TARIM SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ KARARLAR AÇIKLANDI

YENİSÖKE   İsmail ERAVCI Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınına karşı ülkemiz genelinde müca

YENİSÖKE   İsmail ERAVCI

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Koronavirüs salgınına karşı ülkemiz genelinde mücadelenin tüm alanlarda başarıyla sürdürüldüğü bilgisi verildi.

Bu kapsamda Aydın ilinde Vali Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında toplantılar yapılarak kararlar alınmakta ve uygulanmakta olduğu belirtilerek, Aydın’da Koronavirüs salgını ile mücadelenin başarıyla yürütüldüğü bilgisi verildi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Hükümetimizin aldığı kararlar doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığımız, Covid – 19 salgını durumundan tarımsal üretim potansiyeli ile gıda üretim ve tedarik zincirinin korunması için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Ülkemizde tarımdaki stratejiler;  bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretiminin geliştirilmesi, gıda üretimi, güvenliği ve güvenirliliğinin temini, kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyo-çeşitliliğin korunması ile bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı, çiftçinin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması, tarımsal desteklemelerin etkin bir şekilde yönetilmesi, tarımsal piyasaların düzenlenmesi, orman ve mera yönetimi, tabiatın korunmasına ilişkin olarak önemli hedefleri içermektedir.

İlimiz; tarım potansiyeli yüksek, katma değerli ve stratejik tarım ürünlerine sahiptir. Toplam 16 kalem tarımsal ürün üretiminde Türkiye’de ilk üç sırada yer almaktadır” denildi.

Açıklamanın ikinci bölümünde ise şu görüşlere yer verildi “Yine İlimiz, Yavru balık, Balık, Süt ve Bal üretiminde önemli sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde birçok ürünün üretimi bakımından ilk sırada/sıralarda yer alan İlimizde yaşanan küresel virüs salgınının el birliği ile atlatılabilmesi için, Korona Virüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri, İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclis Kararları çerçevesinde tüm üreticilerimizin gerekli tedbirleri alarak hayatın olağan akışı içerisinde rutin tarımsal faaliyetlerine devam etmesi önemlidir.

Üreticilerimizin ekim/dikim sezonunu kaçırmadan gerekli tarımsal faaliyetlerini yerine getirmeleri, tarımsal üretime devam etmeleri, faaliyetlerini yerine getirmekte tereddüt veya endişe duymamaları önem arz etmektedir.

Bu kapsamda; İlimizde çiftçilerin üretim alanına erişimini kısıtlamayacak ve hasat edilen ürünler ile tarımsal girdilerin pazara ulaşımını engellemeyecek şekilde tarımsal üretimin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak için İlgili Komisyon ve Meclis kararlarında;

-Her türlü tarımsal (hayvancılık, arıcılık, su ürünleri, bitkisel üretim v.b.) faaliyetini yürüten 18-20 yaş aralığında olanlar ile 65 yaş üzerinde olan ve/veya kronik rahatsızlığı bulunan çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerine devam etmeleri ve tarımsal faaliyetlerinin aksamaması için bağlı oldukları muhtarın bilgisi dâhilinde faaliyetlerini yerine getirmeleri,

-Tarımsal üretimde önemli bir işgücü sağlayan mevsimlik tarım işçilerinin konaklama ve çalışma alanlarının belirlenen standartlar çerçevesinde düzenlenmesi,

-Tarımsal girdi (gübre, ilaç, yem, saman, tohum v.b.) veya tarımsal ürün taşıyanlarla, tarımsal makine (biçerdöver, balya makinası, ot biçme makinası, ilaçlama makinası, silaj makinası v.b.) kullanıcılarına gerekli kolaylığın sağlanması,

– Gezginci arıcılık, Göçer hayvancılık yapan üreticilerimize faaliyetlerinde gerekli kolaylığın sağlanması, gibi önemli kararlar alınmıştır.

Tarımsal üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesi gelecek dönem için büyük önem taşıdığından ihtiyaç duyulması halinde, başta İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri olmak üzere diğer kamu kurum ve kuruluşları nezdinde gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir.

COVID-19’a karşı Ülkemizin savunma sanayisi siz değerli üreticilerimiz olacaksınız. Birlikten kuvvet, beraberlikten bereket doğar “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sözü ile hareket ederek siz yeter ki üretmeye devam edin, biz her daim arkanızdayız. Unutmayalım virüse karşı kullanacağımız topla tüfek; ürettiğiniz et, süt, balık, buğday, pamuk, mısır, sebze ve meyvelerdir.

Aydın Valiliği olarak Devletimiz, Hükümetimiz ve Milletimizle bu zor günleri birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağımıza inanıyor, tüm hemşerilerimize her şeyden önce sağlık ve esenlikler diliyoruz” denildi.

15 Nis 2020 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.