Uzman Sosyolog cevapladı; Aydın’ın suç oranı neden bu kadar yüksek?

TÜİK’in açıkladığı verileri kapsamında suç oranı en yüksek şehirler arasında Aydın 5. Sırada yer alırken, uzman sosyolog yükselen suç oranlarının nedenlerini anlattı

Zeynep Özge Çümlek
Zeynep Özge Çümlek Tüm Haberleri
Uzman Sosyolog cevapladı; Aydın’ın suç oranı neden bu kadar yüksek?
Uzman Sosyolog cevapladı; Aydın’ın suç oranı neden bu kadar yüksek?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

AYDIN HABERLERİ - Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) açıkladığı "daimi ikametgah ve suç türüne göre ceza infaz kurumuna giren hükümlüler" başlığı altında; Yaralama, hırsızlık, dolandırıcılık, öldürme, cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, trafik ihlalleri ve daha birçok suçun yer aldığı listeye göre oluşturulan raporda suç oranı en yüksek 5 ili belirlendi.

Aydın, suç oranı en yüksek şehirler arasında 5. Sırada yer alırken; Aydın’ın Efeler ilçesinde Uzman Sosyolog olan Aynur Çam, toplumsal suç olgusunun Aydın ili kapsamındaki göstergeleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.Toplumsal alanda bireylerin suça eğilimini etkileyen birbiriyle ilişkili pek çok faktörün söz konusu olduğunu söyleyen Çam, toplumun; ekonomik, politik, hukuki, kültürel, psikolojik, ahlaki unsurlarının bireyler ve farklı toplumsal gruplar arasında göstermiş olduğu dağılımın, bir toplumda belirli bölgelerde suç dağılımları üzerinde etkili olduğunu ifade etti.

“EN TEMEL NEDEN EMEĞİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİ”

Aydın bölgesi açısından suç oranlarını değerlendiren Çam, “Bu bölgenin göç alma potansiyeli, kentsel alandaki hem yapısal hem sosyo-ekonomik sorunların dikkat çekiciliği ve en önemli durumlardan biri olarak verimli tarım arazilerine sahip bu bölgede kır-köy alanlarının üretim alanı pozisyonundan sıyırmaya yönelik devam eden politikalar etkin olmaktadır. Çünkü toplumsal süreçte suç, kriz, risk gibi olumsuz pek çok öğeyi içinde barındıran koşulların en temel nedeni emeğin değersizleştirilmesi kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Temelde doğuştan psikolojik ya da ruhsal sorunları olan bireylerin dışında, suçun sosyolojik bir unsur olarak toplumsal alanda görünür hale gelmesinin esas nedenine değinen Çam, yönetim- toplum- birey ilişkilerinin işleyişinde oluşturulmuş dengesiz yapılaşmadan kaynaklı olduğunu dile getirdi.

"EMEK VE ÜRETİM DEĞERLERİ ANLAM KAYBETTİ"

Aydın’ın yapısına baktığımızda oldukça sakin, nezih ve hatta insanların gelip yerleşmek istediği Ege’nin güzellikleri arasında görüldüğünü söyleyen Çam, “TÜİK’in ‘İBBS 3. Düzeyde, 2011-2020’ raporuna baktığımızda 2020 yılında en çok işlenen suçlar arasında hırsızlık, yaralama ve madde kullanımı/satışı yer almaktadır. Bu rapora göre, Aydın ilinde kadın ve erkek toplamında 1344 yaralama, 1647 hırsızlık, 653 uyuşturucu kullanımı ve madde satışı suçlarının ön olana çıkış olduğu görülmektedir. Bu suçların birbiriyle bağlantılı ve ilişkili olduğu göz önüne alındığında nüfusun kozmopolit yapısı, toplumsal unsurların dejenere olması, emek ve üretim değerinin bireysel yaşamlarımızda anlam kaybetmiş olması bir bütün olarak toplumsal aşınmanın bireysel alandaki yansımaları olarak değerlendirilebilmektedir” bilgilerini paylaştı.

Hırsızlığın bu kadar fazla olmasının sebeplerden birisinin madde bağımlıları için kolay ve pratik bir seçenek olmasından ileri geldiğinden bahseden Çam, ayrıca cezaların caydırıcı bir etkisinin olmaması, hukuk sisteminde yer alan maddelerin işlememesi, iyi hal indirimlerinin suiistimal edilmesi vd. pek çok unsurlar silsilesi suçların tekrarlanmasını sağladığını aktardı.

"AYDIN'IN GEÇİŞ GÜZERGAHI OLMASI TRAFİK CEZALARININ FAZLALIĞINA NEDEN OLABİLİR"

Yine bir diğer noktada TÜİK’in 2011-2020 raporu verilerine dikkat çeken Çam, “Aydın ilinde öne çıkan trafik suçlarının dikkat çekiyor olmasıdır. Bu durumda da özellikle Aydın’ın bir geçiş noktası olma özelliği ön plana çıkmaktadır. Çünkü Aydın konumu itibari ile diğer illeri birbirine bağlayan bir yapıdadır. İzmir, Denizli, Muğla geçiş noktalarının Aydın’da olması da trafik suçları oranlarının artış göstermesinde etkili olabilmektedir. Kısaca önemli olan bireysel suçlar üzerinden toplumu değerlendirmek değil; toplumsal unsurların (ekonomi, hukuk, yönetim, politika, ahlaki, kültürel vd.) işleyişleri üzerinden bireylerin suça yönelik davranış ya da seçimlerini ele alabilmektir” diyerek sözlerini noktaladı.

13 Şub 2024 - 20:00 Aydin- Aydın

Mahreç  Zeynep Özge Çümlek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.