun çalışma yaptıkları bilgisini veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Çin’de yüksek gelir düzeyine sahip 300 milyon insan yaşıyor. Çin’i bir ülke değil, bir kıta gibi düşünmek ve ona göre strateji geliştirmek lazım. Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde Türkiye’den Çin’e ihracatı artırmak amaçlı projelere yoğunlaşan “Çin Timi”mizin üzerinde çalıştığı son proje Çin’de dijital ofis kurarak, Çin’de dijital pazaryeri açmak." dedi.

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

TANITIMLARLA ÇİNLİ TÜKETİCİLERE ULAŞILACAK

Çin’de kuracağı dijital pazaryeriyle e-ticaret kanalları JD, Tmall, Ali Baba’nın platformu HEMA, Wechat, Weibo ile Çin’in instagramı Little Red Book, Tiktok’u Douyin’de ülke ve ürün tanıtımlarına ağırlık verilerek, marka imajımızın geliştirilmesi ve Çinli tüketicilere ulaşılması hedefleniyor.

Çin’in yıllık 210 milyar dolar gıda ithalatı bulunduğunu belirten Jak Eskinazi, "Türkiye’den Çin’e yaptığımız gıda ürünleri ihracatı 220 milyon dolar seviyesinde. Ege Bölgesi güçlü bir gıda tedarikçisi. Ege Bölgesi’nin lokomotifliğinde Çin’e gıda ürünleri ihracatımızı 1 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu amaçla 2023 yılı sonunda PttAVM.com ile iş birliğinde, Çin e-ticaret sitelerine giriş yöntemleri konusunda “Hedef Çin Semineri” düzenledik” diye konuştu.

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

İHRACATIN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN DEVLETLERARASI DİYALOG ÖNEMLİ

Türkiye’den Çin’e yapılan ihracatın çeşitlenebilmesi için devletler arası diyalogun önemine temas eden Eskinazi, “Cumhurbaşkanımızdan ve Bakanlarımızdan Çinli mevkidaşlarıyla yaptıkları toplantılarda Türkiye’nin Çin’e ihracat yapabileceği güçlü olduğu ürün gruplarının ihraç izinlerinin alınması için talepte bulunmalarını istiyoruz." dedi.

Çin’de networkün çok önemli olduğunu altını çizen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Çin pazarında tek güç olarak hareket eden ülkelerin başarılı olduklarını, Türkiye'nin de bu şekilde başarılı olabileceğini söyledi. 

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

Çin’in ihracatçı kimliği yanında ithalatçı kimliğinin de ağır bastığını belirten Jak Eskinazi, Çin ekonomisinin covid-19 salgını sonrasında toparlanma sancıları çekse de 3,3 trilyon dolarlık ihracata karşılık 2,6 trilyon dolar ithalat yaptığına dikkati çekti.

ÇİN'DE 2 FUAR DÜZENLENECEK VE TİCARET HEYETİ OLUŞTURULACAK

Türkiye ile Çin arasındaki dış ticaret dengesine de vurgu yapan Eskinazi, “Çin’den ithalatımız 2023 yılında 45 milyar doları aştı. İhracatımız ise; 3 milyar dolar seviyesinde. 42 milyar doları bulan dış ticaret açığımızı azaltmak istiyoruz. Bu amaçla Çin İthalat Fuarı’na 5 yıldır Türkiye’nin milli katılım organizasyonunu yapıyoruz. Bu yılda 5-10 Kasım 2024 tarihlerinde güçlü bir şekilde yerimizi alacağız" dedi. 

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

ÇİN DOĞALTAŞ SEKTÖRÜNDE EN FAZLA İHRACAT YAPILAN ÜLKE

Doğal taş sektöründe 2023 yılında 432 milyon dolarlık ihracatla en çok ihracat yapılan ülkenin Çin olduğunu aktadan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı, "Ege Maden İhracatçıları Birliğimiz 16-19 Mart 2024 tarihlerinde 75 firmayla Xiamen Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda yerini alacak. 2024 yılında Çin’in önemli ticaret merkezlerinden Şanghay’a yönelik 1 genel nitelikli ticaret heyeti düzenlemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Elçi Müsteşarı Dr. Liu YUHUA ve Başkatip Robert Can Li’yi Ege İhracatçı Birlikleri’nde ağırladıklarını aktaran Eskinazi, ileriye yönelik verimli bir iş birliğinin taşlarını döşediklerini vurguladı.

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

ÇİN'E GİDECEK ÜST DÜZEY HEYETTE EİB'DE YER ALACAK

Ticaret Bakanlığı organizasyonda, Türkiye’nin dış ticaretine yön veren kurumların yöneticilerinden oluşan bir heyetin 29-31 Ocak tarihlerinde Çin’e gideceğini paylaşan Eskinazi, “Bu heyette Birliklerimizi, EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak ile Genel Sekreterimiz İ. Cumhur İşbırakmaz temsil edecek. Bu ziyaret Çin ile ilgili yapacağımız çalışmalara önemli katkı sağlayacak, çalışmalarımıza yön verecek” dedi.

Hep Çin satacak değil ya; Egeli ihracatçılar Çin'de digital pazaryeri açacak

Çin pazarına ürün ihraç edecek Türk firmalarına öncelikle markalarını tescil ettirmeleri çağrısında bulunan Eskinazi; “Çin’de influencerlarla pazarlama çok etkili bu kanal kullanılabilir. Firmalarımızın web sitelerinin Çince versiyonları kurulmalı, Avustralya ve Şili bu anlamda başarılı olmuşlar” diye sözlerini noktaladı.

28 Oca 2024 - 12:50 İzmir- Ekonomi

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.