Dizi ve filmler merhametsizliği artırıyor

Merhamet duygusunun azalması konusunda bilgiler veren Psikiyatri Uzmanı Dr. Cengiz Soylu, “Sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm varlıklar için olmazsa olmaz merhamet duygusu; başta diziler ve filmlerin etkisi olmak üzere birçok nedenden dolayı yerini merhametsizliğe bıraktı” dedi.

Diziler ve filmler merhametsizliği artırıyor
Diziler ve filmler merhametsizliği artırıyor
Haber albümü için resme tıklayın

Son zamanlarda, dünyada savaşlar, şiddet olayları ve olumsuzluklar artıyor. Bu atmosferde, merhamet duygusunun önemi giderek artıyor. Uzmanlar, merhametsizliği "modern çağın vebası" olarak tanımlıyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Cengiz Soylu, merhametin insanlar ve diğer tüm canlılar için olmazsa olmaz, temel bir kavram olduğunu vurguluyor.

“Neredeyse dünyanın her yerinde savaşlar ve göçler var”

Günümüzde, dünyanın hemen her yerinde, savaşlar, göçler, çeşitli şiddet olayları ve sosyal sorunlar artarak insanların yaşamını etkiliyor. Uzman Dr. Soylu, modern yaşamın insanlara refah ve mutluluk vaat ettiğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirtiyor. Aksine, gün geçtikçe insanlar giderek daha mutsuz, huzursuz ve öfkeli hale geliyor. Uzmana göre, bu durumun temel nedenlerinden biri, insanların sahip oldukları değerlerden uzaklaşmalarıdır. Değerlerden uzaklaşma, birçok insanî değerin de erozyona uğramasına yol açıyor; bunlardan biri de merhamet duygusunun azalması veya tamamen kaybolmasıdır.

Dizi ve filmler merhametsizliği artırıyor

“Merhamet, eğitimle geliştirilebilen bir duygudur”

Merhamet duygusunun insanlar dışında tüm canlılar ve hatta dünya geneli için vazgeçilmez bir durum olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Soylu, öncelikle adalet olmak üzere pek çok erdemin merhamet kaynaklı olduğunu söyledi. Ayrıca yalnızca acıma hissi ya da basit bir iyilik yapma isteğinden öte olan merhametin, durmadan insanları iyilik ve doğruluğa yönlendiren olumlu tutum ve davranış sergilemelerine neden olan bir duygu olduğunu belirtti.

Dr. Soylu sözlerine şöyle devam etti: "‘Bir kimsenin veya bir başka canlının karşılaştığı kötü durumdan dolayı duyulan üzüntü, acıma’ olarak tanımlanan merhamet, insanların yaradılışında var olan, her insan için olmazsa olmaz niteliklerden birisidir. Merhamet duygusu, her insanın yaratılıştan sahip olduğu bir yeti olmakla birlikte, eğitimle de geliştirilebilen bir duygudur. Bu eğitim sürecinde hayatın ilk yılları ve özellikle aile içindeki sevgi dolu ve kucaklayıcı bir iletişim; çocukta sağlıklı ve adaletli bir merhamet duygusunun gelişmesi ve davranışa dönüşmesi adına önemli bir etkiye sahiptir”

Dizi ve filmler merhametsizliği artırıyor

“Sinema ve dizilerin etkisiyle merhametsizlik olağanlaştırılıyor”

Uzman Dr. Soylu, dünya çapında yaygın olarak görülen bir psiko-sosyal sorun olan merhametsizliğin önemine dikkat çekiyor. İnsan ilişkilerinin giderek mekanikleşmesi, bireyselleşme ve bunun sonucunda yalnızlaşma, egoist ve narsist tutumlar, maalesef ki merhametsizliğe yol açıyor.

Uzmana göre, yıllardır sinema ve dizilerin etkisiyle merhametsizlik normalleştiriliyor. Günümüzdeki seküler eğitim sistemleri ise merhameti öğretmede yetersiz kalıyor. Toplumda kötü davranışların daha hızlı öğrenilip normalleştiği biliniyor. Bu nedenle, merhametsizliğin hızla öğrenildiği ve yaygınlaştığı açıkça görülüyor. Ayrıca, çoğu insan bunun farkında olmadan öğreniyor ve bazen istemedikleri halde merhametsiz olmaya zorlanabiliyorlar. Bir kez merhametsizlik deneyimi yaşandığında, devamı da geliyor.

Dizi ve filmler merhametsizliği artırıyor

“İyileştirici ve olumlu duyguları güçlendirir”

Merhametin hem insanın kendisi, hem toplumun geneli hem de diğer canlılar için var olması gereken bir duygu olduğunu belirten Uzm. Dr. Soylu, bu pozitif duygunun iyileştirici ve olumlu diğer duyguları da güçlendirici bir etkisi olduğunu söyledi. Konuyla ilgili araştırmalara göre de, şefkat, merhamet, acıma gibi duygularla birlikte beyinde, serotonin, endorfin gibi mutluluk bağlantılı maddelerin salgılandığı görülüyor. Bu duygular anlatılan biyolojik etkilerinin yanı sıra, ruhsal anlamda da iyileştirici etkilere sahiptir. 

“Merhameti yeryüzüne yaymak zorundayız”

İnsanlık olarak merhamet duygusunu yaşamaya ve yaşatmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönem içerisinde bulunduğumuzu vurgulayan Uzm. Dr. Soylu, “Merhameti öğrenmek, geliştirmek ve tüm topluma, hatta yeryüzüne yaymak zorundayız. Merhamet bittiğinde ne hayvan ne insan, ne doğa hiçbir şey kalmayacaktır elimizde çünkü” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

29 Oca 2024 - 23:35 İstanbul- Bilim Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.