SÖKE MERKEZDE 10 AYDA 4 BİN 901 SÜRÜCÜYE CEZA UYGULANDI

İsmail ERAVCI Söke ilçe güvenlik toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlığı toplantı Salonunda yapıldı. Her ay periyodik ol

İsmail ERAVCI

Söke ilçe güvenlik toplantısı dün saat 10.30’da Söke Kaymakamlığı toplantı Salonunda yapıldı. Her ay periyodik olarak yapılan ilçe güvenlik kurulu Kasım ayı toplantısı Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapılırken, toplantıya Garnizon Komutanı Pers. Alb. Hasan İhsan Kızgınçelik, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Kurgan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy başta olmak üzere daire müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve merkez mahalle muhtarları katıldı.

Toplantının açış konuşmasını yapan Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu “İlçenin siz değerli yöneticileri bu toplantılarda ilçenin her türlü ihtiyacı sorunu burada tartışılsın da istiyoruz. Bir anlamda bu toplantılara platform olarak değerlendirmek istiyoruz. Bu sebeple eski orman İşletme Şefi Özcan Mersin Bafa gölü ile ilgili bir projenin sunumunu yapacak” dedi.

Toplantıda daha sonra gündemin ana maddesi olan şehir içi trafiğinde yapılan denetim ve uygulamalar hakkında sunum yapıldı. Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Amirliği’nden polis memuru Mehmet Akbulut tarafından yapılan sunumda 2018 yılının ilk 10 ayında gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili bilgiler verildi. Mehmet Akbulut yaptığı sunumda “ Biz trafik denetleme olarak görevimizi ifa ederken 13 personelle görevimizi yapmaktayız. Bu personelin 9’u trafik denetiminde aktif olarak görev alıyor. İlk 10 aylık süreçte kontrol ettiğimiz araç sayısı 13 bin 149. Ceza yazılan toplam sürücü sayısı 4 bin 901. Tanzim edilen toplam trafik ceza tutanağı 1 milyon 545 bin 986 TL, trafikten men edilen toplam araç sayısı 234, geçici olarak geri alınan toplam sürücü belge sayısı 115, Toplam kaza sayımız 437, yaralamalı kaza sayısı 170, yaralı sayısı 226, maddi hasarlı trafik kazası sayımız 267” dedi.

Mehmet Akbulut kuralsız parklar  ve motorsikletlerle ilgili verileri olduğunu belirterek “İlk 10 ay içinde kontrol ettiğimiz motorsiklet sayısı 767, kural ihlali yaparak ceza uygulanan toplam motorsiklet sayısı 175, motorsiklet sürücülerine verilen toplam para cezası 362 bin 857 TL, çift sıra ve yaya kaldırımı ile engelli park yerlerine park etmekten çeza yazılan toplam araç sayımız 2 bin 275. Bu ilçe bazına baktığımızda yüksek bir oran. Yine çift sıra ve engelli park yerine park eden araçlara yazılan toplam para cezası miktarı da 265 bin TL. Gürültü yapan araçlara yazılan sürücü sayısı 173 ve gürüoltü yaparak araç kullanan sürücülere yazılan ceza miktarı 13 bin 360 TL’dir. Araç ile hareket halindeyken cep telefonu kullanan sürücülere tanzim edilen toplam ceza sayısı 46, bu  sürücülere uygulanan para cezası da 4 bin 968 TL’dir. Kask takmadan motorsiklet kullandığı tespit edilen sürücü sayısı 79, bu sürücülere uygulanan toplam para cezası 8 bin 568 TL’dir”dedi. Mehmet Akbulut, ilçe geneli dubalarla bölünmüş yol çalışmaları yaptıklarını, İlçe trafik denetleme olarak önceliklerinin ceza yazmak olmadığını belirterek “İkinci sıra ve kaldırıma park yapan araçlarla ilgili anonslar yapıyoruz. Kaldırmadıkları takdirde ceza işlemini uyguluyoruz.

Toplantıya katılımcıların fikirlerinin de beyan edildiği şehir içi trafiği ile ilgili olarak Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu; “İlçe Emniyeti, Belediyeler elbette üzerlerine düşen vazifeleri yapıyorlar ve yapmalıdırlar. Ancak vatandaşlarımız da ilçe trafiği ile ilgili üzerine düşenleri yapmalı. Söke’de trafik sorunu ancak kurumlar ve vatandaşlarımız işbirliği ile çözülebilir” dedi.

06 Kasım 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.