Muhtarlara anlatıldı; Sosyal yardımı bu şartları taşıyanlar alacak

Devlet tarafından muhtaç kişilere yapılan yardımların büyük bölümü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gerçekleştiriliyor. Vatandaşların yardım alabilmelerinin en önemli şartı ise kişisel gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması gerekiyor.

Muzaffer Yavaşoğlu
Muzaffer Yavaşoğlu Tüm Haberleri
Muhtarlara anlatıldı; Sosyal yardımı bu şartları taşıyanlar alacak
Haber albümü için resme tıklayın

SÖKE HABERLERİ - Söke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyetinde görev alacak olan bir muhtar adayın seçimi için Söke'deki 49 mahalle muhtarı Kaymakamlıkta toplandı. Muhtarlar Söke Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli heyetinde görev yapacak muhtarın Gölbent mahalle muhtarı Ahmet Yemiş olarak belirledi.

Söke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Saniye Esmer Gök, Söke'de 49 mahalle muhtarından 25'inin yeni seçildiğini belirterek, Vakıf yardımları ile ilgili bilgiler verdi.

Söke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Saniye Esmer Gök vakıftan yardım alabilmenin ön koşulunun muhtaçlık sınırı altında gelirin olması gerektiğini belirterek, "Bu rakam asgari ücretin üçte biridir. Yani yardım için kişinin geliri en fazla 5667 TL olması gerekiyor. Bu gelirin üstündeki geliri olan vatandaşlar yardım alamazlar. Biz kişinin geliri 5667 TL'yi geçtiyse yardım yapamıyoruz. Eğer kişinin geliri 5.667 TL'nin altında ise genç olması durumuna göre yardım yapılıp yapılmaması kişinin durumuna göre değişebiliyor. Bize Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden gelen periyodik bir pay var. Bu pay doğrultusunda yardımları dağıtıyoruz." dedi.

YARDIM KALEMLERİ NELER

Söke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli heyet toplantılarının salı günleri Kaymakam Ali Akça başkanlığında gerçekleştirildiğini dile getiren Saniye Esmer Gök, "Toplantıda gündemdeki dosyaları değerlendiriyoruz. Vakıf kaynakları ile gıda yardımı, yakacak yardımı, sağlık yardımı, giyim yardımı, ev eşyası yardımı, ev onarımı yardımı, şehit ve gazi ailelerine yapılan yardımlar gibi kalemlerimiz var. Bunların içinde vefat yardımı dediğimiz yardım türünde yardım alan kişinin annesi, babası kardeşi vefat ettiyse bir ay içinde vefat yardımına müracaat etmek zorundadır. Bir ayı geçirdiyse yardım yapamıyoruz. Ayrıca sağlık yardımı dediğimiz yardım türünde mutlaka sağlıkla ilgili olarak alamadığı malzeme, temin etmesi gereken araç gereç varsa doktordan mutlaka onaylı belge getirmesi gerekiyor. Bu arada eczane ve medikallerden mutlaka fiyat bilgisi alarak SGK'nın bu malzemeyi karşılayıp karşılamadığı bilgisini alması gerekiyor. Ev yardımlarında tapunun kesinlikle yardım alacak vatandaşa ait olması gerekiyor. Herhangi bir mülkiyet sorunu oluşmaması bu yardımlar için önemli" diye konuştu.

TALEPLER GENEL MÜDÜRLÜĞE

Söke Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın her ne kadar toplantılarını salı günü yapsa da yardımlar için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden kaynak talebi için belgeleri gönderdiklerini söyleyen Saniye Esmer Gök, "Yüklü miktarlar olduğu için vakıf kaynakları ile yardımlar karşılanamıyor. Onun için bu duruma 2 onaydan geçmiş gibi düşünüyoruz" sözlerini kaydetti.

MERKEZİ YARDIMLAR

Saniye Esmer Gök merkezi yardımlarla ilgili de bilgiler vererek "Merkezi yardımlar dediğimiz yardım ödemeleri tamamen genel müdürlükten gelen yardımlardır. Bu yardım türleri belli bir tarih aralığında bizlere geliyor. Bunlar Aile Destek yardımlarıdır. Yaşlı ve engelli aylıkları, engelli yakını aylığı, şartlı sağlık yardımları, dul aylığı, öksüz-yetim aylığı, muhtaç asker ailesi yardımı gibi yardımlardır. Bu yardımlardan faydalanabilmek için öncelikle kişinin sosyal güvence kaydı olmaması gerekiyor. Sadece Aile Destek yardımında sosyal güvence kaydı olsa dahi muhtaçlık sınırı gözetiliyor.

Sosyal ekonomik destek yardımı dediğimiz anne veya babası vefat etmiş, ebeveynlerinden biri cezaevine girmiş çocuklar varsa bunlar için sosyal ekonomik destek yardımı başvuruları Sosyal Hizmet Merkezinden yapılıyor. Söke'de bu kurum Söke Hilmi Fırat Huzurevi bahçesinde bulunuyor.

Bunun haricinde bakım aylıkları olarak bilinen yaşlılara bakan kişilere de verilen aylıkların işlemleri de Sosyal Hizmet Merkezinde yapılıyor. Kurum bakımına alınma işlemleri, gerek yaşlılar gerek çocuklar gerekse engelliler için de yine Sosyal Hizmet Merkezi'nden yapılıyor. Bunları kurumlar karıştığı için sizlere açıklıyorum" dedi.

HERKES YARDIM İÇİN BAŞVURABİLİR 

Muhtarların yardım dosyaları için vatandaşları kendilerine yönlendirdiğini söyleyen Saniye Esmer Gök "Muhtarlar bize "bu kişiye yardım yapılır mı" diye soruyor. Bizim bu kişiye yardım yapılır ya da yapılmaz deme gibi bir yetkimiz yok. Herkes yardım için dilekçe verebilir. Kişi kimliği ile gelip başvurusunu yapar. Daha önceden başvurusu varsa dilekçe verir. Başvuru yaptıktan sonraki bir ay içinde hane ziyareti ve kurum incelemesi yapılarak Vakıf Mütevelli heyeti toplantısında bu durum değerlendirilir" diye konuştu.

25 Nis 2024 - 14:30 Aydin/ Söke- Söke

Mahreç  Muzaffer Yavaşoğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.