Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi hakkını mahkemede arayacak

Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi olarak Kuşadası Belediye Başkanlığı aleyhine olmak üzere Kuşadası Sulh Hukuk Mahkemesi'nde sulh anlaşması, tahliye ve teslim tutanağı ile ortak işbirliği protokolünün hile yoluyla hataya düşme (irade fesadı) sebebiyle feshi ve iptali davası açtı.

Fatma Yavaş
Fatma Yavaş Tüm Haberleri
Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi hakkını mahkemede arayacak
Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi hakkını mahkemede arayacak
Video için play'e tıklayın

KUŞADASI HABERLERİ - Kuşadası Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Serkan Altındiş sulh anlaşması mahkeme dışı sulh anlaşması olup taraflar arasındaki diğer davaların sonucuna herhangi bir olumsuz sonucu bulunmadığını söyledi.

Altındiş, “Sulh protokolündeki davalardan feragat edileceği yönündeki beyanın hukuki bir değeri bulunmamaktadır, yani Kooperatifimiz önceki davalardan feragat etmiş sayılmamakta ve İstinaf Mahkemesi feragat yokmuş gibi dava dosyalarını incelemeye devam etmektedir. Açılan davanın 05/03/2024 tarihli ön inceleme duruşmasında sulh protokolü ve tahliye teslim tutanağının iptali talebimizi tüm deliller toplanmadan reddine karar vermiş, ortak işbirliği protokolünün iptali talebini dosyadan ayırarak ayrı bir esasa kaydının yapılmasına ve davanın bu şekliyle devamına karar vermiştir” sözlerini kaydetti. 

"GEREKÇELİ KARARI BEKLİYORUZ"

Başkan Altındiş, “Gerekçeli karar Mahkemece henüz yazılmadığı için Mahkemenin sulh protokolü ve tahliye teslim tutanağının iptali gerekçesini henüz bilmemekle beraber verilen bu karar aşağıda açıkladığımız gerekçelerle yasa ve usule aykırıdır ve kararın bu kısmına karşı İstinaf kanun yoluna başvurulacaktır. İstinaf Mahkemesi bu kararı kaldırıp yerine başka karar verme yetkisine sahiptir, yani Kuşadası Sulh Hukuk Mahkemesinin kararı hukuki ihtilafı kesin sonuca bağlayan bir karar değildir” diye konuştu.

"KAMUOYU YANILTILIYOR"


Başkan Altındiş, yapılan açıklamalara da değinerek kamuoyunun yanıltıldığını belirtti.

Altındiş, “Kararın yasaya aykırı olduğu iddiamıza gelince, taraflar arasında imzalanan sulh anlaşması mahkeme dışı sulh anlaşması olup taraflarca birlikte mahkemeye sunulmadıkça davalara bir etkisi yoktur ve hem bu protokol, hem de tahliye ve teslim protokolünün hata hile gibi sebeplerle 1 yıl içinde dava açmak kaydı ile feshi ve iptali davası mümkündür, hata hile sebebine dayalı iptal ve fesih davalarında tanık dahil her türlü delil ileti sürülebilir ve AİHS ve T.C. Anayasası ile güvence altına alınan adil yargılanma hakkı ve hukuki dinlenme hakkı gereğince tarafımızdan mahkemeye bildirdiği tanık dahil tüm deliller toplanmadan, ön inceleme duruşmasında sulh protokolü ve tahliye teslim protokolünün feshi ve iptali taleplerimizin Mahkemece reddi açıkça yasaya, emsal Yargıtay ve İstinaf kararlarına aykırıdır. Gerekçeli karar yazıldığında yasal süresi içinde İstinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Ayrıca bu davada yapılan delil tespitine ilişkin bilirkişi raporu ve Mahkeme gözlemi ile Kuşadası Belediyesinin ortak işbirliği protokolündeki taahhüt ettiği edimlerin hiçbirini yerine getirmediği sabit olup, ayrıca Kuşadası Belediye vekilleri duruşmada Belediyenin edimlerini yerine getirme konusunda bir vade öngörülmediğini belirterek iddialarımızın doğruluğunu ortaya koymaktadır. Gelişmeleri ayrıca kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

13 Mar 2024 - 23:30 Aydin/ Kuşadasi- Kuşadası

Mahreç  Fatma Yavaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.