ÜRETİCİYİ İKİNCİ ÜRÜN DEĞİL KURAKLIK ENDİŞELENDİRİYOR

İsmail ERAVCI Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karar gereği üreticiler 3 yıl üst üste aynı ürünü ektiklerinde üçüncü

İsmail ERAVCI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karar gereği üreticiler 3 yıl üst üste aynı ürünü ektiklerinde üçüncü yılda münavebe yapma zorunluluğu getirmesinden sonra Söke Ovasında üreticiler yeni arayışlara girdiler. Üreticilerin ikinci ürün ekmeleri durumunda bunun münavebe yerine geçeceği belirtilmişti.

Söke Ziraat Odası Meclis üyesi Muzaffer Kovancı’nın ikinci ürün ekerek münavebeden yararlanılması konusunun ilk bakışta uygulanabilir gibi göründüğünü belirterek “Söke Ovasında yıllardır ikinci ürün ekibi yapılıyor. Bunda bir sorun yok. Ancak birinci ürün hasadının yapılmasından sonra ikinci ürün ekimi sırasında sorun yaşanı5oyor. Buğdayı kaldırıp yerine pamuk ekmek için araziye tav suyu verilmesi gerekiyor. Ancak tav suyu sürekli sorun oluyor. Çünkü mevsimler kurak geçiyor. Barajlarda yeterli su toplanmıyor. Her yıl su sıkıntısı yaşanıyor. Söke Ovasında 20-25 bin dekar buğday ekildiğinde bile buğdayın yerine ekilecek ürün için araziye tav suyu vermekte büyük problemler yaşanıyor. Her yıl tav suyu büyük sıkıntı yaratıyor. Söke Ovası yaklaşık 400 bin dekar. Bu 400 bin dekar arazinin yaklaşık 300 bin dekarında münavebe uygulanacak. Yani her sene Söke Ovasında 100 bin dekar araziye ikinci ürün ekimi yapılması gerekiyor. 20-25 bin dekar araziye tav suyu vermek büyük sıkıntı olurken 100 bin dekar araziye tav suyu nasıl verilecek. Öncelikle bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Şu anda Kasım ayındayız. 20-25 gün önce Söke Ovasında buğday ve yem bitkileri ekimi yapıldı. Buğday ve yem bitkilerinin ekildiği tarihte arazilerde tav vardı. Üretici yağmur yağar diye kuruya tohum ekti. Şu anda arazilerdeki tav kaybolduğu için ekilen buğday ve yem bitkileri çimlenmedi. Bir 10 gün daha yağmur gözükmüyor. Yani ekilen buğday ve yem bitkilerinin çimlenmeme riski çok büyük.  Risk giderek artıyor. Sabırsızlıkla yağmurun yağmasını bekliyoruz. Barajlarda su seviyesi çok düşük. Eğer kuraklık böyle devam ederse bu ektiğimiz buğday ve Risk giderek artıyor. Sabırsızlıkla yağmurun yağmasını bekliyoruz.Barajlarda su seviyesi çok düşük. Eğer kuraklık böyle devam ederse bu ektiğimiz buğday ve yem bitkilerinin yerine pamukta ekemeyeceğiz. Çünkü tav suyu büyük problem olacak. Hatta pamuklara bile su veremeyeceğiz. Üretici ikinci ürünü eker. Bunda hiçbir sıkıntı yok. DSİ’nin bize su garantisi vermesi gerekiyor. Eğer DSİ su sıkıntısı yok ikinci ürün ekin derse üretici eker. Biz şu anda buğday ve yem bitkisi ekerek parayı toprağa gömdük. Söke Ovasında son yıllarda buğday üretiminin azalmasındaki en büyük neden suyun yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Buğday hasadından sonra tav suyu sıkıntısı nedeniyle üretici buğdaydan uzak duruyor. Kararlar masa başında alınıyor ama uygulanması çok zor. Bizi ikinci ürün ekmek değil kuraklık endişelendiriyor. Kuraklık devam ediyor.”dedi.

05 Kasım 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.