Emekliye zam gelecek mi? SGK uzmanı alınan kararı açıkladı

Emekliye seyyanen zamda yeni gelişme! SGK Uzmanı İsa Karakaş, seyyanen zammın geleceği tarihi açıkladı. Karakaş'a göre, emeklilere yönelik düzenleme seçim gününe kadar tamamlanabilir.

SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklilere seyyanen zam konusunda kulis bilgilerini paylaştı. Karakaş, son haftaya dikkat çekerek, "Emeklilere benim öngörüm seçim gününe kadar bir düzenleme yapılabilir yönünde” dedi.

Ayrıca, 2000-2008 arası işe girişi olan sigortalılar için kademeli emeklilik konusunda da SGK'nın çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


BU DESTEKLER YENİ DEĞİL!

TGRT Haber’de yer alan habere göre SGK Başuzmanı İsa Karakaş, emeklilere verilecek 'Emekli Kart' ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karakaş, verilen desteklerin yeni olmadığını dikkat çekerek şunları söyledi:

"Bu kart meselesi yeni bir uygulama değil. Aile Bakanlığı vasıtasıyla yardımlar yapılıyor. Muhtaç olan emekliler ile ilgili, gelirlerine bakılarak yardım yapılması söz konusu oluyor. Devlet yardımları zaten yapılıyor.

Burada gelir testi yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları var. Onlar bunları yapıyor. Gelirine ve mal varlığına bakılacak. O kartın amacı gıda, elektrik ve doğal gaz yardımları yapılıyor.

Emeklileri sosyal yardımlara yaklaştırmak her ne kadar iyi niyetli olsa da iyi karşılanmıyor. Emekli ben yıllarca prim ödedim. Neden sosyal yardım alıyorum diyor.

Devlet hiç prim ödememiş kişilere 65 yaş yardımı zaten veriyor. Engelli olanlara prim ödemese bile, muhtaç olanlara 40’a varan destek var. Doğalgaz ve elektrik yardımı zaten yapılıyor."


SEYYANEN ZAM İSTİYORLAR

Seçim öncesi yapılan anketlerde sosyal yardım değil seyyanen zammın yüzde 60 oranda istendiğini dikkat çeken İsa Karakaş, "Nisanda beklediler olmadı. Ocakta beklendi o da olmadı. Emeklilerin istediği seyyanen zamdır. Sosyal yardımlar hükümet için avantaj değil dezavantaja dönüşür. Güven bunalımına dönüşür" dedi.


PEKİ ZAM GELECEK Mİ?

Karakaş, seyyanen zam ile ilgili son haftaya dikkat çekerek, "Emeklilere benim öngörüm seçim gününe kadar bir düzenleme yapılabilir yönünde. Önümüzdeki hafta bu güne kadar sinyal gelir somut adım atılırsa sonuç tamamen seçimler için tersine dönebilir." dedi.


ONLARA DA BORÇLANMA HAKKI VERİLMELİ

SGK ve Bağkurlu'ların EYT'de askerlik borçlanma hakkından faydalandığını dikkat çeken SGK Başuzmanı İsa Karakaş, emeklilik hakkı elde edemeyen memurlar sorununu da dile getirdi.

Karakaş, "Askerlerimiz, polislerimiz ve devlet memurlarımızın çok basit sorunumuz var. EYT yasası çıktı. Bütün SGK'lılar yararlandı. Askerlik borçlanmasıyla EYT'li oldu.

Bu sorunu ele alırsak. bu kişilerin sayısı SGK'lıların onda biri değil. Bu basit bir düzenleme. Anayasa'nın eşitlik ilkesi var. Emekli Sandığı'nda bununla ilgili bir boşluk var.

SGK yönetimi bu sorununu yorumlaması gerekiyor. İnisiyatif alıp bunu yapabilirler. Bu zamana kadar bir sürü Torba yasa geldi, 1 madde koymak yeter.

Askerlerimiz, memurlarımız, polislerimizin mağduriyeti giderilmeli. Bunun için 'Kamu Denetçiliği'ne gidildi ve hakları verilsin' denildi. Sayıları 80 bin 90 bin kişiyi bulmaz." dedi.


KADEMELİ EMEKLİLİK KONUSU

Kademeli emeklilik geleceği yönündeki haberlere de değinen İsa Karakaş, şunları söyledi: “EYT sürecinin biliyorsunuz. 20 yıllık bir süreç. Kademeli emeklilik için bir uçurum var.

SGK tekniğine bir aykırılık söz konusu. Sistemin sürdürülebilirliği açısından aradaki uçurumun kapatılması gerektiğini defalarca söyledik. EYT’yi başından beri izledim.

Çok yoğun ve istikrarlı bir şekilde üzerine gidildiği için EYT hakkına kavuştular. Dolayısıyla kademeli emeklilik süreci de zaman ve sabır işi. Yapılan kademe ile yaş düzenlemesinde yine EYT düzenlemesi göz ününde bulunduruluyor.

30 Nisan 1999 dönemi de bu kademeli emeklilik içerisinde. 1 Mayıs’tan sonrakilerin zaten kademeli ile ilgili sorunları yok. Emeklilikte kademeye takılanların durumunda 20 yıl eklemeyecekler.

