SÖKE OVASI’NDA HUBUBAT HASADINDA DANE KAYIPLARI KONTROLLERİ SÜRÜYOR

Haber Merkezi Söke Ovası’nda biçerdöverlerde meydana gelen dane kayıpları ile ilgili Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nce yapılan

Haber Merkezi

Söke Ovası’nda biçerdöverlerde meydana gelen dane kayıpları ile ilgili Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nce yapılan denetimlerin devam ettiği bilgisi verildi. Biçerdöverlerde dane kayıpları konusunda da bilgilendirmelerde bulunuluyor.
Konuyla ilgili Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü’nden verilen bilgide biçerdöverlerde meydana gelen dane kayıpları ile ilgili olarak “Hasat sırasında biçeröverin ilerleme hızının yüksek olması. Normal biçim sırasında bir biçerdöverin ilerleme hızı yaklaşık olarak 4-6 km/saat arasında olmalıdır. Biçerdöver sürücüsünün eğitim noksanlığı. Biçerdöver hasadı konusunda eğitim almayan sürücülerin biçerdöverle yaptıkları hasatta dane kaybı daha fazla olmaktadır. Biçerdöverin yaşı ilerledikçe biçerdöverin ayarlarında sapmalar ve kontrolsüzlükler başlar. Böyle bir durum hasatta dane kaybını arttırmaktadır. Hasatta ürünün ve tarlanın durumuna göre biçim yüksekliğine uyulmaması ve Hasat edilecek ürünün ve tarlanın durumuna göre biçerdöverlerin çalışan organlarında gerekli ayarların yapılmaması dane kayıplarına etkendir” denildi.
Hasat sırasında karşılaşılan sorunlar ve sebepler konusunda da bilgilendirme yapılarak “Biçerdöverlerde meydana gelen dane kayıplarının % 75’i tabla ve biçme ünitesinde olmaktadır. Hasat yapılan bir tarlaya girilip biçerdöverin biçtiği yer kontrol edildiğinde; Biçerdöver tablasının biçtiği alanda yere dökülmüş dane varsa, sebebi; Biçerdöver tablasının biçtiği alanda kırık dane varsa, sebebi; Biçerdöver tablasının biçtiği alanda yarım kesilmiş başak varsa, sebebi; Biçilen danenin içerisinde kırık dane varsa, sebebi; Biçilen danenin içerisinde kavuzlu başak varsa, sebebi; Biçilen danenin içerisinde yabancı ot tohumu varsa, sebebi; Biçerdöverin arkasından atmış olduğu sapların içerisinde dane varsa, sebebi; Biçerdöverin arkasından atmış olduğu sapların içerisinde tam dövülmemiş başak varsa, sebebi bakılmalıdır” denildi.
Dane kayıplarını önleme konusunda da bilgi verilen açıklamada “Biçerdöver operatör belgesi olmayan biçerdövercilere ürün biçtirilmemeli. Biçerdöverlerin yüksek ilerleme hızında biçim yaptırılmamalı. Zamanında olgunlaşan çeşitler seçilmeli. Olgunluk zamanından önce ya da sonra biçim yaptırılmamaya özen gösterilmeli. Hasada, sabah geç saatlerde başlanmalı ve akşam çiğ düştüğünde bırakılmalı. Tarladaki yabancı otlarla zamanında mücadele edilmeli. Hasat sırasında biçerdöver üzerine çıkılmayıp, arkasından gidilmeli, biçilen yerlerde ve namlu halindeki sapların içerisinde dane veya başak olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Bu itibarla biçerdöverlerde meydana gelen % 2-3’lük dane kaybı oranı kabul edilebilir bir oran olarak görülmektedir. Daha fazlası ise kaybolan milli servetimiz anlamına gelmektedir. Örneğin; bir buğday tarlasının bir dekarından ortalama 400 kg/da verim aldığımızı düşünecek olur isek ortalama % 5 dane kaybı oranı ile bir dekarda oluşan dane kaybı 20 kg yapar. Ülkemizde yaklaşık olarak 9-10 milyon hektarlık alanda tahıl hasadı yapılmakta ve bu alandan yaklaşık olarak 21 milyon ton ürün kaldırılmaktadır. Bu 21 milyon ton üzerinden % 5’ lik bir dane kaybı ülkemizde her yıl yaklaşık 1 milyon ton danenin kaybı anlamına gelmektedir. Gerekli hassasiyet gösterilmediği takdirde oluşan bu kayıp hem üreticimiz hem de ülkemiz adına önemli bir kayıptır. Ülkemizde hasatta oluşan bu dane kayıpları önceki yıllarda yüksek oranlara ulaşırken, biçerdöver sürücülerinin eğitimleri ve hasat sırasında yapılan kontroller dane kayıplarının düşürülmesinde etkili olmakta ve güzel sonuçlar vermektedir” denildi.

25 May 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.