PAMUK PRİMLERİ ÜRETİCİ HESAPLARINDA

Dün saat 18.00’den itibaren T.C. numaralarının son rakamı 0, 2 ve 4 olan üreticiler paralarını almaya başladılar. 6 ve 8 olanlar

Dün saat 18.00’den itibaren T.C. numaralarının son rakamı 0, 2 ve 4 olan üreticiler paralarını almaya başladılar. 6 ve 8 olanlar 31 Mayıs Salı günü saat 18.00’den itibaren paralarını ATM’lerden alabilecekler.

Söke ekonomisi ve ticari hayatında önemli yer tutan tarımsal desteklerin bir kısmı dünden itibaren çiftçinin Ziraat Bankası’ndaki hesaplarına geçti. Söke’ye verilen 130 milyon TL. tutarındaki tarımsal desteklerin yaklaşık 114 milyon TL.lik bölümünü pamuk desteklemeleri oluşturuyor. Dünden itibaren pamuk primleri ödenmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Tarım Komisyonu sözcüsü AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem tarafından açıklanmıştı. Aydın genelinde 6500 üreticiye 177 milyon TL. prim ödemesi yapılacağı söyleyen Mehmet Erdem, Aydın geneline ödenek 177 milyon TL.’nin 114 milyon TL.Lik bölümünü Söke’nin alacağını söylemişti. Söke’li 3107 pamuk üreticisine 113 milyon 716 bin 316 TL, 27 soya üreticisine 216 bin 113 TL., 6 üreticiye yağlı tohumlar için  105 bin TL. olmak üzere 3140 üreticiye toplam 114 milyon 67 bin 421 TL. prim ödenecek.

Ziraat Bankası Söke Şube Müdürü Nevzat Şensoy, konuyla ilgili muhabirimize bilgi vererek “Bugün (dün) saat 18.00’den itibaren üreticilerimizin hesaplarına prim paraları geçirilecek. Ancak ödemeler kademeli yapılacağı için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda nüfus cüzdanlarındaki T.C. numaraları baz alınacak. Buna göre üreticilerimizin T.C. numaralarının son rakamı 0,2 ve 4 olan 27 Mayıs Cuma günü saat 18.00’den itibaren Ziraat Bankası ATM’lerinden pamuk primlerini çekebilirler. T.C. numaralarının son rakamı 6 ve 8 olan üreticilerin Ziraat Bankası hesaplarına ise primler 31 Mayıs Salı günü saat 18.00 geçirilecek ve üreticiler prim paralarının ATM’lerden alabilecekler.”dedi.

Söke Ziraat Bankası Müdürü Nevzat Şensoy, prim parası 5 bin TL ve altında olan vatandaşlara veznelerde kalabalık etmemelerini isteyip “ ATM’lerde günlük limit 5 bin TL. Üreticilerimiz tek seferde 5 bin TL. çekebilir. Bugün (dün), yarın (bugün) ve Pazar günü pamuk üreticilerimiz 5’er bin TL. çektiklerinde toplamda 15 bin TL.lik kısmı çekmiş oluyorlar. Bunun üstündeki limiti de pazartesi gününden itibaren veznelerimizden alabilirler. Hatta pazartesi günüde ATM’lerden 5 bin TL. çekeceklerini düşündüğümüzde bu rakam 20 bin TL.’dir 20 bin TL.’nin üzerindeki prim parasını veznelerimizden alabilirler. Böylece veznelerimizde büyük bir yığılmanın önüne geçilebilecektir. Çiftçimize hayırlı olsun.”dedi.

28 Mayıs 2016 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?