Ankara’daki durumu söyleyeyim. Muhalefet partileri emeklilerden sonra en çok kademeli emeklilik için kanun teklifi veriyorlar. Dolayısıyla muhalefet partilerinin elindeki en büyük kozlardan birincisi emekliler, ikincisi emeklilikte kademe bekleyenler. Üçüncü sırada da çıraklık mağdurları var.

Gerçeği söyleyelim, şu anda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın elinde Meclis’e sunacağı kademeli emeklilik ile ilgili bir kanun teklifi yok. Bugün itibariyle iktidar tarafından hazırlanmış bir kanun teklifi yok.

Seçim sonrasında emeklilik sistemi masaya yatırılacak. SGK sistemi ile ilgili düzenlemeler yapılırsa mecburen bu sorunlara da bakılacak. Sosyal Güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği, mantıklı ve matematiksel açıdan düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Aradaki farkın yumuşatılması elzemdir. " dedi.


DİLEKÇELERİNİZİ VERİN!

Emeklilerde ikramiyeler için de uyarılarda bulunan İsa Karakaş, 'Ne zaman emekli olmalıyım?' sorusunu soranlara da tavsiyede bulundu. Karakaş, "Dilekçesini vermeye hazırlananlar 31 Mart tarihini geçirmemeleri gerekiyor.

Bu tarihi geçirenler bayram ikramiyesini alamazlar. Pazar gününe geliyorsa da 31 Mart tarihine kadar e-Devlet'ten başvuruda bulunabilirsiniz. SGK'ya gitmenize gerek yok." dedi.

Cumhuriyet İkramiyesi başvurusunu tarihi içinde yapıp alamayanlara da değinen Karakaş, "İkramiyelerini alamamışlarsa bulundukları ilin Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe vermeleri gerektiğini söyledi.


3600 EK GÖSTERGE SORUNU

3600 ek gösterge alan memurların maaşları ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan İsa Karakaş, "3600 ek gösterge çıktı. Memurların bazılarına verildi. Biz buna tazminat yansıtma oranı diyoruz. Kademeleri var.

Mesela kademesi 2200 ile 3600'e kadar olanların maaşları düşük, 3600'ü aldığı andan itibaren, maaşlar olumlu yönden artıyor. 3600 ile 4000 arasında ise çok büyük fark yok. Böyle durumlar var.

Meslek ayrımı olmadan birinci dereceye gelen memurlara hatta bu bile şart değil aslında bütün kamu çalışanlarına 3600 ek göstergeyi vermek lazım.

Zaten 3600 ek göstergeyi verseler bile, seyyanen zam yansımadığı için 3600 ek göstergenin çok büyük faydası olmayacak. Seyyanen zam katılmadığı için böyle bir durum da var." diye konuştu.


BORÇLANMA GELMELİDİR...

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun aktüeryal dengesi, gelir gider ve kaç kişi çalışacak, kaç kişi emekli olacak bunu yansıtıyor. EYT ile birlikte bu denge bozuldu.

Bunu düzeltmenin yolu staj ve çıraklık mağdurlarından geçiyor. Mağduriyetleri nedir? Sadece iş kazası, meslek hastalığı ve sağlık sigortasından faydalanıyorlar.

Emeklilik sigortasından faydalanamıyorlar. Bizim de önerimiz tüm bu mağdurların ya emeklilik sigortası kapsamına alınmaları ya başlangıç sayılsın ya da borçlanma hakkı verilsin. Biz 1987 yılında zaten yasa çıkarmışız, geriye dönük borçlanma hakkı vermişiz.

Yurt dışına giden vatandaşlarımız, hiç bir şart olmadan borçlanabiliyor, staj ve çıraklara en fazla 1 ya da 2 yıl verilecek onlara verilmiyor. Çıraklık mağduriyeti çok kadim bir meseledir. Tam tamına 38 yıllık bir sorundur.

Bunu çözüme kavuşturmanın zamanı geldi. Cumhur İttifakında bulunan MHP zaten vaatte bulundu. Seçimden sonra staj ve çıraklık mağduriyetine son vereceğiz.

Bu kişilerin 1,5 milyon civarında oldukları söylenebilir. Meclis'te onlar ile ilgili kanun teklifleri hep muhalefetten geliyor. İktidar tarafından ne yazık ki henüz bir teklif verilmedi."


BAĞ-KUR PRİM EŞİTLEMESİ

Emeklilik için BAĞ-KUR prim eşitlemesi bekleyenlerin çalışmaların yapıldığını ve Meclis'e getirilmesinin an meselesi olduğunu dile getiren İsa Karakaş, "Bağkurlu'lar için her an adım gelebilir." dedi.


KADRO MESELESİ

İsa Karakaş, taşerona kadro ile ilgili olarak da "Taşeronla ilgili sorunu homojen bir sorun da değil. 100 bin kişi bekliyor. PTT çalışanları, TRT çalışanları, yemekhane çalışanları, şoförler var.

15, 20 yıldır bekleyenler var. 3-5 yıllık temizlik işçileri vardı. Onlar kadroyu aldı. Şoförler çok mağdur, hala bekliyorlar. Taşerona verilen kar devlete kalacak aslında. Eylülde Meclis açılınca verilecek dendi ama hala gündeme getirilmedi." ifadelerini kullandı.

Kaynak: TGRT Haber

16 Mar 2024 - 11:30 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.