TARİŞ ZEYTİNYAĞI FİYATLARINI AÇIKLADI

Tariş zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği 2016-2017 yılı zeytinyağı fiyatlarını açıkladı. Güney Ege yemeklik

Tariş zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği 2016-2017 yılı zeytinyağı fiyatlarını açıkladı. Güney Ege yemeklik 0,3 kalite zeytinyağı alım fiyatı 13,75 TL. olarak açıklanırken, hamyağ 1 asit zeytinyağının fiyatı da 8,75 TL. olarak açıklandı. Fiyatların 7 Aralıktan itibaren geçerli olduğu bilgisi verilirken,  önümüzdeki günlerde piyasadaki gelişmelere göre ayarlama yapılacağı bilgisi verildi.

7 Aralık tarihinden itibaren geçerli olan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliğinin alım fiyatları şöyle açıklandı. Güney Ege yemeklik zeytinyağında 0,3 asit olan fiyat 13,75 TL., 0,5 asite kadar olan zeytinyağı 12,75 TL., 0,8 asite kadar olan 11,75 TL., 1 asit zeytinyağı 9,50 TL., 2 asit 8,75 TL.. Ham yağ yemeklikte 5 asit baz fiyat 8,35 TL., ham yağ 1 asit 8,75 TL., 1,5 asit 8,70 TL., 2 asit 8,65 TL.

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz açıklanan fiyatların haftalık olduğunu belirterek “Gelişmelere ve piyasalara göre fiyatlar piyasa koşullarına göre ayarlanacak. Açıklanan fiyatlar üreticinin beklentisinin altında. Ancak zeytinyağı fiyatları belirsizliğini sürdürüyor. Borsada fiyat oluşmadı. Birliğin açıkladığı bu fiyatlardan sonra piyasanın da hareketlenmesini bekliyoruz. Mayıs ayından bu yana zeytinyağında fiyat oluşmuyor. Hasadın yarısına geldik ama durgunluk devam ediyor.”dedi.

Yağmurların yağmasıyla birlikte zeytinyağında asit oranının düşerek kalitenin yükseldiğini söyleyen Mehmet İz “Verim geçtiğimiz yıllardan çok farklı değil. Ortalama 4 ile 5 kg. arasındaki zeytinden 1 kg. yağ çıkıyor. Bu geçen yıllarda da aynı şekildeydi. Şu ana kadar 500 ton zeytin işledik ve ortalama zeytinyağı verimi 5 kg.’ın üzerine çıkmadı. Söke Bölgesinde zeytin rekoltesinin doluluk oranının yüzde 60 dolayında olduğunu söyleyebilirim.”dedi.

Desteklemede beklentilerinin dane zeytine prim verilmesi yönünde olduğunu söyleyen Mehmet İz “Destekleme kapsamındaki tüm tarım ürünlerine tarladan toplandığı şeklinde prim veriliyor. Sadece zeytinde yağ çıkarıldıktan sonra prim veriliyor. Yıllardır söylüyoruz bu durumda destek üreticiye gitmiyor. En fazla kayıt dışı üretim zeytinyağında. Bunun için zaman geçirmeden primin zeytinyağına değil,  dane zeytine verilmesini istiyoruz.”dedi.

14 Aralık 2016 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.