ELEKTRİK VE SU FATURALARI CEP YAKIYOR

Son iki aydır vatandaşlara gelen yüklü miktarda elektrik ve su faturaları vatandaşları zor durumda bıraktı. 2 ay önce 70 TL. ola

S
on iki aydır vatandaşlara gelen yüklü miktarda elektrik ve su faturaları vatandaşları zor durumda bıraktı. 2 ay önce 70 TL. olan elektrik faturaları birden 100 TL.’ye yükseldiği görülürken, aynı şekilde su faturalarında da fiyatların yükselmesi tepkiyle karşılandı.

Konuyla ilgili şikayetlerini dile getiren vatandaşlar ülke genelinde gündemde olan elektrik faturalarındaki yüksek rakamların Söke içinde geçerli olduğunu belirterek “Vatandaşların zorunlu olarak kullanmak durumunda kaldıkları elektrik ve su faturaları cep yakıyor.

100 TL tutarındaki elektrik faturasının 36 TL’si vergilerden oluşuyor. Faturada elektrik sarfiyatının tutarı 64 TL. Ancak bu 64 TL. üzerine 36 TL. değişik adlar adı altında vergiler geliyor. Vergiler yaklaşık yüzde 50. yi geçiyor. 64 TL. lik elektrik tüketim fiyatının  vergisi 36 TL. Bu 36 TL. KDV, yuvarlama, TRT payı, enerji fonu, kayıp kaçak bedeli, iletişim sistemi kullanma bedeli gibi ücretlerden oluşuyor. 64 TL. elektrik tüketim ücreti birden 100 TL. ye çıkıyor.

Elektrikte olan bu vergi suda da geçerli. 12 TL. lik su kullanan bir vatandaş 37 TL. su faturası ödemek zorunda kalıyor. 12 TL. lik su kullanımı karşılığında Büyükşehir Belediyesine 25 TL değişik adlar altında vergi ödüyoruz. Bu 25 TL.lik verginin 12,58 TL. si su atak su ücreti, 3,36 TL si çevre temizlik vergisi, 7,56 TL. si su işletmesi hasılatı-evsel katı atık ücreti, 1,96 TL. si KDV olarak faturada işlem görüyor.”dediler.

Vatandaşlar, kayıp kaçak bedelleri ile ilgili Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamaları sonrası ve suyun Aydın Büyükşehir Belediyesine geçmesiyle birlikte elektrik ve su faturalarının kabardığını belirterek “Elektrik faturaları ile su faturaları 3 ay önceye göre yükseldi. 70 TL. elektrik faturası birden 100 TL. ye yükseldi. 15 TL. lik su faturası da 35 TL’ye yükseldi. Elektrik ve su faturaları üzerindeki vergilerin düşürülmesini istiyoruz. Hem Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndan hem de Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden insanların zorunlu olarak kullandıkları elektrik ve su üzerindeki vergileri azaltmalarını istiyoruz. Vergiler cep yakıyor.”dediler.

25 Şubat 2015 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.