Araştırmalara göre, mutluluk düşündüğünüz kadar pahalı değil

Birçok yerli halk ve topluluk, sınırlı maddi kaynaklara rağmen oldukça tatminkar bir yaşam sürdürüyor. Barselona Otonom Üniversitesi Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, düşük gelir seviyelerine sahip toplulukların, gelişmiş ülkelerdeki insanlarla benzer derecede memnuniyet yaşadığını ortaya koydu.

Burcu Deniz Erkırlı
Burcu Deniz Erkırlı Tüm Haberleri
Araştırmalara göre, mutluluk düşündüğünüz kadar pahalı değil
Haber albümü için resme tıklayın

Ekonomik büyüme genellikle düşük gelirli ülkelerde yaşayan insanların refahını artırmak için kesin bir çözüm olarak kabul edilir. Ancak son on yıllarda yapılan küresel anketler, yüksek gelirli ülkelerde yaşayan insanların, düşük gelirli ülkelerdekilere kıyasla daha memnun olduklarını gösteriyor. Dolayısıyla bu durum, sadece zengin toplumlarda mutluluğun mümkün olduğu algısını güçlendirebiliyor.

Ancak McGill Üniversitesi ile Kanada'da yürütülen son araştırma, bu bağlantının evrensel olup olmadığına dair şüpheler uyandıran bazı nedenler olduğunu ortaya koyuyor. Dünya Mutluluk Raporu gibi uluslararası ölçekte gerçekleştirilen bazı anketlerde, genellikle endüstriyel toplumlardan binlerce yanıt alınırken, küçük ölçekli topluluklar göz ardı ediliyor. Bu topluluklarda para alışverişi çok az rol oynar ve insanların geçimleri doğrudan doğruya doğayla ilişkilidir.

Araştırmalara göre, mutluluk düşündüğünüz kadar pahalı değil

 

Küçük gruplarda da memnuniyet yüksek

PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) bilim bülteninde yayımlanan bir araştırmada, dünya genelinde 19 farklı bölgede yaşayan 2,966 yerli ve yerel topluluğun üyeleriyle bir anket yapılıyor. Sonuçlar ise oldukça ilginç. Ankete katılan hanelerin yalnızca %64'ünde herhangi bir nakit geliri bulunuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre ise, oldukça düşük parasal gelire sahip birçok topluluğun yaşamdan yüksek seviyelerde memnuniyet duyduğunu ve puanlarının zengin ülkelerdekine benzer olduğu ortaya çıkıyor.

Araştırmalara göre, mutluluk düşündüğünüz kadar pahalı değil

Zengin İskandinav ülkeleriyle benzer oranlar

İncelemeye alınan küçük ölçekli topluluklarda, hayattan ortalama memnuniyet puanı, 0 ile 10 arasındaki bir ölçekte 6,8 olarak belirlendi. Memnuniyet seviyeleri topluluktan topluluğa değişiklik gösterirken, dört bölgede ise ortalama puanların 8'den yüksek olduğu görüldü.

Bu tür puanlar genellikle diğer anketlerde zengin İskandinav ülkelerinde görülürken, araştırma yürütücüleri, incelenen bu küçük toplulukların, geçmişte marjinalleşme ve baskı ile karşılaşmalarına rağmen sonuçların bu oranlarda olduğunu belirtiyor. Elde edilen sonuçlar, maddi servet dışarıda bırakılarak memnuniyet açısından değerlendirildiğinde, tatminkar yaşamların mümkün olduğu gözlemlenebiliyor.

Araştırmalara göre, mutluluk düşündüğünüz kadar pahalı değil

Evrensel bir bağlantı yok

Araştırma sonuçları, gelir ile yaşam memnuniyeti arasındaki sık gözlemlenen bağlantının evrensel olmadığını, aynı zamanda sanayileşmiş ekonomilerde üretilen servetin insanların mutlu bir hayat sürmesi için gerekli olmadığını da kanıtlıyor.

Daha önce yapılan araştırmalarda, insan ilişkileri, sosyal destek, spiritüellik ve doğayla olan bağlantılar, bu mutluluğun dayandığı önemli faktörler olarak ortaya konmuştu. Ancak bu önemli etmenler topluluktan topluluğa önemli ölçüde değişebilir ve küçük bir faktör her yerde hâkim olabilir.

Kaynak: pnas.org

12 Şub 2024 - 22:25 - Yaşam

Mahreç  Burcu Deniz Erkırlı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.