BÜYÜK BİR HIZ VE HIRSLA YOK EDİLİYORLAR

Haber MerkeziHızla büyümekte olan Kuşadası’nın nüfusu, beraberinde yoğun yapılaşmalar getirmekte ve yeşil alanların sürekli azal

Haber Merkezi
Hızla büyümekte olan Kuşadası’nın nüfusu, beraberinde yoğun yapılaşmalar getirmekte ve yeşil alanların sürekli azaldığı belirtilerek, inşaat projeleri yapılırken; doğal kaynak türlerine, endemik bitkilere, hassas ekosistemlere dikkat edilmeden, Koruma-kullanma dengesi gözetmeden yapılan binalar nedeniyle, önemli değerlerimiz kaybedilmekte olduğu belirtildi.
Geriye doğru bakıldığında endemik türler ve anıtsal nitelik taşıyan ağaçlar bakımından zengin kaynaklara sahip Kuşadası’nın, son 30 yılda meydana gelen yapılaşmalarla birçok değerini yitirdiği görüldüğü belirtilen EKODOSD açıklamasında “Batı Anadolu bölgesinde yer alan Kuşadası, Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden biridir. Bitki coğrafyası bakımından Akdeniz fitocoğrafik bölgesinde yer almaktadır. Kuşadası Akdeniz fitocoğrafik bölgesine ait bitkilerin en güzel temsil edildiği alanlardan biridir. Az miktarda da olsa Avrupa-Sibirya ve İran-Turan elementleri de bölgede bulunmaktadır.
Genel vejetasyon yapısı orman, maki, garik, sulak alan, tuzcul alan ve kumul bitkilerinden meydana gelmektedir. Kuşadası geofitler bakımından da çok zengindir. Ekonomik açıdan çok kıymetli olan yirminin üzerinde salep olarak değerlendirilen tür Kuşadası’nda kent içerisinde dar alanlarda kalmış makilik alanlarda kendine yer bulabilmiştir” denildi.
Kuşadasının endemik bitki türleri açısından da önemli bir konumda olduğu vurgulanan EKODOSD açıklamasında “Endemik türlerden biri de, Tülüşah/Aydın Gaşağı olarak bilinen anavatanı Kuşadası olup, ilk defa Kuşadası’ndan toplanarak bilim dünyasına tanıtılmış ve adını Milli Parkın da bulunduğu Samson Dağları’nın antik ismi Mykalea’dan almıştır.
Kuşadası Tülüşahı olarak bilinen bitkinin önemli yayılış alanı Yaylaköy olup, en batıda tespit edildiği nokta Davutlar yolu üzerinde Soğucak kavşağıdır. Kavşakta bulunan tepe yıllardır ekin tarlası olarak kullanılmaktadır. Burada yaptığımız bitki envanter çalışmaları sırasında, alanın köşesinde taşların içinde Tülüşahlardan 14 birey tespit etmiştik. Arazi sahibi tarafından Tülüşahların bulunduğu taşlık alan dozerle düzeltilmek istenmiş, arazi sahibi ikna edilerek, Kuşadası Belediyesi işbirliğiyle alanın etrafı çevrilip koruma altına alınmıştı. Daha sonra ekin tarlasında yeni inşaat projesi başladığında, görüşme yapılmış ve bitkinin bulunduğu 40 metrekarelik alanın, yeşil alan olarak bırakılması önerilmişti. Ancak devasa büyüklükteki inşaat alanında, 40 metrekare gibi küçük bir alan bırakılmamış, böylesine önemli endemik bir bitki gözardı edilerek, bulunduğu alan kepçelerle kazılarak, üzerine tonlarca taş atılıp yok edilmiştir. Kuşadası’nın en önemli doğal kaynak türlerinden biri olan Tülüşah, IUCN Tehlike Kategorisinde “CR” (Çok Tehlikede) olarak belirlenmiştir. Tahrip edilen Tülüşahlarla ilgili, işbirliği yaptığımız Tür Eylem Planını yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Aydın Şube Müdürlüğü’nü bilgilendireceğiz” denildi.
Açıklamanın son bölümünde şu görüşlere yer verildi. “Kuşadası’nın anıtsal nitelik taşıyan ağaçlarından, Güzelçamlı Meşeli Kuyu Mevkiinde bulunan, latince adı F.Angustifolia Vahl. Olan sivri meyveli Dişbudak ağacı, önceki yıl AYDEM tarafından elektrik telleri geçeceği gerekçesiyle dalları kesilmek istenmişti. AYDEM ikna edilerek ağacın yanından geçecek tellerin yer altına alınması sağlanarak ağaç kurtulmuştu. Şimdi de hemen yanı başında başlayacak inşaat projesi nedeniyle tarihe tanıklık eden Dişbudak ağacı tehdit altına girmiştir. Proje alanına yapılan dolgular için dökülen molozlar ağacın etrafını doldurmaya başlamış durumdadır. Ağaçla ilgili Kuşadası Belediyesine müracaat ettik. Kuşadası Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nde ağacın bulunduğu alanın kamuya ait olduğunu, yapılan dolgu işleminin yanlış olduğunu tespit ettik. Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçe Müdürlüğü’nden peyzaj Mimarı Özlem Sarohan’la birlikte ağacın bulunduğu alanda inceleme yaptık. Dişbudak ağacının etrafındaki molozların temizlenmesi sağlanarak, çevresinde peyzaj düzenlenmesi yapılacak ve ağacı tanıtan bilgilerin olduğu bir tabela konulacak.
Kuşadası kent içinde ve çevresinde hassas ekosistemlerin bulunduğu doğal alanlar, endemik türler ve anıtsal nitelik taşıyan ağaçlar bulunmaktadır. Hem gelecek kuşaklar açısından, hem de turizm kenti olan Kuşadası’nın tanıtımına yararı olacak böylesine önemli doğal değerlerimizin korunmasına herkes katkı yapmalıdır. Bu zenginliklerimiz sayılabilecek düzeyde azalmış olup korunmaya muhtaç durumdadır”

10 May 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.