AYDIN VALİSİ’NDEN KURUMLARA RESMİ İLAN UYARISI

İsmail Eravcı Vali Köşger: İlimiz genelinde “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan te

İsmail Eravcı
Vali Köşger: İlimiz genelinde “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmamasını önemle rica ediyorum.
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, kurum ve kuruluşları uyararak “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmamasını isteyerek, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi uyarısında bulundu.
Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, genel ve katma bütçeli dairelerle, Özel idareleri, Belediyeler, iktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllere gönderdiği resmi ilan genelgesinde “Bilindiği üzere Resmi ilanlar, Basın İlan Kurumu Teşkiline Dair l95 Sayılı Kanunun 29 uncu maddesinde; “Kanun. Cumhurbaşkanı kararı ve Yönetmeliklerle yayınlanması mecburi olan (veya genel ve katma bütçeli dairelerle, Özel idareleri, Belediyeler, iktisadi Devlet Teşekkülleri ve sermayesinin yarısından fazlası Kamu Hukuku Tüzel Kişilerine ait bulunan teşekküllerin verdikleri reklam mahiyetini taşımayan ilanlar resmi ilan sayılır” denilmektedir. Ayrıca aynı Kanunun 31 inci maddesinde; “Resmi ilanlar Basın ilan Kurumunun şubesi bulunan yerlerin Belediye hududu içinde bu şubeler aracılığı ile yayınlanır” hükmü amirdir” hatırlatmasında bulunarak “Kamu Hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yapacakları mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre yapılmakla. Kanunun 2’nci maddesinde Kanunun kapsamına giren idareler de sayılmaktadır” dedi.

Vali Köşger Resmi İlan Genelgesinin son bölümünde “4734 Sayılı Kamu ihale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5 inci maddesinin birinci fıkrasında “idareler bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur.“ ifadesi yer almaktadır.
Aynı Kanunun “idarelerce Uyulması Gereken Diğer Kurallar” başlıklı 62 nci maddesinde, Kanun kapsamındaki idarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar belirtilmiş, maddenin (1) bendinde ise Kanunun 2l. ve 22 nci maddelerindeki parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin % 10’unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60 ncı maddesinde, görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir.
İlimiz genelinde “Doğrudan Temin” usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesi için Basın İlan Kurumu aracılığıyla sureli yayınlarda ilgili mevzuatlara göre neşrinin gerçekleştirilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini; önemle rica ederim” dedi.

20 May 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.