HUBUBATTA SARIPAS TEHLİKESİ

Yaklaşık 2 aydır havaların yağışlı gitmesi sonucunda Söke Ovasındaki hububatların sarıpas hastalığı tehlikesi altında olduğu bel

Yaklaşık 2 aydır havaların yağışlı gitmesi sonucunda Söke Ovasındaki hububatların sarıpas hastalığı tehlikesi altında olduğu belirtilirken, yağmurlar nedeniyle buğday tarlalarının çeltik tarlasına döndüğü belirtildi.

Söke Tarım Kredi Kooperatifi yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, Söke Ovası’nda buğdaylar ekili alanların yağışlar sonrasında çeltik, pirinç tarlalarına döndüğünü belirterek “Söke Ovasında yaklaşık 30 bin dekar alanda hububat ekili durumda. Bu 30 bin dekar hububat ekili alanın yaklaşık 25 bin dekarı buğday. Son iki ay içinde meydana gelen yağışlar sonrasında buğdaylar suyun altında kaldı. Tarlalar sanki buğday tarlası değil de çeltik, pirinç tarlasına andırıyor. Buğdaylar yarıya kadar suyun içinde. Bu durum buğdayda kardeşlemeyi olumsuz yönde etkileyecek. Buğdaylar istenen düzeyde kök salmış durumda değil. Bu durum buğdayda hem kaliteyi hem de rekolteyi etkileyecek durumda. Hava şartları ne yazık ki buğday üreticisinin istediği gibi gitmedi.”dedi.

Mustafa Ali Öz, buğdayların su içinde olmasına rağmen üreticinin 4 çeker büyük traktörlerle gerekli zirai mücadeleyi yaptığını belirterek “Buğday tarlalarında bata çıka zirai mücadelenin yanı sıra gübreyi de attı. Yani üretici hava şartlarındaki tüm olumsuzluklara rağmen gerekli mücadeleyi yaptı.”dedi.

Mustafa Ali Öz, önümüzdeki günlerde buğday üreticisini bekleyen en önemli tehlikenin sarıpas hastalığı olduğunu belirterek “Sarıpas hastalığı için ortam çok uygun. Bugüne katar buğdaylarda sarıpas hastalığının görülmemesinin en büyük nedeni havaların soğuk gitmesidir. Ancak Mart ayı geldi. Yağmurlar devam ediyor. Buğdaylar yarıya kadar suyun içinde. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıkları yükselecektir. Hava sıcaklığının yükselmesiyle birlikte nem ile birlikte sarıpas zararlısı birden buğday tarlalarını saracaktır. Buğday üreticisinin çok dikkali olmasında fayda var. Her an tarlalarda sarıpas görülebilir. Buğday ekili alanların her gün kontrol edilmesinde büyük fayda var. Sarıpas görüldüğü gibi hemen mücadeleye başlanmalıdır. En küçük zaman geçirmek telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Zaten şu anda durum kötü. Birde sarıpas gelirse durum çok daha kötü olabilir.”dedi.

Mustafa Ali Öz, kooperatif ortaklarının zamanında borçlarını ödediklerini belirterek “Sezon öncesi ortaklarımızın gübre, mazot, tohum gibi ihtiyaçlarını kooperatifimizden karşılayabilirler. Bunun yanında paraya ihtiyacı olan ortaklarımızda kooperatifimizden kredi kullanabilirler. Bu konularda kooperatifimizin sıkıntısı yok. Üreticiye destek olmaya devam ediyoruz.”dedi.

04 Mart 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.