SÖKE ADLİYESİ VE KAPALI CEZAEVİNDE CORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ ÜST DÜZEYE ÇIKARILDI

YENİSÖKE İsmail ERAVCI Coronavirüs önlemleri kapsamında Söke Adliyesi’nde üst düzey tedbirler alındı. Söke Adliyesi  30 Nisan’a

YENİSÖKE İsmail ERAVCI

Coronavirüs önlemleri kapsamında Söke Adliyesi’nde üst düzey tedbirler alındı. Söke Adliyesi  30 Nisan’a kadar bütün duruşmalara ara verilirken, cezaevinde çalışan 78 personelin dış dünya ile ilişkileri kesildi. Aralarında cezaevi müdürünün de bulunduğu personel 31 Mart tarihinden bu yana mesai bitiminde evlerine değil, TAYEM’ misafirhanesinde kalıyorlar.

Söke Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ali Öztürk, kapalı cezaevinde yaklaşık 670 hükümlü ve tutuklunun kaldığını belirterek en üst düzeyde tekbirleri aldıklarını söyledi.

DURUŞMALAR ERTELENDİ

Söke Adliyesi ve Söke Kapalı Cezaevinde alınan önlemlerle ilgili açıklamalarda bulunan Başsavcı Dr. Ali Öztürk, Söke Cumhuriyet Başsavcılığı olarak, Covid-19 pandemisine karşı devletimizin aldığı bütün tedbirlere titizlikle ve eksiksiz bir şekilde riayet etmekte olduklarını söyledi. Bu kapsamda, Adalet Bakanlığımız ve Hakimler Savcılar Kurulumuzun yargısal faaliyetlere ilişkin aldığı tedbirler cümlesinden olmak üzere, gerek Söke, gerekse de mülhakatlarımız olan Didim ve Kuşadası Adliyelerinde, tutuklu ve ivedi işler saklı kalmak üzere, 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan bütün duruşmalar ileri tarihlere ertelendiğini belirten Başsavcı Dr. Ali Öztürk “Bu sayede vatandaşlarımızın da adliyeye gelerek kalabalık olan duruşma gün ve saatlerinde olası bir virüsün yaygın bir şekilde insanlara bulaşmasının önüne geçildi. Hak kaybı yaşanmaması adına yargıdaki birtakım sürelerin işlemesi durduruldu. Yine alınan kararlar kapsamında yaş, engellilik, gebelik ve kronik hastalıkları nedeniyle risk grubunda olduğu düşünülen Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile personele idari izin verildi. Yargısal hizmetin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesi için mesai saatlerinde yeterli sayıda Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ile personelin dönüşümlü olarak nöbet tutması ve esnek mesai saatleri uygulaması sistemine geçildi.

Mesai saatleri dışında da zaten öteden beri uyguladığımız nöbet sistemimizin aynen devamına karar verildi. Bu şekilde mesai saatleri içerisinde adliyemizde, mesai saatleri dışında ise nöbet sistemimiz uyarınca görevleri başında, sürekli olarak vatandaşlarımızın suç ihbar ve şikayetlerini dinleyerek işleme koyacak, acil ve ivedi hukuki taleplerini yerine getirecek, her türlü meramını dinleyecek ve hukuki olarak çözüm bulacak meslektaşlarımız ve mesai arkadaşlarımız bulunmakta. Bu anlamda kimsenin hiçbir gerekçe ile mağdur edilmesi söz konusu olmamıştır ve olmayacaktır da. Yargısal hizmetler her durumda ve her şartta kesintisiz bir şekilde devam edecektir.

Açıkladığımız yargısal faaliyetlerin Söke Adliyesinde sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için ve yine Söke Ceza İnfaz Kurumu ile Söke Denetimli Serbestlik Müdürlüğümüzde bulunan hükümlülerimizin, tutuklularımızın, yükümlülerimizin, ilgili diğer kişilerin ve bu birimlerde görev yapan idareci ve personelimizin can güvenlikleri için Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri üzerine Adalet Bakanlığımızın hassasiyetle uygulanmasını talep ettiği ve Söke Cumhuriyet Başsavcılılığı olarak bizim de hassasiyetle uyguladığımız fiziki tedbirlerin bazılarından da bahsetmek isterim.

