PAMUKTA ERKEN YAŞLANMANIN NEDENİNİ UZMANLAR BELİRLEYECEK

İsmail Eravcı Söke Ovasında yetişen pamukta erken yaşlanmanın nedenlerini uzmanlar belirleyecek. Geçtiğimiz Çarşamba günü Söke

İsmail Eravcı

Söke Ovasında yetişen pamukta erken yaşlanmanın nedenlerini uzmanlar belirleyecek. Geçtiğimiz Çarşamba günü Söke Ovası’nda incelemelerde bulunan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uzmanlarının, yaşlanmanın nedenini bir rapor halinde yayınlayacakları belirtildi.

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş geçtiğimiz Çarşamba günü Ziraat Odası Meclis toplantısı nedeniyle kendisinin Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uzmanlarının Söke Ovasında yaptıkları inceleme gezisine katılamadığını belirterek “Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden gelen uzmanlar ovanın pek çok yerinde incelemelerde bulundular. İnceleme sonunda kendileri ile görüşme imkanı bulduk. Uzmanlar bize kapsamlı bir rapor ile Söke Ovasındaki pamukta erken yaşlanma konusunda bilgi vereceklerini söylediler. Rapor hazırlanınca bunu basınla paylaşacağız” dedi.

Kocabaş özellikle bu sene tüm ürünlerde erken hasat döneminin başladığını belirterek “Pamukta erken yaşlanma var. Ama diğer ürünlerde de çok erken hasat başladı. Buna biz kışın hava soğuklarının fazla olmamasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Bölgede kışın don olmadı. Don olmaması nedeniyle toprak erken ısındı ve tava erken geldi. Nisan ayında 35 dereceleri gördük. Kışlık bitkilerde 20 gün önce hasadın geldiğini görüyoruz. Buğday’da geçtiğimiz yıllarda Haziran ayı başında hasat yapılırken bu sene mayısın 10’unda hasat edildi. Meyve hasatları da erken oldu. Buna sebzeyi de etkileyebiliriz. Koçarlı’da 31 Ağustos tarihinde makineli pamuk hasadı yapıldı. Buna ilk defa şahit oluyoruz. Nisan ayında ekilen pamuk 31 Ağustosta hasat ediliyor, bu bir rekordur. Üreticiler dekarda 500 kg. pamuk aldılar.

Bunun yanında zeytinde de erken hasat dönemine girdik. Doğanbey yöresinde sofralık erkenci zeytinlerin hasadı Ekim ayında yapılıyor. Bu sene ise zeytin hasadı bölgede başladı. Pek çok üretici zeytin hasadı yapmamayı düşünüyor. Yani küm ürünlerin hasadında 20 günlük bir erken dönem var. Bütün bunların nedeni toprakta sıcaklığın erken artması, erken ekim ve erken hasadı beraberinde getirdi. Bu durumun verimi ve rekolteyi nasıl etkileyeceğini göreceğiz. Bu durumun iyi incelenmesinde büyük yarar olduğunu düşünüyorum” dedi.

10 Eylül 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?