ORGANİK TARIM’DA SiSTEM BİR KEZ DAHA DEĞİŞIYOR

Söke’de yaklaşık 100 bin dekar alanda organik tarım yapılıyor. Organik tarım alanlarının büyük bir bölümünü zeytinlik arazileri

Söke’de yaklaşık 100 bin dekar alanda organik tarım yapılıyor. Organik tarım alanlarının büyük bir bölümünü zeytinlik arazileri oluşturuyor. Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi zeytinlik alanlardaki organik tarım uygulamasında öncülük yapıyor. Kooperatifin hizmet alanı içinde 12 mahalle bulunuyor ve hedef parsel bazlı değil, havza bazlı organik tarım üretimi olarak belirlendi .

Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Cavit Gayaf, organik tarımın önemli olduğunu belirterek “İlk başlarda organik tarım bölgede çok fazla ilgi görmedi. Az sayıda üretici ile başladığımız organik tarım uygulamalarında devletin desteklerinin sürekli artmasıyla birlikte zeytin üreticisi organik tarıma yöneldi. Son yıllarda organik tarım yapanların sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Şu anda sadece Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde organik tarım yapan üretici sayısı 800’e yaklaştı. Organik zeytinlik alanı da 100 bin dekarı buldu. Organik tarıma vatandaşın ilgisi çok fazla.

Ancak sürekli yönetmelik değişmesi vatandaşı sıkıntıya sokuyor. Devlet organik  tarım desteği verirken, geçen yıla kadar organik tarım başvurusu yapanlar iki yıl denetimin ardından üçüncü yılda destek alıyordu. Geçen sene bekleme süresi 5 yıla çıkarıldı. Geçen yıl üçüncü yılında destek alanlar bu sene 4 yıla girmelerine rağmen destek alamadılar. Herkes 5 yıl bekleme süresini alışmaya çalışırken yeni bir yönetmelik gündeme geldi. Bu sefer kademeli organik tarım desteği gündeme geldi. Önümüzdeki yıldan itibaren iki yıllıklarda destek alacak. Ancak destek miktarı kademeli olacak . Örneğin iki yılda organik tarım desteği dekar başına 40 TL. olurken, 3. yılda bu rakam 50 TL., 4. yılda 60 TL., 5. yılda 70 TL. gibi bir rakam olacağı belirtildi. Destek miktarları farklı olabilir. Yani organik tarımda sistem yine değişince üreticinin kafası karıştı.”dedi.

Organik tarım bizim kurtuluşumuz. Devlet tarafından organik tarıma şu anda dekar başına 70 TL. destek veriliyor. Bu köyde yaşayan zeytin üreticisi için önemli bir destek. Buzum hedefimiz parsel bazlı değil, havza bazlı organik tarım yapmak. Kaygıllı ve Çevre Köyler Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak hedefimiz organik tarım alanına 250 bin dekara çıkarmak. Şu anda 12 mahallede organik tarım çalışmalarını sürdürüyoruz. Geçen sene 47 bin dekar alandan destek alırken bu sene yönetmelik değişikliği nedeniyle 30 bin dekara düştü. Sayıda azaldı.”dedi.

12 Temmuz 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?