SÖKE’DE PAMUK TARIMININ DURUMU VE GELECEĞİ TOPLANTISI YAPILDI

İsmail ERAVCI Söke denince akla pamuk tarımı geliyor. 1 milyar TL’nin üzerinde Söke ekonomisine katkı sağlayan pamuk tarımı ile

İsmail ERAVCI

Söke denince akla pamuk tarımı geliyor. 1 milyar TL’nin üzerinde Söke ekonomisine katkı sağlayan pamuk tarımı ile ilgili dün Söke Ziraat Odası toplantı Salonunda Söke’de pamuk Tarımının durumu ve geleceği konulu toplantı yapıldı. Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof Dr. İbrahim Çakmak ve Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Ali Kaptan Söke Ovasındaki pamuk tarımının geleceği konusunda bilgiler verdi.

Dün saat 13.30 Söke Ziraat Odası Toplantı Salonunda yapılan Söke Ovasında Pamuk Tarımının durumu ve geleceği konulu toplantının sponsorluğunu Göktepe ailesi üstlendi. Toplantıya Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Tarım ve Orman İlçe Müdürü Zeki Berhuni, Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun, yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanyeri, Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, çiftçiler ve Ziraat Fakültesi’nden öğrenciler katıldı.

Toplantının başında konuşan Gül Göktepe neden böyle bir toplantıya sponsor oldukları konusunda bilgi vererek “ Biz böyle bir panele neden karar verdik. Biz ailemizden kaybettiklerimizi almak istiyoruz. Panelin sebebi ben 5 yıl önce Viyana dönüşü büyük oğlum Mete’yi kaybettim. Biz, babası da ben de araştırmacı olduğumuz için böyle panelleri toplantıları  Mete de çok severek desteklerdi. Kendisi de gönüllü olarak çevre kuruluşlarında ve gençlik komitelerinde görev alırdı. Bütün hayali ben emekli olunca Söke’de böyle toplantılar yapmaktı. Mete’yi ve aileden kaybettiklerimizi ve hizmeti geçmiş olan çok değerli anmak, anarken de onların anısını daha fazla yaşatmak üzere böyle bir toplantı yapıyoruz” dedi.

Kaymakam Tahsin Kurdtbeyoğlu’nun konuşmasından sonra panele geçildi. Panelin ilk konuşmasını yapan ADÜ Ziraat Fakültesinden Prof.  Dr. İbrahim Çakmak pamukta zararlıları değindi. Çakmak, kendisinin uzmanlık alanının kırmızı örümcekten. Ege Bölgesi’nde tek kırmızı örümcek uzmanı benim. O anlamda da çok şanslısınız. Ege Üniversitesinde isteseniz kırmızı örümcek uzmanı yok.  Üniversitelerde uzman sayısı azalıyor giderek. Bizim alanda da bir tane profesör var. Sayımız az. Sizin de çok kırmızı örümcek sorununuz var” diyerek kırmızı örümceğin ne olduğunu ve nasıl mücadele edileceğini anlattı.

Daha sonra Yardımcı Doç. Dr. Mustafa Ali Kaptan Söke Ovasındaki toprak yapısını anlatırken, toprağın  ph’sı konusunda bilgiler verdi. PH’nın düşürülmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Daha sonra toplantıda soru cevap bölümüne geçildi

21 Mart 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.