ADLİYE BİNASINDA 

ALINAN ÖNLEMLER

Adliyemiz ve ATGV’ye ait lojmanımıza ilişkin olarak;

Adliyemizde her yere Covid-19 pandemisine ilişkin bilgilendirici broşürler ve bilgilendirme yazıları asılmıştır.

Adliyemiz girişinde herkesin temassız ateş ölçer ile ateşi ölçülmekte şüpheli kişilerin sağlık kuruluşlarına müracaatları sağlanmaktadır.

Adliyemizde, görev yapan Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ile tüm personele ayrıca temizlik işlerinden sorumlu kişiler ile polis noktasında görev yapan polis arkadaşlarımıza tıbbi maske ve eldiven dağıtılmıştır ve bu malzemeler kullanılarak görev yapılmaktadır.

Adliyemiz her gün 2’şer saat ara ile ATGV’ye ait lojmanımız ise haftada bir kere çamaşır suyu ve gerekli dezenfektanlar ile baştan aşağı temizlenmekte sürekli olarak havalandırılmaktadır.

Adliye WC’lerimizde her daim sıvı sabun, tek kullanımlık kağıt havlular ve yeteri kadar hijyen malzemesi bulundurulmaktadır.

Adliyemiz, makam ve resmi araçlarımız haftada 2 kere Salı ve Perşembe günleri, ATGV’ye ait lojmanımız ise haftada 1 kere Çarşamba günleri Söke Belediyesinin ve Aydın Büyükşehir Belediyesinin profosyonel ekipleri tarafından baştan aşağı ilaçlanmaktadır” dedi.

SÖKE KAPALI CEZAEVİNDE 

ALINAN ÖNLEMLER

Söke T-Tipi Ceza İnfaz Kurumumuza ilişkin olarak alınan önlemleri de açıklayan Başsavcı Dr. Ali Öztürk “Salgın nedeniyle Açık Cezaevi  hükümlülerinin işyurdu dahil her türlü faaliyetlerine son verilmiş, adliyelerdeki kafeterya, çay ocağı ve temizlik faaliyetleri durdurulmuş, devam etmekte olan sosyal tesis inşaatımıza da ara verilerek bütün hükümlüler  kurum içerisine alınmıştır.

Hükümlerin hakları saklı kalmak kaydıyla açık ve kapalı ziyaretlere son verilmiş, bunun karşılığında hükümlü ve tutukluların  telefonla görüş hakları iki katına çıkarılmıştır.

Kuruma ilk defa hükümlü veya tutuklu olarak getirilen kişilerde Covid-19 hastalığının belirtilerinin olup olmadığına dair sağlık raporları eksiksiz bir şekilde aldırılmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin yakın zamanda yurt dışı ile bağlantıları olup olmadığı da araştırılmaktadır.

Kurumumuz Kapalı Cezaevi yerleşkesinde bulunan kapalı spor salonu ve Açık Cezaevi yerleşkesinde bulunan atölye binamız dışarıdan kuruma yeni giriş yapan hükümlü ve tutuklular için geçici gözlem alanı olarak kullanılmaktadır. Bu alanlarda kalan ve koğuşlarında bulunan hükümlü ve tutukluların ateşleri her gün düzenli olarak ölçülmekte sağlık kontrolleri yapılmaktadır. Kurumdan hastane veya duruşmaya gitmek için çıkış yapan hükümlü ve tutuklular da kuruma dönüşlerinde tedbiren geçici olarak burada gözlem altına alınmaktadırlar.

Kurumumuza dışarıdan gelen her türlü emtia 24 saat bekletildikten ve dezenfekte edildikten sonra ilgili yerlere ve kişilere teslim edilmektedir.

Kurum personelinden yaş, engellilik, gebelik ve kronik hastalıkları nedeniyle risk grubunda olduğu bilinen kişilere idari izin verilmiştir.

