SÖKE BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

İsmail EravcıSöke Belediye Meclisi yıllar sonra ilk kez Cuma harici bir günde toplandı. Uzun süredir Cuma günleri yapılan meclis

İsmail Eravcı
Söke Belediye Meclisi yıllar sonra ilk kez Cuma harici bir günde toplandı. Uzun süredir Cuma günleri yapılan meclis toplantısı ilk Cuma haricinde bir günde yapıldı. Meclis toplantısı uzun süre sonra Perşembe günü toplandı. Dün yapılan toplantıya mazeretleri nedeniyle Orhan Korkmaz, Yasemin Gürsoy, Metin Sakalar ve Mestan Yeşil mazeretleri nedeniyle katılmadılar.
Söke Belediye Meclis toplantısı dün saat 16.00’da toplanarak gündemindeki konuları görüştü. M. Kemal Atatürk ve T.C. Kurucuları için 1 dakikalık Saygı Duruşunun ardından Belediyenin 2018 mali yılına ait Gider-Gelir Kesin Hesabının Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilmesi ile başladı. Belediye Meclisinin 24.04.2019 tarih ve 2019/5-75 nolu kararı ile havale edilen, İhtisas Komisyonlarının 1 yıllık çalışma programlarını onaylandı.
Belediye Meclisinin 24.04.2019 tarih ve 2019/5-77 nolu kararı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu ve Hukuk Komisyonuna havale edilen; Yenicami Mahallesi 517 ada 6 nolu parselde kayıtlı taşınmaza dair yapılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ilişkin alınan 16.10.2015 tarih ve 2015/10-207 sayılı meclis kararı iptal edildi. İmar komisyonu başkanı Turgay Avcı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yenicami’de vatandaşın birisinin yerinin büyük bölümü kamuya terk edilmiş. Bunlar aslında normal uygulama. Ama 18 uygulaması yapıldığı zaman herkesin yüzde 30-35 kaybı oluyor. Vatandaşa başka yerlerden parseller verilecekti. Vatandaş bunun için başvurmuş ama başvurdukları zamanda Yenicami’de bir değil iki etap var. Birinci etapta daha önceden tarımdan olur yazısı alınmış, ikinci etapta Tarım Orman Müdürlüğünden uygun yazı alınmadığı için, buna gerekçe gösterilerek yapılan 1/1000 ölçekli planlarI red etmiş mahkeme. Onun için 1/1000 ölçekli planlar iptal edilince diğer 1/1000 ölçekli planlara yansımadı bu iş. Sadece itiraz eden vatandaşın 1/1000 ölçekli planı iptal edilmiş oldu. Bizde idari dava açtık ve yürütmeyi durdurma kararı aldık. Mahkemeden gelen karara göre ya durum diğer parsellere yansıyacak yada yansımayacak. Şu anda sadece vatandaşın yeri ile ilgili bir sıkıntı var. Önümüzdeki günlerde nasıl bir gelişme olacak bekleyip göreceğiz”dedi.

SAVUCA’DA KAŞ YAPAYIM
DERKEN GÖZ ÇIKARILMIŞ
Belediye Meclisinin 24.04.2019 tarih ve 2019/5-78 nolu kararı ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu ve Hukuk Komisyonuna havale edilen; İlçemiz Savuca Mahallesi 2180, 2181, 2182 ve 2183 nolu parsellerin imar yolu olarak düzenlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı iptal edildi. Mecliste oy birliği ile alınan bu kararla ilgili açıklamada bulunan İmar komisyonu başkanı Turgay Avcı “Vatandaş yeri satın aldığında duvar varmış, burada yangın çıkmış, duvardan dolayı itfaiye araçları gidemeyince diğer vatandaşlar durumu Söke Belediyesine şikayet etmiş ve belediyede tutanak tutmuş duvarı yıkın, yolu açın diye. Bunun üzerine o evi satın alan vatandaş belediyeyi mahkemeye veriyor. Mahkeme bunu incelerken Savuca Belediyesi’nin 1/5000 ölçekli planlarının olmadığını fark ediyor. Önce 1/25000 ölçekli, daha sonra 1/5000 bin ölçekli ve son olarak 1/1000 ölçekli planların yapılması gerekiyordu. Sadece Savuca değil, Türkiye’de binlerce böyle belediye var. Planlar olmadığı için adam haklı oldu. 1/5000 bin ölçekli imar planı olmadığı için 1/1000 ölçekli uygulama planını yapamazsınız denilmiş ve mahkeme bütün 1/1000 ölçekli planları iptal etmiş. Şu anda Savucada hiçbir şey yapılamaz. Ortada plan yok. Yani burada kaş yapayım derken göz çıkarılmış. Burada şimdi Büyükşehir önce 1/5000 ölçekli planları yapacak, sonra uygulama planları yapılacak. Bu da süreç isteyen bir durum. Yani sıkıntılı bir iş” dedi.
Belediye Meclisince Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen; Lima San. Tic. İnş. Hiz. Mad. Tarım ve Hay. Yat. A.Ş.’nin, 08.10.2018 tarih ve 16 nolu yönetim kurulu kararıyla arttırılan ayni sermayenin, Belediyeye ait 8 milyon TL değerindeki taşınmazlardan 7 yıl süre ile intifa hakkının devredilmesi mecliste oy çokluğu ile kabul edildi.
Söke Belediye Meclis toplantısında gündemde bulunan diğer maddeler görüşülürken, açık bırakılan meclis toplantısının ikinci oturumunun 6 Mayıs Pazartesi günü saat 16.00’da yapılması kararı alındı.

#

03 May 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.