PAMUK ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER

İsmail Eravcı 2018 ve 2019 üretim yıllarında ve 2020 yılında üretim aynı ürünü yetiştirmiş/yetiştirecek olan sezonunda da üretic

İsmail Eravcı
2018 ve 2019 üretim yıllarında ve 2020 yılında üretim aynı ürünü yetiştirmiş/yetiştirecek olan sezonunda da üreticiler primin yanı sıra mazot ve gübre desteğinden de yararlanamayacak.
Tarım Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından Aydın Valiliğine gönderilen yazıda 3 yıl üst üste aynı ürünü eken üreticinin destekleme priminin yanı sıra mazot ve gübre desteğinden de yararlanamayacağı belirtildi. Söke İlçe Tarım Orman Müdürlüğü yazıyı dün paylaştı. Münavebenin 5 yıla uzatılacağı şeklinde beklenti içinde olan üretici hayal kırıklığına uğradı.
Tarım Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden Aydın Valiliğine gönderilen yazıda “Bilindiği üzere tarım ürünlerinin yeterli, kaliteli ve uygun maliyetlerde üretimi; tarım yapılan arazinin, çiftçilerin, çevrenin ve doğal tarım kaynaklarının korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamalarla mümkündür. Tarım arazilerinde uzun yıllar aynı bitkinin yetiştirilmesi ile toprak yapısı bozulmakta, erozyon zararları artmakta, toprak verimliliğinde genel bir azalma görülmekte, belirli hastalık ve zararlılar ile yabancı otlar katlamalı olarak çoğalmaktadır. Ekim nöbeti uygulamaları ile; toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısı iyileştirilmekte, toprakta organik madde arttırılmakta, daha fazla su tutması sağlanmakta, toprağın verimliliği yükseltilmekte, yabancı otlar ve hastalık – zararlılarla mücadele etkinliği artırılmaktadır.
Bu kapsamda 8 Haziran 2018 tarih ve 30445 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/17)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No: 2018/27) in 22 inci maddesi 1 nci fıkrasını (kk) bendinde yer alan “2018 üretim yılından başlamak üzere, örtüaltı üretimler ve çeltik hariç olmak üzere bir parsele aynı tek yıllık bitki arka arkaya üç kez ekilirse, üçüncü üretim için bu Tebliğde belirtilen destekleme ödemeleri yapılmaz.” hükmü ile 2018 yılından itibaren bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanmada münavebe şartı getirilmiştir.
Ülkemiz sahip olduğu ekoloji ile, polikültür tarım yapılmasına ve aynı tarım arazisi üzerinde ekim nöbeti (münavebe) ile farklı türlerde ürün elde edilmesine uygundur. Bununla birlikte gerek genel münavebe uygulamalarında gerekse ana ürünlerin ekimleri arasında (örneğin art arda yapılan pamuk ve buğday ekimleri arasında) boş kalan sürede, toprak yapısının düzelmesine ve toprakta organik madde birikimine yardımcı olan, vejetasyon süreleri kısa baklagiller yada buğdaygil ve baklagil yem bitkilerinin veya bunların karışımlarının ekilmesi doğal üretim kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından da büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle üreticilerimiz 2018 ve 2019 üretim yıllarında ve 2020 üretim aynı ürünü yetiştirmiş/yetiştirecek olan sezonunda da üreticilerimiz, Tebliğin İlgili maddeleri aynı ürünü yetiştirmeyi planlayan gereğince hem mazot/gübre desteğinden hem de varsa fark ödemesi desteklemeleri gibi diğer bitkisel üretim desteklemelerinden faydalanamayacaktır. Desteklemelerden faydalanabilmeleri için 2019 üretim yılında ana ürününü hasat ettikten sonra yöre ekolojisine uygun vejetasyon süreleri kısa örneğin baklagiller ya da buğdaygil ve baklagil yem bitkileri veya bunların karışımlarının ekilmesi hususunda il/ilçe müdürlüklerimizce üreticilerimizde tavsiyelerde bulunulması ve çiftçilerimizin bu ekilişlerini Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıt ettirmeleri hususunda yayım çalışması yapılması 04.02.2019 tarihli E.389329 sayılı yazımızla il müdürlüklerine bildirilmiştir. Böylece üreticilerimiz hem toprak yapısının düzelmesine ve toprakta organik madde birikimine yardımcı olacakları gibi münavebe şartını da yerine getirerek desteklemelerden faydalanabileceklerdir. Ayrıca ara dönemde ekilecek yukarıda örnek olarak belirtilen ürünler (2. Ürün) için de şartların yerine getirilmesi durumunda bitkisel üretim desteklemelerinden yararlanabilecektir.
“Bu bağlamda; Sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek, doğaya zarar vermemek şartıyla gelecek nesilleri korumak, kimyasal maddelerin zararlarının insan, çevre ve hayvanlar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden korunmak amacıyla, münavebe uygulaması devam ettirilecektir.”
İl Müdürlüğünüzce olası çiftçi mağduriyetlerine meydan verilmemesi amacıyla münavebe uygulaması hakkında üreticilerimizin bilgilendirilmesi konusunda gereğini rica ederim” denildi.

01 Eki 2019 - 00:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.