Kurum personeli arasında esnek çalışma sistemine geçilmiştir. 31.03.2020 tarihi itibarıyla kurum müdürü, kurum 2. müdürü, kurum psiko-sosyal servis uzmanları, bilgisayar işletmenleri, infaz koruma başmemurları ve infaz koruma memurları dahil toplam 78 personelimiz, kurumumuza yaklaşık 10 km. mesafede bulunan TAYEM misafirhanesinde tahsis edilen 40 odada evlerine dahi gitmeyerek dış dünya ile bağlantıları kesilmek suretiyle hükümlü ve tutuklularımızın sağlıkları için izole edilmişlerdir.

Kurumumuzda her yere Covid-19 pandemisine ilişkin bilgilendirici broşürler ve bilgilendirme yazıları asılmış,kurum aile hekimi ve sağlık ekibimiz tarafından hükümlü ve tutuklularımıza Covid-19 salgınına karşı bilgilendirme amaçlı eğitimler verilmiştir.

Kurumumuz girişinde personelin ve vatandaşların temazsız ateş ölçer ile ateşi ölçülmekte şüpheli kişilerin sağlık kuruluşlarına müracaatları sağlanmaktadır.

Kurumumuzda görev yapan tüm personele ayrıca Jandarma Cezaevi Bölük Komutanlığında görev yapan jandarma arkadaşlarımıza tıbbi maske ve eldiven dağıtımı sağlanmıştır ve bu malzemeler kullanılarak görev yapılmaktadır.

Kurumumuz ve resmi araçlarımız her gün düzenli olarak belirli aralıklarla çamaşır suyu ve gerekli dezenfektanlar ile baştan aşağı temizlenmekte sürekli olarak havalandırılmaktadır.

Kurum WC’leri ve banyolarında ve ayrıca tüm koğuşlarımızda her daim sıvı sabun, tek kullanımlık kağıt havlular ve yeteri kadar hijyen malzemesi bulundurulmaktadır.

Kurumda her birimde yeteri kadar el dezenfektanı ve aparatı bulundurulmaktadır.

Kurumumuz ve resmi araçlarımız, kurum lojmanlarımız ve Jandarma Cezaevi Bölük Komutanlığı binamız düzenli olarak rutin aralıklarda Söke Belediyesinin ve Aydın Büyükşehir Belediyesinin profesyonel ekipleri tarafından baştan aşağı ilaçlanmaktadır” dedi.

SÖKE DSM’DE ALINAN ÖNLEMLER

Söke Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne ilişkin olarak alınan önlemleri de açıklayan Başsavcı Dr. Ali Öztürk “Salgın nedeniyle kamuya yararlı işte çalıştırılan hükümlülerin istisnai haller saklı kalmak üzere her türlü faaliyetlerine son verilmiş ve bu kişilerin izolasyonu sağlanmıştır. Müdürlük personelinden yaş, engellilik, gebelik ve kronik hastalıkları nedeniyle risk grubunda olduğu bilinen kişilere idari izin verilmiştir.

Müdürlük personeli arasında esnek çalışma sistemine geçilmiştir. Müdürlüğümüzde her yere Covid-19 pandemisine ilişkin bilgilendirici broşürler ve bilgilendirme yazıları asılmıştır. Müdürlüğümüz girişinde personelin ve vatandaşların temassız ateş ölçer ile ateşi ölçülmekte şüpheli kişilerin sağlık kuruluşlarına müracaatları sağlanmaktadır.

Müdürlüğümüzde görev yapan tüm personel ile polis noktasında görev yapan polis arkadaşlarımıza tıbbi maske ve eldiven dağıtılmıştır ve bu malzemeler kullanılarak görev yapılmaktadır.  Müdürlüğümüz ve resmi araçlarımız her gün düzenli olarak belirli aralıklarla çamaşır suyu ve gerekli dezenfektanlar ile baştan aşağı temizlenmekte sürekli olarak havalandırılmaktadır. Müdürlük WC’lerinde her daim sıvı sabun, tek kullanımlık kağıt havlular ve yeteri kadar hijyen malzemesi bulundurulmaktadır.

Müdürlüğümüz ve resmi araçlarımız düzenli olarak rutin aralıklarda Söke Belediyesinin ve Aydın Büyükşehir Belediyesinin profosyonel ekipleri tarafından baştan aşağı iilaçlanmaktadır” dedi.

06 Nis 2020 - 00:00 - Koronavirüs


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.