ALIŞ VERİŞİNİZİ YAPINCA FİŞ İSTEMEYİ UNUTMAYIN

22-28 Şubat tarihleri arasında kutlanmakta olan Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında dün öğrencilere konferans verildi. Saat 11

22-28 Şubat tarihleri arasında kutlanmakta olan Vergi Haftası etkinlikleri kapsamında dün öğrencilere konferans verildi. Saat 11.30’da Söke Hacıkazımoğlu İlkokulunda, saat 14.00’te Savuca Ortaokulunda öğrencilere vergi konusunda konferans verildi. Öğrencilere ayrıca defter, kalem, silgi hediye edildi.

Söke Vergi Dairesi Müdürlüğü gelir uzmanları İ. Argun Koken ve Nazif Erol dün saat 11.30’da Hacıkazımoğlu İlkokuluna gelerek burada 3. sınıf öğrencilerine vergiyi anlattılar. Vergiyi devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği ekonomik yükümlülük olarak açıklayan İ. Argun Koken ve Nazif Erol “Devletin bizlere, yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik hükümlülüğün asıl işlevi devletin harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi alt yapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Bildiğimiz vergi türlerini sayacak olursak gelir vergisi, kurumlar vergisi, damga vergisi gibi çeşitleri vardır.

Devletimiz neden vergi toplamak zorundadır biliyor musunuz; Devlet vatandaşlarına bir takım hizmetler sunar. Bunlar; iç ve dış güvenlik, eğitim, sağlık, yol, su, elektrik gibi hizmetlerdir. Örneğin sizlerin okuma yazma öğrenmesini sağlayan bu okulları, öğretmenlerinizin maaşlarını, ders kitaplarınızı vergilerle alıyor. Vergi olmazsa bunları yapamazlar. Devletin tek geliri vergidir. Toplanan vergilerle devlet bu hizmetleri yapar. Vergimizi ne kadar doğru ve düzenli ödersek devlet bize bu hizmetleri o kadar rahat yapar.

Vergi kazançla orantılıdır. Devlet vergi alırken sadece vatandaşların gelir düzeyine bakar ve kişilerin ödeme gücüne bağlı olarak ödeme sistemini geliştirir. Vergi öderken vatandaşın yıllık gelirine bakılır, az geliri olandan az, çok geliri olandan çok vergi alınır.

Burada sizlere vergi haftasının amaçlarını anlatmak istiyoruz. Sizler büyüyünce gönüllü olarak vergi ödeme alışkanlığını kazanacaksınız. Toplumda ve özellikle siz geleceğin mükellefleri ve yöneticilerinde sağlıklı bir vergi bilinci oluşturulması amaçlandı. Verginin etkin bir şekilde toplanması toplumun tüm kesimlerlini ilgilendirmektedir. Belki de en çok siz çocukları ilgilendiriyor. Neden, çünkü gelecek Türkiyesi’nde yaşayacak olanlar sizlersiniz, ferah düzeyi daha yüksek, kalkınmış Türkiye’yi istemek sizin hakkınız.

Sizler vergi için neler yapabilirsiniz; bakkala markete gittinizde yaptığınız alış verişten sonra mutlaka fişinizi ve faturanızı isteyin. Aksi takdirde sizin KDV adı altında ödediğiniz vergi devletin kasasına değil, satıcının kesesine girmiş olacak. Eğer satı vermezse 4440189 Alo Maliyeye arayarak veya Vergi Dairesine giderek ihbarda bulunun. Böylece vergi memurları cezai işlem yapar ve düzenlemesi gereken belgeyi düzenleyerek sizlere verir. Çevremizi alış veriş sonrasında fiş isteme konusunda uyaralım.”dedi. Vergi uzmanları bu arada çocukların sorularını cevapladılar.

24 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?