AYDIN’DA EĞİTİM YATIRIMLARI İLK SIRADA YER ALDI – AYDIN İL KOORDİNASYON KURULU, BU YILIN SON TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ

(İHA) – Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun 2015 yılı 4. dönem toplantısı, Aydın Vali Yardımcısı Necdet Türker başkanlığında Yatırı

(İHA) – Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun 2015 yılı 4. dönem toplantısı, Aydın Vali Yardımcısı Necdet Türker başkanlığında Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun 2015 yılı 4. Dönem Toplantısına, Aydın İl Planlama Koordinasyon Müdürü Nihat Kahraman Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, Yatırımcı Bölge ve İl Müdürleri, Meslek Kuruluşları, Odalar ve Sivil Toplum Kuruluşları katılım gösterdi.

Ana gündemini Aydın il merkezi ve ilçelerine yapılan yatırımlar, yapılması gereken hizmetlerin oluşturduğu toplantıda, kurum ve kuruluş temsilcileri yaptıkları icraatlar konusunda bilgilendirme yaptı.

Yapılan yatırımlar ile ilgili genel bir bilgilendirme yapan Aydın Vali Yardımcısı Necdet Türker, “ Bu yıl başından itibaren 30 Eylül’e kadar geçen süre zarfında 467 milyon ödenek tahsis edilirken, bu ödeneklerden 193 milyon 309 bin TL harcama yapılmıştır. Bu harcama sonucunda yatırımlarda yüzde 41 nakdi, yüzde 50 fiziksel gerçekleşme sağlanmıştır. Aydın´daki projeler tutarı toplam 2 milyar 161 milyon 159 bin olan 272 proje devam etmektedir. Ödeneklerde ilk sırayı 167 milyon 98 bin TL ödenekle ilk sırası Milli Eğitim Müdürlüğü, ikinci sırayı 124 milyon 688 bin TL ile DSİ 21. Bölge Müdürlüğü üçüncü sırayı da 59 Milyon 986 bin TL ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü almıştır” dedi.

Aydın’da ili genelinde yapılan yatırımlarla ilgili bilgilendirmede bulunan Türker, “Yatırımlar olarak eğitim sektöründe 8 derslikli İncirliova Sandıklı Nazmi Topçuoğlu ilkokulu, 8 derslikli Kuyucak Gencellidere ilkokulu, 8 derslikli Söke Çeltikçi Anaokulu ve 200 öğrencili Merkez Fen Lisesi pansiyonu tamamlanmıştır. ADÜ Yabancı Diller Yüksekokulu tamamlanarak hizmete girmiştir. Bir lise pansiyonu ve spor salonu, 3 ortaokul, 1 ilkokul, 1 anaokulu olmak üzere toplamda 5 okulun yapımı devam etmektedir. 2 lise ve bir pansiyon bir spor salonunun ihalesi yapılmış olup 14 ilköğretim yatırımı ile 9 ortaöğretim yatırımı ihale hazırlık aşamasındadır. DSİ 21. Bölge Müdürlüğü yatırımlarında Gökbel Barajı’nda yüzde 48, Dalama Sulaması’nda yüzde 40, Bozdoğan Ova sulaması 1. Kısım Sağ Sahil İkmali’nde yüzde 45, Koçarlı Bağarası Sulaması 1. Kısımda yüzde 32, Yenice Ovası Sulaması’nda yüzde 40 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Karacasu Kahveredesi-2 göleti ve sulaması tamamlanmıştır. Büyük Menderes Nehri canlı iksa tahkimatı ile taşkın koruma rüsubat kontrolü kapsamında Koçarlı Cincin Mahallesi Çaydere arazileri, Bozdoğan Çamlıdere köyiçi deresi, Koçarlı Dedeköy Kumbahçe Deresi, Buharkent Feslek Çayı, Bozdoğan Ovası Sulaması yan dereleri yukarı havza 3. Kısım ıslah çalışmaları tamamlanmıştır. Karayolları alanında Kuşadası şehir geçişi 3 adet köprülü kavşak yol yapımı tamamlanmıştır. Çevre Yolu’nda yüzde 48 fiziki gerçekleşme olmuştur. TCDD olarak Aydın Gar bina restorasyonu ve İncirliova Aydın arası 1.4 km ihata işlemi tamamlanmıştır. Sağlık alanında 150 yataklı Kuşadası Devlet Hastanesi ve Aydın Devlet ve Aydın Atatürk Devlet Hastanesi prefabrik ek bina işleri tamamlanmıştır. Kuyucak ilçe hastanesinin geçici kabulü de yapılmıştır. Enerji alanında, Söke-Akbük Enerji iletim hattı tamamlanarak enerjilendirilmiş ve hizmete açılmıştır. Aydın- Nazilli Jeotermal Enerji İletim Hattı yapımında yüzde 75 gerçekleşme sağlanmıştır. Kültür alanında, Merkez Nasuhpaşa (Zincirli) Hanı Restorasyonu ile çevre düzenlemesi işi tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Ayrıca Aydın Merkez Süleyman Bey Cami, Nazilli Kestane Cami ve İncirliova Erbeyli Mahallesi Cami restorasyonları tamamlanmıştır” diye konuştu.

“KAMU VE ÖZEL SEKTÖR KURUMLARININ BİRLİK VE DAYANIŞMA İÇİNDE ÇALIŞMALIDIR”

Toplantının açılış konuşmasına son vermeden önce altını çizmek istediği hususlar olduğunu belirten Aydın Vali Yardımcısı Necdet Türker, “Her zaman olduğu gibi yatırımlarımızın gerçekleşmesinde, halkımıza hizmet verilmesinde, Vilayetimizdeki bütün kamu ve özel sektör kuruluşlarının birlik, beraberlik ve dayanışma içinde çalışacaklarına program hedeflerine mutlaka oluşacaklarına inanıyorum. Önemli bir sorun ve darboğazla karşılaşıldığında mutlaka ilgili kurumların diyalog halinde, iyi niyetli ve çözüm odaklı olarak davranmalarını, çözümlenemeyen sorunların en kısa sürede valiliğimize bildirilmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

16 Ekim 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Yeni sitemizden ne kadar memnunsunuz ?