SÖKE’DE ZEYTİN İŞÇİLİĞİ ÜCRETLERİ AÇIKLANDI

İsmail ERAVCI Söke Ziraat Odası Meclis kararıyla zeytin ve meyve hasadı ile ilgili işçi ücretleri dün açıklandı. Söke Ziraat Od

İsmail ERAVCI

Söke Ziraat Odası Meclis kararıyla zeytin ve meyve hasadı ile ilgili işçi ücretleri dün açıklandı. Söke Ziraat Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel Başkanlığında toplanan Söke Ziraat Odası Meclisi zeytin ve meyve hasadı yapan işçilerin günlük yövmiyeleri belirlendi.

Buna göre zeytin toplama ücreti günlük 65 TL olarak belirlenirken, çırpma ücreti de 90 TL. olarak belirlendi. Zeytin dip temizliği ücreti de yine  90 TL. olarak açıklanırken, imar ücreti de 90 TL. olarak açıklandı. Yine ağırlıklı olarak Kaygıllı, Çavdar, Demirçay, Sofular gibi kırsal alanda bulunan çam ağaçlarından kozak çırpma yövmiyesi de 160 TL. olarak belirlenirken, kozak toplama yövmiyesi 65 Tl olarak açıklandı. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş işçi ücretlerini günün şartlarına göre belirlediklerini söyledi.

Sağlıklı bir yaşam için en önemli gıdalardan biri olan zeytinin bölgemizde yüzyıllardır üretiminin devam etmekte ve önemini korumakta olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş “ Genel olarak bakıldığında bazı dağlık bölgelerdeki yağlık zeytinlerimizin bu yıl periyodisite olduğundan dolayı ağaçlardaki dane sayıları az gözükmektir. Bölgemiz yağlık zeytin üretiminde, 215 bin dekar alanda yaklaşık 1 buçuk milyon ağaç ile dekardan ortalama 230 kg. yağ civarı verim alındığı, sofralık zeytin üretiminde, 9 bin  dekar alanda 177 bin 500 ağaç sayısı ile iyi bir bakım, gübreleme, sulama ve hastalıkla mücadele yapılarak, yaklaşık ağaç başına 20-25 kg. verim alındığı gözükmektedir. Bölgemiz, sofralık ve yağlık zeytin üretiminde büyük alanlara sahip yerlerden birisidir” dedi.

Yaklaşık 95 bin dekar arazide de kontrollü ve kriterlere uygun organik tarım üretimi yapıldığını söyleyen Kocabaş “Bizde Söke Ziraat Odası olarak bu yıl faaliyete başlanılan organik tarım denetimleri ile başlangıç olarak 300 üreticiye hizmet vermekteyiz ve ilerleyen sürelerde bu sayıyı arttırmayı planlıyoruz. Herhangi bir kar amacı gütmeden üreticilerimize daha iyi bir hizmet verebilmek adına faaliyetimizi sürdürüyoruz. Bu ay içerisinde de organik tarım desteklemelerinin yatmasıyla üreticilerimizin yüzünün güleceğini umuyoruz” dedi.

Bu yıl sofralık ve yağlık zeytin alanlarında ise zeytin sineğinin yüksek miktarda verim kayıplarına neden olduğunu söyleyen Kocabaş “Ağaç başı yaklaşık %60 civarında danelerde vuruk konusudur. Bu durumu önümüzdeki yıl önlemek için ilk olarak kış mevsiminin girmesiyle birlikte toprak altına inen zararlıyı %10-20 azaltmak için sürüm yapılması gerekmektedir. Daha sonra pet şişelere hazırlanan DAP gübresi, su ya da şeker, incir, ekşi maya, su karışımı tuzakları alan içerisine asmamız gerekmektedir. Çiçeklenmeden sonra popülasyon ve tanelerdeki vuruk oranı en az %1 olduğunda ilaçlanmaya başlanması ve geç kalınmaması gerekmektedir.

Zeytin üretimiyle alakalı üreticimize yansıyan diğer problemlerden biri ise 3 yıldır dekar başına verilen maksimum verimin 200 kg/da’ dan 120 kg/da ’a indirilmesidir. Bu durumda gübreleme, ilaçlama yapabilen yerler ve sıkım, nakliye gibi girdileri olan, dekarda daha çok verim alan üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Üreticiler olarak kilo başına 80 kuruş olan desteklemenin 1 liraya çıkarılmasını beklerken, dekar başına yapılan verim düşüklüğünün tekrar gözden geçirilerek değerlendirilmesi ve yüksek verim alan yerlerin faturadaki kiloya göre ödeme yapılması gerekmektedir” dedi.

07 Kasım 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.