Küçükbaş hayvanların sağlığını koruma önerileri

Büyükbaş hayvanlardan sonra Söke'de küçükbaş hayvanlar da aşılama ve küpeleme çalışmasıyla kayıt altına alınmaya başlandı. Küçükbaş hayvanlarda sık görülen hastalıklarla ilgili aşılama çalışmaları hız kesmeden sürüyor.

İsmail Eravcı
İsmail Eravcı Tüm Haberleri
Küçükbaş hayvanların sağlığını koruma önerileri
Küçükbaş hayvanların sağlığını koruma önerileri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

SÖKE HABERLERİ - Küçükbaş hayvanlarda kelebek hastalığı, şarbon veba, çayır tedavisi, çiçek hastalığı, süt muamması, gebelik zehirlenmesi gibi hastalıkların sık görüldüğü belirtilerek koruma önerileri de yetiştiricilere veriliyor.

Hasta hayvanın sürüden ayrılarak, ayrı bir yerde muhafaza edilmesi gerektiği belirtildi. Ayrıca öneriler sunuldu. İşte hayvanlarda sağlık koruma yöntemleri;

Sık sık sağılarak meme boşaltılmalıdır. Meme sertleşmiş ise ılık kompreslerle, yumuşatıcı kremlerle meme boşaltılmaya çalışılmalıdır. Daha sonra Veteriner hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır. Tedavi esnasında hayvanın sütü tüketime sunulmamalıdır. 

Mastitisli memeleri emen oğlak kuzular da hastalanacağından, mastitisli koyun ve keçilerin yavrularını ayırıp suni olarak beslemeli.

Tedavisi uzayarak ekonomik olarak değerini aşan durumlarda koyun ve keçiler kasaba sevk edilmeli.

Ağıl ve ahırların zemini kuru, havalandırılabilir olmalı ve zemin akıntı için eğimli olmalıdır. Koyun ve keçiler, ineklerle birlikte tutulmamalı ve inekleri sağan şahıs tarafından sağılmamalı. 

Sağımcıların tırnakları kesilmiş, elleri her sağımdan önce iyice sabunlanmış olmalı, sağım kapları temiz ve yıkanmış olmalı. Koyun ve keçiler süt kesen hastalığına karşı aşılanmalı.

Koyunlarda yavru atımına sebep olan Brusella mikroplarının meydana getirdiği bulaşıcı bir hastalıktır. Brusella mikropları hayvanlarda hastalık yaptıktan sonra meme ve üreme organlarına yerleşir.  Brusella, hastalıklı hayvanların çiğ sütlerini içen ve bu sütlerden yapılan krema, tereyağı, kaymak, taze peynir yiyen insanlara da bulaşır. İnsanlarda Malta humması veya Akdeniz humması, dalgalı humma isimlerini alırlar. Brusella mikropları atık yavru, yavru zarı, vajen akıntısı, süt, idrar ve çeşitli vücut akıntıları ile yem ve sulara bulaşır.  Koyunlar hastalığı daha çok brusella mikropları ile bulaşık yem ve sulardan alırlar. Hastalık tüm evcil ve yabani hayvan türlerinde görülür.  Brusella mikrobunu alan gebe hayvanların durumları normaldir. Herhangi bir bozukluk görülmez. Sonra bir gün yavrusunu atar. Bu durum çoğunlukla gebeliğin üçüncü ve dördüncü aylarında ortaya çıkar.  Sürüde art arda yavru atmalar görülüyorsa brusella aklımıza gelmelidir. Hastalık başlarsa sürüdeki gebe hayvanlardan yarısına yakını yavru atabilir. Bazen yarıyı bile geçer. Bir koyundan yavru alamamak, süt alamamak büyük bir kayıp. Öyle ise hastalığın yayılmasını en kısa zamanda önlemek gerek hastalığın yayılması nasıl önlenir.

Yavru atanlar, ağıldan uzak bir yere alınır. En az 3-4 hafta sağlamlardan ayrı tutulur. Sonra ağılın ve çevrenin temizliği gelir. Atık yapan koyun-keçilerin yavrusu, yavru zarı, akıntısı, idrarı, gübresi neyi varsa güzelce toplanır. Ya yakılır ya da derin çukurlara konularak üzerine sönmemiş kireç dökülür.  Ardından dezenfeksiyon gelir. Ağılda ve çevrede tüm temizlik işlemleri yapılır. Her yer tertemiz olduktan sonra, mikrop öldürücü ilaçlarla dezenfekte edilir. Ağıl 10-15 gün boş bırakılır, sonra bir kez daha dezenfekte edilir.

Brusella hastalığının aşısı vardır. Dişi kuzularla, oğlaklara 3-5 aylık iken Brusella aşısı yaptırılmalıdır. Aşılanan hayvanlar hastalığa karşı 4-5 yıl korunmuş olurlar" uyarısında bulunuldu

15 May 2024 - 15:00 Aydin/ Söke- Aydın

Mahreç  İsmail Eravcı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.