İLÇE GENİŞLETİLMİŞ GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

İsmail Eravcı Söke ilçe Güvenlik Toplantısı dün saat 10.30’dta Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yapıldı. Söke Kaymakaml

İsmail Eravcı
Söke ilçe Güvenlik Toplantısı dün saat 10.30’dta Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yapıldı. Söke Kaymakamlığı toplantı Salonunda yapılan genişletilmiş güvenlik toplantısına Söke Garnizon Komutan Vekili Albay Hasan İhsan Kızgıncelik, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, AK Parti, CHP ve İyi Parti İlçe Başkanları, daire amirleri, sivil toplum Kuruluşları temsilcileri ve mahalle muhtarları katıldı.
Toplantının başında açış konuşmasını yapan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, bu ayki güvenlik toplantısının ana konusunun uyuşturucu ile mücadele olduğunu belirterek “Bu konuda zaman zaman bilgilendirme yapıyoruz. Bir süredir geniş çaplı bir bilgilendirmeye ara vermiştik. İlk 7 aylık Ocak – Temmuz arası verileri paylaşacak arkadaşımız. 2018 yılında 349 olay var iken, 2019’da bu 418’e çıkıyor. Yine 2018’de Emniyet ve Jandarmaya ait rakamlar 363 kişi yakalanmış iken, bunların 49’u satıcı idi. 2019 bu sayı 363’ten 450’ye çıkıyor. Yakalanan satıcı sayısı da 49’dan 67’ye çıkıyor. Aynı dönemde 2018 yılı ilk 7 ayında 24 kişi 2019 yılında tutuklu 18 olarak olarak gerçekleşti. Ayrıca 2018 yılında daha önce hakkında işlem yürütülmüş adli süreci devam eden 710 kişi arama kararına istinaden yakalanıp 57’si tutuklanmışken ki toplamda 81 kişi ediyor. 2019 yılında önceki dönemde hakkında işlem yürütülmüş toplam 85 kişi yakalama karanına istinaden yakalanmış, bunların da 72’si tutuklanmış.

İLK 7 AYDA 90 KİŞİ TUTUKLANDI
Genel anlamda baktığımızda 2018 yılının ilk 7 ayında tutuklanan kişi sayısı 81 iken 2019 yılı ilk 7 ayında 90 olarak gerçekleşmiş. Ben hem Emniyet Müdürlüğü personelimizi hem de Jandarma Komutanlığı personelimizi tebrik ediyorum. Uyuşturucu ile mücadele hız kesmeden devam edecek. Sevindirici bir husus özellikle son 1- 1,5 yıldır ciddi anlamda satıcıların bölgemize girmekte zorlandığını görüyoruz. Burada arkadaşlarımızın etkin ve kararlı mücadelesi bunda etkin oluyor.

SON SATICI İLÇEMİZİ TERK EDENE KADAR MÜCADELE SÜRECEK

Tabi genel problemimiz kullanıcı. Bizde kullanıcı ile ilgili sorunu nasıl çözeriz diye. Bununla ilgili de hem valiliğimiz hem bakanlığımıza zaman zaman tekliflerde de bulunuyoruz. Bilindiği gibi hem İçişleri Bakanımız hem de bakanlığımız bu konu üzerinde hassasiyetle duruyorlar. Haftalık olarak, aylık olarak ve 6 aylık olarak zaman zaman verileri paylaşıyor ve etkin şekilde duyuruyorlar. Tabiri caizse son satıcı da ilçemizi terk edene kadar, ilçemizi terk etmeleri de yetmiyor bizim açımızdan, bölgemizi, Kuşadası’nı, Didim’i, Aydın’ı ve bizim ilgimizin ve bilgimizin ulaşacağı her yeri terk edene kadar devam edecek. En nihayetinde gençlerimizi zehirleyen zehir tacirlerine fırsat vermemekte kararlıyız. Hiçbir mana, hiçbir engel bizi durduramayacak. Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Sivil toplum kuruluşlarımız, siyasi parti temsilcilerimizin bu konu da biraz daha seslerini yükseltmelerini arzu ediyoruz. Bu mücadele topyekün bir mücadele. Sadece polisiye tedbirlerle gerçekleşecek bir proje değil. Eğitimi, sağlığı, mahallesi var. Maalesef uyuşturucunun sonucu hızlı bir ölüm oluyor. Bunlara kalmadan, çocuklarımızın bunlarla tanışmadan hayatlarını idame ettirmelerini temin etmek. Bu açıdan da sizlerin sesini yükseltmesi, desteği bizim açımızdan önemli” dedi.
Daha sonra Söke İlçe Emniyet Müdürlüğünden Mehmet Tezkan uyuşturucu ile ilgili sunum yaptı.

07 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?