MEHMET ÖZBAŞ KOOPERATİFLERE ÖZERKLİK SÖZÜ VERDİ

Bugün yapılacak olan 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulunda Pamuk ve Yağlı Tohumla

Bugün yapılacak olan 131 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulunda Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Birliği yönetimine aday olacağını açıklayan Mehmet Özbaş, Birliğin kooperatiflere sahipsiz bıraktığını söyledi. Bu gün yapılacak olan Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi olağan genel kurulunda, kooperatif yönetim kurulunun yanısıra 14 kişilik Birlik delegesi de seçilecek. Dün itibariyle ikinci bir liste açıklaması yapılmamıştı.

Mehmet Özbaş, Söke 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinin başarılı şekilde yönetildiğini belirterek “İsmail Özer ve ekibi Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Kooperatifini başarılı şekilde yönetiyorlar. Söke Kooperatifinin yönetiminde bir sıkıntı yok. Arkadaşlarımız bölgede sürdürülebilir pamuk üretimi için kooperatif olarak ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi 3 yıldır Birlik’ten bağımsız olarak pamuk alıyor ve bunun faydasını üretici görüyor.

Ben Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği yönetimine adayım. Pamuk Birliği ile kooperatifler arasında büyük sıkıntılar var. Birlik kooperatiflere sahip çıkmıyor. Pamuk Birliği şu anda kooperatifler üzerinde balyoz gibi duruyor. Kooperatiflerin özerk hareket etmesine hiç bir şekilde izin vermiyor. 3 yıldır Söke Pamuk Kooperatifinin Birlikle büyük sıkıntıları var. Bu 3 yıllık süreçte büyük bir diyalog kopukluğu yaşandı. Sadece Söke’nin değil, diğer kooperatiflerinde Birlikle büyük sıkıntıları var. Söke Kooperatifi ile Pamuk Birliği arasındaki sıkıntıların giderilmesi için adayım.  Söke Türkiye’nin önemli pamuk üretim merkezlerinden biri. Didim ile birlikte yıllık ortalama 170 bin ton dolayında pamuk yetiştiriyor. Bu rakam Ege Bölgesinde önemli bir rakam. Ege Bölgesi’nde en fazla pamuk yetiştiren bir ilçenin Pamuk Birliği yönetiminin dışında kalması sıkıntıdır.

Allah nasip eder ekip olarak Birlik delegesi olarak seçilip gider ve Birlikte de yönetime seçilirsek kooperatiflere özerklik sözü veriyorum. Kooperatifler pamuk alım satımlarında Birlikten bağımsız olarak hareket edecekler. Böylece daha hızlı karar alınabilecek.”dedi.

27 Kasım 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?