Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi

YeniSöke Gazetesi yazarlarından Yaşar Çağbayır, Ankara Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu'nun daveti üzerine Yenimahalle İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen bir dizi konferans ve söyleşide çarpıcı açıklamalarda bulundu

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi
Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SÖKE HABERLERİ - Millî Eğitim Bakanlığınca başlatılan “DİLİMİZİN ZENGİNLİĞİ” projesi çerçevesinde uygulanmakta olan “Sözlük Özgürlüktür” ana temalı söyleşiye Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe öğretmenlerinden meydana gelen 550 kişinin katıldı.

 YeniSöke Gazetesi yazarı Yaşar Çağbayır "İlk günkü etkinlikte Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen ve idarecilerden başlayıp öğrencilere kadar dilimizin zenginliği diye bir projesi var. Bu projenin alt konularından birisi de "Sözlük Özgürlüktür". Sözlük özgürlüktür konusu ile ilgili programa davet edildim. Konu sözlük olduğu için beni çağırdılar. Daha önce Söke Kaymakamlığında bulunan Yenimahalle Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu Ankara Yenimahalle'de sık sık benden söz edince davet kaçınılmaz olmuş. Yaklaşık 550 kişilik salon tamamen doluydu. Türk Dili ve Edebiyatı ile Türkçe öğretmenleri söyleyişe katıldı. Pek çoğunun beni önceden tanıdığını şahit olduk" dedi.

Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi

DİLİMİZİN KELİME HAZİNESİ YETERLİ

Yaşar çağbayır kendisinin söyleyişi bir saatte bitirmeyi planladığını ancak ilginin fazla olması ve çok sayıda merak edilen konunun kendisine gelmesi üzerine 2 saatin üzerinde bir söyleyişi gerçekleştirdiğini belirterek "Benim açımdan iyi ve verimli bir toplantı oldu. Konferansta pek çok şeyi ayrıntılı olarak anlattık. Amacımız dilimizin kelime hazinesinin yeterli olduğunu fakat bunun değerlenip toparlanıp da gündeme getirilme işi veya kitaplaştırılması şeklinde bir sitemim oldu" diye konuştu. 

Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi

TÜRKÇE BİLİM DİLİDİR

Sözlüğü yazmasına neden olan konulardan birisinin de o dönemde YÖK Başkanlığı yapan bir kişinin "Türkçe bilim dili olamaz, Türkçe ile bilim yapılamaz" şeklindeki açıklamalarının kendi isteğini kızdırdığını o toplantıda dile getirdiğini söyleyen Yaşar Çağbayır "Buradan hareketle vaktiyle bilim dili olmuş Türkçeyi anlatırkende "Kur'an-ı Kerim Arabistan'da indi, Mısır'da okundu, Türkistan'da tebriz edildi yani ders olarak öğretildi" şeklinde açıklamada bulundum. Türkistan'da eğer o günkü Türkçe ile Ali Kuşçu, İbni Sina gibi çok çok önemli bilim adamlarının yetişmiş olması Türkçe'nin bilim dili mi olmadığını gösteriyor, aksine bilim dili olduğunu gösteriyor ki ben bundan hareketle bu sözlüğü hazırladığımı ifade ettim. Göktürk alfabelerinden bugüne kadar Türkiye Türkçesi'nin söz varlığını yazdım. Arası tarih olarak doldurulmuştur. O dönemlere ait isteyen istediği kelimeyi bulabiliyor ve akademik dergilerden gelen istinat dediğimiz başvuru sayıları bildirimlerinde bugüne kadar 17 binin üzerinde başvuruda kaynak olarak dergilerde gösterildiğini ve sözlüğün işe yaradığını gördüğümü belirttim" dedi. 

Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi

EKSİKLERİNİ BİLİYORUM

Konferansa başlamadan önce katılımcıların ellerine Siirt Üniversitesi'nden bir öğretim üyesinin Ötüken Türkçe sözlüğü inceleyip Kaleme aldığı 20 sayfalık bir makaleyi dağıttırdığını söyleyen Çağbayır "Okumalarını tavsiye ettim. Bu makalede sözlük ile ilgili 20 sayfalık bir değerlendirme var. Makalenin 15 sayfalık kısmı sözlüğün kullanılışı ile ilgili bilgileri içeriyor. Sözdüğün eksiği ile ilgili yarım sayfa yazı var. Eksiği de örnek cümle az veya yok olduğu dile getirildiğini dile getirdim. Katılımcılara örnek cümlenin okul sözlüklerine, öğretilmiş sözlüklere konulduğunu söyledim. Benim sözlüğüm ise öğretilmiş sözlük değil, okuduğunu anlayabilmesi için bilmediği kelimenin anlamını bulabilmesi için hazırlanmış bir sözlük. Makaleyi yazan da başta aynı şeyleri söylemiş. Eksiği o olsun. Ben o eksiği bildiğimi belirttim. Eksiği tamamlasam sözlük 15 cilte varacağını dile getirdim"  ifadelerini kullandı.

SÖYLEŞİYE KATILANLARA KİTAP HEDİYE

Ertesi gün İstiklal Marşı'nın tahlili ile ilgili öğrencilerle söyleyişi gerçekleştirdiğini belirten Yaşar Çağbayır Söke'deki katıldığım söyleşilerdeki aynı şeyleri Ankara'da da söyledim. Oradaki fark şu. Yenimahalle Milli Eğitim Müdürlüğü İstiklal Marşı ile ilgili kitabımdan 150 tane satın almış ve bu 150 kitabı söyleyişi katılan öğrencilere dağıtmış. Söyleyişi sonunda o kitapları imzaladım. Ayrıca Ötüken Türkçe sözlüğüde imzaladım. Öğrencilerin Ötüken sözlüğü benden daha iyi anlattıklarını gördüm. Bu da beni oldukça memnun etti" dedi.

Yaşar Çağbayır'a Ankara'da büyük ilgi

KÜTÜPHANECİLİKTE AVRUPANIN ÖNÜNDEYİZ

Cuma günü ise sabahtan Yenimahalle Kaymakamı ve Yenimahalle ilçe protokolu ile birlikte Millet Kütüphanesine ziyaret ettiklerini dile getiren Yaşar Çağbayır "Oradaki sorumlular bizi kütüphaneyi tanıttılar. Ben Avrupa ülkelerine gittiğimde Türkiye'de niye böyle kütüphaneler yok diye üzülmüştüm. Millet Kütüphanesi Avrupa'daki kütüphaneleri geride bırakmış Biz onları geçmişiz. Gerçekten çok şahane bir kütüphane. Kütüphanede yemeğini yiyebiliyorsun. Çay, su gibi ikramlardan ücretsiz yararlanabiliyorsun. Bilgisayar açık. Eğer kendi bilgisayarını götürmüşsen internet ortamından yararlanabiliyorsun. Kitapta bulaşıcı hastalık şüphesi olduğunu düşündüğünde bir steril dolap var. 3 dakikada kitap dezenfekte edilebiliyor. Ekranda hangi kitabı veya kimin kitaplarını arıyorsan hemen karşına dökülüyor. Görevli Yaşar Çağbayır yazdı. Benim "Hoş Gelişler Ola" kitabım da dahil olmak üzere 17 eserim hemen karşıma geldi" diye konuştu.

11 Mar 2024 - 06:00 Aydin- Kültür-Sanat

Mahreç  İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.