SÖKE’DE GÜNLÜK ORTALAMA 15 KİŞİ ORGAN BAĞIŞINDA BULUNUYOR

Aydın Sağlık İl Müdürlüğü’nün gezici organ bağışı aracı 1 Kasım 2016 tarihinden beri Söke’de çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıl

Aydın Sağlık İl Müdürlüğü’nün gezici organ bağışı aracı 1 Kasım 2016 tarihinden beri Söke’de çalışmalarını sürdürüyor. Geçen yıllara göre organ bağışına gösterilen ilginin çok fazla olduğunu belirten görevliler, kendi yaptıkları çalışmalarda günlük ortalama 15 kişinin organ bağışında bulunduğunu söylediler.

Söke’de organ Bağışı bilincinin geçen yıllara göre çok fazla olduğunu söyleyen görevliler “Söke’de gezici organ bağışı aracı ile 1 Kasım tarihinden itibaren değişik mahallelerde organ bağışlarını kabul ediyoruz. Geçen yıllara baktığımızda bu yıl organ bağışına gösterilen ilginin daha fazla olduğunu görüyoruz. Bizim mobil organ bağışı aracı olarak günlük ortalama bağışçı sayımız 15’ten aşağı düşmüyor. Bu rakam geçen yıllardaki rakamlarla karşılaştırdığımızda çok iyi bir rakam. Vatandaşlar gelip bilgi alıyor, bağışta bulunuyorlar. Söke’de organ bağışı bilinci giderek artıyor. Bizim dışımızda Söke Devlet Hastanesi, diğer sağlık kurumları ve özel hastanelerde organ bağışlarını kabul ediyorlar. Onlarda sayıya dahil olduğunda rakam daha yukarılara çıkıyor. 18 yaşını doldurmuş her vatandaş organ bağışında bulunabilir. Organ bağışı insanın ölümünden sonra gerçekleşiyor. Tıbben beyin ölümü gerçekleşen vatandaşların yakınlarının rızası alınarak organ bağışında bulunuluyor. Hemen her türlü organ nakli ülkemizde başarı ile yapılabiliyor. Vatanşdalar standımıza ziyaret ettiklerinde kendilerine bir form doldurtuyoruz. Daha sonra organ bağışı kartlarını teslim ediyoruz.”dediler

Ay sonuna kadar Söke Belediye Meydanında vatandaşların organ bağışlarını kabul edeceklerini söyleyen görevliler “Bu güne kadar ilçe merkezi ve mahallelerde değişik noktalarda stantlar açarak vatandaşların organ bağışlarını kabul ettik. Ancak en fazla insan sirkülasyonunun olduğu yerlerin başında belediye meydanı geliyor. Burada her gün değişik yüzleri görüyoruz. Bunun için ay sonuna kadar Söke Belediye Meydanında vatandaşların organ bağışlarını kabul edeceğiz. Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızı Söke Belediye Meydanına bekliyoruz. Bir insanın bağışlayabileceği en kıymetli şey organdır. Ölümünüzden sonra bazı organlarınız yaşamaya ve yaşatmaya devam edecek.”dediler.

Bunun yanında organ bağışı stantlarında Söke KETEM görevlilerinin de bulunduğu bilgisi verildi. Söke KETEM görevlileri Söke Ticaret Odası zemin katında bulunan KETEM’in çalışmaları hakkında bilgiler verirken, kanser’de erken teşhisin önemini anlatıyorlar. Merkezde meme kanseri, bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanseri ile ilgili tahlillerin yapıldığı bilgisi verildi. Organ bağışı için standı ziyaret eden vatandaşlara KETEM’in çalışmaları hakkında bilgiler verilerek, kuruma yönlendiriliyor.

25 Kasım 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.